Zapal znicz na grobach uczestników II wojny światowej


Za niespełna dwa tygodnie będzie obchodzona 65 rocznica zakończenia jednego z najbardziej krwawych konfliktów w dziejach świata - II wojny światowej. Sześć lat zmagań pochłonęło miliony ofiar, których pamięć często minęła wraz z ich śmiercią. Dlatego „historia.org.pl„ rozpoczyna nową akcję społeczną ”Zapal znicz na grobach uczestników II wojny światowej”.

Uczestnicy wojny ginęli w swoich rodzinnych krajach i na obcej ziemi. Nad jeziorami, w górach, na pustyni, w lesie. W nocy i za dnia. W deszczu i słońcu. Codziennie ginęli ludzie pragnący dotrwać jedynie do ostatniego dnia tego koszmaru. W Polsce znajdują się tysiące grobów i pomników upamiętniających uczestników II wojny światowej. Teraz, po 65 latach chcemy znowu o nich pamiętać.

Portal „historia.org.pl„ poprzez akcję społeczną „Zapal znicz na grobach uczestników II wojny światowej” chce przywrócić pamięć poległym. Dlatego prosimy was, byście w dniach 8-9 maja 2010 r. osobom, które walczyły podczas tej wojny zapalili symboliczny znicz. Tym prostym gestem możecie przywrócić im pamięć i oddać szacunek.

Prosimy was także o fotografie dokumentujące zapalone znicza. Powstanie z nich galeria pokazująca, iż nawet po 65 latach w Polsce pamięta się o uczestnikach wojny.

Zdjęcia prosimy wysyłać na adres: foto@historia.org.pl. Do zdjęcia dołącz swoje imię i nazwisko lub pseudonim, a także opis miejsca, gdzie zostało ono wykonane.

Ratowanie od zapomnienia Tych,

którzy zasługują na nieśmiertelność,

wydaje mi się niesłychanie szlachetnym zajęciem.

Pliniusz Młodszy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz