Prezydencki samolot rozbił się w Smoleńsku. Nie żyje Prezydent RP Lech Kaczyński i inni pasażerowie


Prezydencki samolot rozbił się na lotnisku w Smoleńsku. Według Agencji Reutersa samolot rozbił się na płycie lotniska podczas lądowania. Na pokładzie był prezydent Lech Kaczyński z żoną oraz najważniejsze osoby w państwie. Prezydent leciał uczcić 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Katyń od dziś to miejsce podwójnej tragedii narodowej.

Maria i Lech Kaczyński

Maria i Lech Kaczyński / fot. prezydent.pl

Prezydent leciał uczcić śmierć polskich jeńców w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. To jedna z największych tragedii w historii Polski, żaden Prezydent RP w taki sposób nie zginął. Tak jak w Katyniu 70 lat temu zginęła elita II RP, tak dzisiaj w katastrofie lotniczej 70 lat później zginęła elita III RP, w tym najwyższy przedstawiciel RP Prezydent Polski Lech Kaczyński. Zginęli pełniąc służbę publiczną.

Prezydent RP zginął w katastrofie. Urząd Prezydenta RP zapewnia ciągłość państwa i musi być obsadzony. W razie śmierci Prezydenta RP Marszałek Sejmu RP do wybory nowego Prezydenta Rzeczypospolitej, wykonuje Jego obowiązki.

Art. 131. Konstytucji RP

 1. (...)

 2. Marszałek Sejmu tymczasowo, do czasu wyboru nowego Prezydenta Rzeczypospolitej, wykonuje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej w razie:
  1) śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej,

  2) zrzeczenia się urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej,

  3) stwierdzenia nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej lub innych przyczyn nieobjęcia urzędu po wyborze,

  4) uznania przez Zgromadzenie Narodowe trwałej niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego,

  5) złożenia Prezydenta Rzeczypospolitej z urzędu orzeczeniem Trybunału Stanu.

Na pokładzie oprócz Prezydenta i Pierwszej Damy był m.in. Jerzy Szmajdziński, Prezes IPN Janusz Kurtyka, Prezes NBP Sławomir Skrzypek, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowsk, Szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor. i iwielu inni wysokich przedstawicieli Państwa Polskiego. Jest to wielka tragedia narodowa, niepowetowana strata dla naszego kraju. W krótkim czasie Rząd RP i Sejm RP będą zmuszeni podjąć szereg ważnych i trudnych decyzji, gdyż wiele najważniejszych urzędów w państwie jest nieobsadzonych.

To niezwykle przykra i trudna sytuacja dla naszego kraju. Obyśmy znowu potrafili być wszyscy razem w takiej chwili.  Trudno uwierzyć, że ta tragedia wydarzyła się naprawdę.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz