XVIII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Szczecinie - relacja


Tegoroczny Zjazd odbył się zaraz po świętach wielkanocnych pod godłem Szczecina. Zjechało się ponad 200 uczestnikówz całej Polski, w tym także goście z Uniwersytetu Kijowskiego z Ukrainy.

Najliczniejszą reprezentację wystawiły ośrodki naukowe w Toruniu, Wrocławiu i Szczecinie. Na XVIII Zjeździe spotkali się studenci z Pułtuska, Słupska, Jeleniej Góry, Lublina, Przemyśla, Poznania, Gdańska, Krakowa, Warszawy, Łodzi, Opola, Katowic, Białymstoka, Olsztyna, Zielonej Góry i Kijowa.

Organizatorzy oraz szczecińscy studenci przybliżyli uczestnikom historię regionalną oraz zaproponowali wycieczki krajoznawczo-historyczne po mieście. Odpowiedzialnie zaopiekowali się gośćmi i zaproponowali szereg spotkań rozrywkowo-integracyjnych w trzech odsłonach programu „Szczecin nocą”.

Skutkiem zaleceń i uchwał XVII Zjazdu w Olsztynie poziom merytoryczny tegorocznego znacząco wzrósł w poszczególnych panelach. Obrady studentów trwały dwa dni, od 10 rano do mniej więcej godziny trzeciej po południu. Niezwykle interesującym okazał się dość młody panel, poświęcony archeologii. Studenci archeologii żywo podkreślali, że w badaniach historyków należy koniecznie uwzględniać źródła archeologiczne, zwłaszcza w studiach historii kultury materialnej i historii społecznej dawnych wieków. Zjazd okazał się, jak co roku, ogólnopolskim forum studentów, którzy przybliżali zazwyczaj historie swoich regionów, chociaż pojawiły się wystąpienia dotyczące historii powszechnej. Tendencja europocentryzmu w studiach historyczny wśród młodych naukowców (studenci też są w pewnym sensie naukowcami) znacząco się osłabia. Tymczasem studia teoretyczno-historyczne oraz poświęcone Naukom Pomocnicznym Historii, mimo wysokiego poziomu merytorycznego nie cieszyły się popularnością.

Magazyn Histmag na imprezie towarzyszącej Zjazdowi - sympozjum poświęconym „Histmag-historia w internecie” - przedstawił historię swojego portalu historycznego oraz zaprezentowali koncepcję zmian, które spotkają go w najbliższym czasie, w dziale recenzji oraz na forum. Poza tym Histmag zorganizował konkurs-głosowanie na 10 najlepszych referatów, których autorzy otrzymali nagrody książkowe.

Po godzinie 16 w ostatnim dniu obrad uroczyście dokonano zamknięcia XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów. Wcześniej szeroko dyskutowano n.t. kół naukowych oraz przyjęto niemal prawie jednogłośnie, bo z jednym sprzeciwem, propozycję doktorantów łódzkich, by dopisać podtytuł „naukowa sesja studencko-doktorancka” do XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów. Na organizatora kolejnego Zjazdu jednomyślnie wybrano ośrodek toruński. Za rok więc studenci i doktoranci historii i archeologii spotkają się w Toruniu!

W ostatnim dniu Zjazdu (tj. 9 kwietnia) organizatorzy zaprosili uczestników na cztery wycieczki. Można było zwiedzić Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne, Cmentarz Centralny, Zamek Książąt Pomorskich, starą fabrykę benzyny syntetycznej Hydriewerke Politz AG czy popłynąć w rejs po Odrze. Dodatkowo każdy uczestnik mógł za darmo, po okazaniu identyfikatora, zwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowe, Galerię Sztuki Dawnej oraz Muzeum Historii w Szczecinie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz