Festiwal: „Rzecz Małopolska. Etno Dizajn Festival 2010”


Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Rzecz Małopolska. Etno Dizajn Festival”. Festiwal potrwa od 6 do 23 maja 2010. 

Muzeum Etnograficzne w KrakowieFestiwal ma zwrócić uwagę na powiązania, jakie łączą etnografię i współczesny dizajn. Wystawy mają na celu postawienie pytania jakie motywy kierują autorów etnodizajnerskich przedmiotów do ich tworzenia oraz, czy etnodizajn, który nawiązuje w swym wzornictwie do dziedzictwa kulturowego danego kraju, ma popularność jedynie w Polsce, czy także w całej Europie. Festiwalowi będą towarzyszyć dwie wystawy.

Pierwszą z nich jest Rzecz Małopolska. Park Wydarzeń Kulturowych, której kuratorem jest Olaf Cirut. Zaprezentowane zostaną „etnozabawki”, które projektanci – Krzysztof Radoszek i Katarzyna Wojtyga – tworzyli przez kilka miesięcy. Wszystkie zabawki zostaną udekorowane motywami etno z Małopolski. Eksponaty będą hołdem dla dawnych technik malowania, rzeźbienia w drewnie, czy wycinania, mają zwrócić uwagę kolorem i fakturą.
Inspiracją dla stworzenia tych „etnozabawek” były eksponaty, które na codzień możemy oglądać w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Wystawę możemy podziwiać przez cały czas trwania festiwalu od świtu aż do zmierzchu na Bulwarze Poleskim w Krakowie.

Kolejną wystawą jest Wolnica, Wolność i Wyobraźnia, która towarzyszyć będzie festiwalowi od 6 do 18 maja 2010 roku (pl. Wolnica w Krakowie). Eksponaty możemy oglądać od godziny 11 do 18.
Wystawa ma ukazać wszystkim jak we współczesnych przedmiotach odbija się proces twórczy dawnego rzemieślnika bądź artysty. Nawiązania do przyrody, dopasowanie materiału do funkcji przedmiotu, między innymi w ten sposób artyści postarają się przekazać istotę etnodizajnu. Zaprezentowane projekty mebli, czy ubrań mają nawiązywać do etnografii lecz jednocześnie mają stać się formą wyrażania teraźniejszości. Współczesne wzornictwo inspirowane sztuką ludową to jedno z haseł, które ma przyświecać wystawie.
Kuratorem wystawy przygotowanej przez 12 artystów jest Anna Zabdyrska.

Z innych wydarzeń warto jest wspomnieć o Targach Etnodizajnu (Kraków, ul. Centralna 41a, 14-16 maja, 11.00-18.00). Targi ukażą nam produkty dostępne na rynku, które w swym wzornictwie wyraźnie nawiązują do stylu etno.
Podczas tych osobliwych targów będziemy mieli okazję zobaczyć dotychczasowe przejawy etnodizajnu w polskim wzornictwie użytkowym, jak i dostrzec nowe nurty etnodizajnu, które rodzą się w głowach polskich projektantów.

Ponadto całemu wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty, wykłady i projekcje filmowe. „Ready-made„ – warsztaty, które rozbudzą w uczestnikach wyobraźnie, pokażą jak proste rzeczy codziennego użytku mogą stać się inspiracją do artystycznego tworzenia, „Patykowi bierki, czyli jak inaczej bawić się w mieście„ (warsztaty), „Sęk w tym„ (warsztaty), ”Naturalne place zabaw. Dobry wzór, czy utopia?” (wykład), ”Dizajnerki” (film).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz