W Garbowie stanie pomnik Zawiszy Czarnego


„Polegaj na mnie jak na Zawiszy” – to powszechnie znane powiedzenie Mało kto wie jednak, że jest związane z rycerzem Zawiszą Czarnym, który ok. 1370 roku urodził się w podsandomierskiej wsi Garbów. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa 11 lipca 2010 r. zostanie odsłonięty pomnik słynnego rycerza.

Projektantem i wykonawcą pomnika Zawiszy Czarnego jest znany artysta - rzeźbiarz Gustaw Hadyna urodzony w 1946 r. w Woli Grójeckiej. Studiował na wydziale rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Stanisława Słoniny i profesora Bohdana Chmielnickiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1977 r.

Zawisza Czarny wielokrotnie brał udział w wyprawach przeciwko Turkom, występując w szeregach rycerstwa europejskiego, ściąganego na te wyprawy przez króla Węgier, Zygmunta Luksemburskiego, z którego dworem był przez lata silnie związany.

Na wieść o szykującej się ostatecznej rozprawie z Krzyżakami powrócił do Polski. Po bitwie pod Grunwaldem, w której brał czynny udział (niewykluczone, że to właśnie

Zawisza w krytycznym momencie bitwy uratował królewski sztandar, choć nie ma na to wyraźnych dowodów) wystąpił Zawisza z propozycją zawarcia pokoju między królem polskim i królem węgierskim Zygmuntem Luksemburskim – (układ w Lubowli w 1411). W 1412 r. uczestniczył wraz z królem Władysławem Jagiełłą w uroczystym zjeździe monarchów w Budzie, występując również jako uczestnik zorganizowanego przy tej okazji wielkiego turnieju rycerskiego. W turnieju tym Zawisza okazał się zwycięzcą.

Więcej o stowarzyszeniu jak i samej inicjatywie przeczytasz na stronie zawisza-czarny.pl.

Informacje o wydarzeniu zawdzięczamy autorowi bloga Moje Sandomierskie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz