Noc Muzeów 2010 w Krakowie


14/15 maja 2010 r. pod hasłem „Wielki Kraków 1910-2010” odbędzie się w Krakowie Noc Muzeów. Na zwiedzających będą czekać 23 instytucje, w tym po raz pierwszy będzie można zobaczyć podziemia Rynku Głównego. Do wstępu do wszystkich muzeów będzie upoważniać specjalnie z tej okazji wydana moneta o wartości jednego złotego. Moneta będzie można nabyć podczas trwania Nocy Muzeów.

Tegoroczna Noc Muzeów zostanie zainaugurowana o godz. 18:00 w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius. Pozostałe muzea zostaną otwarte o godz. 19:00 będą czynne do godz. 1.00 w nocy następnego dnia (15 maja 2010 r. - sobota). Jak co roku biletem wstępu do muzeów będzie specjalna moneta do nabycia podczas trwania Nocy Muzeów w instytucjach biorących udział w imprezie.

W tym roku po raz pierwszy będzie można zobaczyć podziemia Rynku Głównego i Sukiennic. To ostatni moment aby zobaczyć to unikalne zjawisko archeologiczne przed zakończeniem robót budowlanych.

W związku z tym, że prace budowlane wciąż trwają, wstęp do podziemi będzie limitowany. Aby zwiedzić podziemia trzeba oprócz okolicznościowego żetonu dysponować specjalnym folderem (pełniącym funkcję biletu). Foldery będą wydawane na stoisku usytuowanym w pobliżu narożnego kramu Sukiennic (od strony pomnika Adama Mickiewicza) od godziny 18:30 (do wyczerpania się 1200 przygotowanych folderów).

W imprezie udział wezmą 23 instytucje. Organizatorzy, oprócz zwiedzania, przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich i lekcje dla dorosłych i dzieci. I tak: Muzeum Farmacji Collegium Medicum przygotowuje pokaz pt. „Leki z człowieka„. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa o godz. 19.00 odbędzie się finał gry miejskiej ”Rodzinne poszukiwania średniowiecznego skarbu Krakowa”. W programie są także koncerty, prezentacje filmów, pokazy walk rycerskich i fechtunku. Pomiędzy oddziałami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, na trasie Zwierzyniecki Salon Artystyczny – ul. Pomorska – Oddział Nowa Huta, możliwy będzie przejazd zabytkowymi samochodami.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej zwiedzający będą mogli zrobić sobie zdjęcia na zabytkowych motocyklach oraz wziąć udział w warsztatach wytwarzania papieru czerpanego. W Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie można obejrzeć film dotyczący 100 lat lotnictwa w Krakowie i Małopolsce oraz wystawę fotografii pt. „Wielki Kraków”. Chętni będą też mogli zobaczyć wnętrza wybranych samolotów i śmigłowców.

„Non stop Alejami międzywojennego Krakowa. Przystanek: Gmach Główny MNK„ - to tytuł multimedialnej prezentacji poświęconej projektowi „Wielki Kraków”, włączającemu nowe tereny w granice miasta Krakowa. Będzie ją można zobaczyć w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Tu także zorganizowane zostaną: warsztaty dla dzieci i dorosłych zachęcające do odbioru sztuki różnymi zmysłami, projekcja filmów kina niemego z akompaniamentem zespołu Vladimirska oraz pokaz wizualizacji typu ‘3D mapping’ na fasadzie Gmachu Głównego Muzeum. Muzeum PRL-u – oddział Muzeum Historii Polski o godz. 19.15 rozpocznie projekt ”Gdzie si

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz