Konferencja „Krucjata bez krucjat, czyli o franciszkanach na ziemiach islamu”


22 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbędzie się konferencja „Krucjata bez krucjat, czyli o franciszkanach na ziemiach islamu”. Rozpoczyna ona cykl „teryToria” podejmujący refleksję nad zetknięciem się kultury chrześcijańskiej reprezentowanej przez franciszkanów z rodzimymi kulturami w różnych rejonach świata.
Tegoroczna konferencja poświęcona jest kulturze islamu i ma na celu ukazanie wkładu franciszkanów w rozwój dialogu międzyreligijnego i współczesnych procesów pokojowych.

Prelegenci podejmą refleksję nad wybranymi źródłami pisanymi obu kultur (św. Franciszek z Asyżu, Rajmund Lull, Jalaluddin Rumi). Przywołają istotne fakty historyczne, ukazujące oryginalne początki tego zetknięcia się światów oraz jego konsekwencje i znaczenie dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.

Ukażą również aktualne działania franciszkanów na rzecz dialogu i pokojowego działania w sytuacjach kryzysowych.

Organizatorami konferencji są:

Instytut Studiów Franciszkańskich
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Katedra Historii Religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu UPJP II.

Konferencja odbędzie się w Auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie (wejście od strony Plant przy miłorzębie). Początek o godz. 10.00.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz