„Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora” - D. Schenk - recenzja


Są książki po których przeczytaniu ciśnie się na usta jedno słowo „świetna”, właśnie tak jest z biografią Hansa Franka autorstwa Dietera Schenka. Osoba Hansa Franka kojarzy nam się głównie ze stanowiskiem generalnego gubernatora, które piastował od października 1939 r. aż do 1945 r., dzięki tej książce możemy zapoznać się z drogą, która zaprowadziła go na jedno z ważniejszych stanowisk w hierarchii III Rzeszy.

Książka ta jest doskonałym studium do czego prowadzą wybujałe ambicje, chciwości i żądza władzy (niekoniecznie w tej kolejności). Autor z iście prokuratorską dokładnością przybliża nam portret Hansa Franka, dzięki czemu możemy faktycznie poczuć się jak sędziowie norymberskiego trybunału1 i wydać własny wyrok na generalnego gubernatora. Dzięki wnikliwej analizie zachowanych źródeł, wspomnień oraz sięgnięciu do obszernej literatury tematu (w tym prac polskich autorów) poznajemy człowieka pełnego sprzeczności, z jednej strony od najmłodszych lata marzącego o władzy, dla której gotów był popełnić niemal każdą zbrodnię, a z drugiej subtelnego intelektualistę, kochającego dobrą literaturę, muzykę czy filozofię. Dieterowi Schenkowi udało się pokazać jak skomplikowaną osobowość posiadał Hans Frank, jednak czytając tę książkę nie odczuwa się współczucia dla Franka, raczej pewnego rodzaju szok jak to możliwe, że człowiek który w jednej chwili podpisuje wyroki wysyłające ludzi na śmierć za chwilę udaje się do opery aby słuchać swych ulubionych arii.

Książka pokazuje również do jakiego stopnia Frank, jego rodzina oraz otoczenie byli skorumpowani. Rabowano i wywożono do prywatnej posiadłości Franków nie tylko dzieła sztuki, futra czy inne cenne przedmioty, ale również i artykuły spożywcze z 200 tys. wapnowanych jaj na czele. Sytuację tę doskonale oddaje rozwinięcie skrótu GG jakie ukuto w owym czasie w Rzeszy, gdzie GG miało znaczyć Gangster Gau.

Ciekawą i raczej niezbyt często podnoszoną kwestią, która w książce została doskonale opisana, jest sprawa relacji miedzy generalny gubernatorem a Heinrichem Himmlerem i jego podwładnymi z SS. Z kart książki wyłania się obraz bezwzględnej walki jaką toczono o wpływy w łonie przywódców III Rzeszy, przy czym starania Himmlera mające na celu zdyskredytowania Franka (a właściwie zbieranie kompromitujących materiałów na niego) w ostateczności nie przyniosły zamierzonego efektu, ponieważ Hitler nie zdecydował się na jego odwołanie.

W biografii znalazł się również dokładny opis życia prywatnego Hansa Franka, oraz pływu sfery prywatnej na piastowane przez niego stanowiska. Całość zaś spina opis zachowania Franka w czasie procesu norymberskiego, oraz jego postawa wobec czekającego go wyroku śmierci.

Po tych wszystkich superlatywach ktoś może zapytać czy książka ma jakieś wady, właściwie nie dostrzegłem takowych, no może z wyjątkiem fragmentu dot. strat jakie poniosła Polska w wyniku II wojny światowej, gdzie Autor oparł się na danych z 1947 r., które są obecnie powszechnie kwestionowane, jednak nie jest to coś co mogłoby mieć wpływa na ogólną ocenę książki.

Podsumowując biografię Franka czyta się naprawdę dobrze, zawiera ona wiele ciekawych i nie koniecznie powszechnie znanych szczegółów z jego życia. Jest to książka, którą powinni przeczytać nie tylko pasjonaci historii, ale każdy, bo pokazuje ona do czego może prowadzić niepohamowana ambicja. Mimo, że książka jest naprawdę świetna to jednak wg mnie zasługuje na bardzo mocne 9/10, do pełnego 10/10 trochę brakuje.

Tytuł: Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora
Autor: Dieter Schenk
Wydawca: Wydawnictwo Znak
Data wydania: 2009
ISBN/EAN: 978-83-240-1227-5
Liczba stron: 480
Cena: ok. 40 zł
Ocena recenzenta: 9/10

  1. Nawiązanie do Przedmowy W. Kuleszy. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz