Edward Duchnowski


Edward Duchnowski przyszedł na świat w 1930 roku. Żyć w niepodległej Polsce dane mu było jedynie 9 lat. W wieku zaledwie 10 lat został wywieziony na Sybir.

Przenikliwe zimno, ciężka praca, brak jedzenia, chorob - oto co w 1940 r. spotkało tego młodego chłopca. Takie przeżycia niewątpliwie wryły się w jego pamięć, o czym później opowiadał na licznych wystąpieniach będąc już Sekretarzem Generalnym Związku Sybiraków: „Po piąte, główną treść syberyjskiej codzienności stanowiła nieustanna troska o kawałek chleba oraz ciężka, często ponad siły praca przymusowa. Głód, pojęty najdosłowniej, fizycznie doświadczany, prowadzący do skrajnego wyczerpania, a nawet śmierci i głód jako widmo ciążące niemal dotykalną perspektywą nad większością zesłańców – to utrwalony w pamięci polskich zesłańców atrybut syberyjskiej niewoli.”

Funkcję Sekretarza Generalnego objął 3 listopada 1993 roku po uprzedniej rezygnacji Olgierda Poważyńskiego. Jednakże jeszcze wcześniej, bo 17 września został on odznaczony Odznaką Honorową Sybiraka przez ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę. W 1998 roku rozpoczął starania o rekompensatę dotkniętych deportacjami w okresie II wojny światowej od władz rosyjskich. „Był człowiekiem życzliwym dla wszystkich, bez względu na stanowisko zajmowane w Związku Sybiraków, rządził biurem Zarządu Głównego. Dla każdego miał czas na spotkanie, na rozmowy.” – tak wspomina Pana Edwarda Prezes Puławskiego Oddziału Związku w wywiadzie radiowym.

Edward Duchnowski planował w najbliższym czasie wraz z prezydentem posadzić dęby upamiętniające pierwszą deportację Polaków na Wschód. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Teraz już wiemy, że dąb zostanie posadzony także i dla niego.


Źródła:

  1. http://www.radio.lublin.pl/index.php?site=news_details&id=74493 [stan na: 14.04.2010 r.]
  2. http://zeslaniec.pl/35/Duchnowski.pdf (fragment), [stan na: 14.04.2010 r.]
  3. http://zwiazeksybirakow.strefa.pl/ [stan na: 14.04.2010 r.]

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz