Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”


W dniach od 5 do 10 kwietnia 2010 roku Państwowe Muzeum Etnograficzne wraz z Januszem Prusinowskim, Stowarzyszeniem Dom Tańca, Narodowym Centrum Kultury i Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny organizuje Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”.

Inauguracja tego niespełna tygodniowego festiwalu nastąpi w poniedziałek 5 kwietnia, który został nazwany „Wielkanocnym Poniedziałkiem Mazurkowym”. Tego dnia odbędzie się otwarta impreza w Lasku Bielańskim nieopodal Kościoła Pokamedulskiego.

Za dnia na warsztatach w Państwowym Muzeum Etnograficznym uczestnicy festiwalu będą mieli okazję nauczyć się tańczyć mazurki z całego świata: Polski, Francji, Szwecji, a nawet Wysp Zielonego Przylądka. Ponadto będzie niepowtarzalna okazja bezpłatnej nauki gry mazurków na skrzypcach i śpiewania „wyrywasów”.

Zajęcia warsztatowe ze śpiewania mazurków poprowadzą Agata Harz i Ewa Grochowska. Agata Harz nauczy chętnych śpiewu „piosenek polnych” z Roztocza i innych częśi Lubelszczyzny oraz z Kurpiów. Natomiast grupa Ewy Grochowskiej nauczą się m.in. mazurków z mikroregionu kajockiego.

Warsztaty instrumentalne z gry na skrzypcach poprowadzą Jan Gaca i Maciej Żurek. Jednak żeby wziąć udział w tych zajęciach trzeba umieć grać na skrzypcach w zakresie podstawowym (np. trzeba umieć powtórzyć ze słuchu proste melodie). Podczas tych warsztatów odbędą się 4 trzygodzinne spotkania w dniach 6-9 kwietnia (od wtorku do piątku) w godzinach 10-13.

W tych samych dniach i godzinach odbędą się też instrumentalne warsztaty z gry na bębnach prowadzone przez Jana Gacę i Marka Ruczko. Udział w tych zajęciach nie wymaga muzycznych umiejętności.

Zajęcia taneczne potrwają od 6 kwietnia aż do końca festynu. Polskich tańców nauczą chętnych Grzegorz Ajdacki, Piotr Zgorzelski i Katarzyna Staniszewska. ((wtorek 6.04, g. 15.30 – 18.00) oraz trzy spotkania po 30 min (środa, czwartek, piątek w g. 17.30 - 18.00) + sobota 10.04, g. 12.45–14.00.).

Niezwykłą szansę nauki tradycyjnych tańców z Wysp Zielonego Przylądka będą mieli uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Javelino Chantre i Joanę Machado, którzy pokażą podstawowe kroki coladery, czy semby i kizomby (środa 7.04, g. 15.30-17.30.). Ponadto Pia Qvarnstrom poprowadzi zajęcia z tańców szwedzkich (czwartek 8.04, g. 15.30–17.30 i sobota 10.04, g. 10.00-11.15.), a Dominique Mahe i Gilbert Hervieux z tradycyjnych dworskich tańców francuskich oraz tradycyjnych tańców bretońskich (piątek 9.04, g. 15.30–17.30 i sobota 10.04, g. 11.20–12.35.).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz