Ruszyła licytacja kolekcjonerskich monet NBP, upamiętniających 25. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki


W dzień po beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, 7 czerwca rozpoczną się aukcje złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich NBP, upamiętniających 25. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana.

NBP monety ks. PopiełuszkoNa aukcjach internetowych w serwisie Kolekcjoner (www.kolekcjoner.nbp.pl) będzie można kupić srebrną dziesięciozłotówkę i złotą monetę o nominale 37 zł, nawiązujacym do wieku duchownego w chwili jego śmierci. W historii kolekcjonerstwa jest to pierwsza moneta o tak nietypowym nominale. Jej pomysłodawcą był tragicznie zmarły w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Wspólnym motywem obu monet jest zdanie „Zło dobrem zwyciężaj” wypowiedziane przez św. Pawła. Stało się ono życiowym mottem ks. Jerzego. Na monetach znajdują się także inne symbole związane z życiem duchownego i jego tragiczną śmiercią.

Na awersie monety złotej, obok wspomnianego motta, znajduje się napis „Żył 37 lat”, który jednocześnie oznacza nominał pamiątkowej monety. Natomiast rewers przedstawia m.in. ręce trzymające krzyże. Obrazy znajdujące się na monecie srebrnej mają przypominać o dramatycznych wydarzeniach z nocy 19 października 1984 r. Charakter tamtych zdarzeń w sposób szczególny podkreśla rewers srebrnej dziesięciozłotówki z postacią kapłana, konturem mapy Polski i czerwoną cyrkonią. Ten szlachetny kamień symbolizuje kroplę krwi oraz wskazuje miejsce wrzucenia do Wisły ciała zamordowanego księdza.

Monety „25 rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki” weszły do obiegu 13 października 2009 r., ale dotychczas nie były dostępne w Internetowym Serwisie Aukcyjnym NBP Kolekcjoner.

Obie aukcje internetowe rozpoczną się w poniedziałek, 7 czerwca 2010 r., o godz. 8.00 i potrwają do czwartku, 10 czerwca, do godz. 13.00.

Cena minimalna srebrnej monety to 77 zł, a maksymalna – 85 zł. Na licytację wystawiono 12 tys. monet z nakładu wynoszacego 100 tys. sztuk. Cena minimalna złotej monety to 398 zł, maksymalna – 410 zł. Do sprzedaży na aukcji przeznaczono 21 tys. tych monet spośród 60 tys. wyemitowanych.

Beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki na Placu Piłsudskiego w Warszawie, 6 czerwca 2010 r. – w dniu Święta Dziękczynienia, wzbudziła duże zainteresowanie monetami kolecjonerskimi NBP poświęconymi duchownemu. Już od kilku dni wiele osób pyta o te numizmaty w oddziałach okręgowych NBP na terenie całego kraju.

Źródło: http://nbp.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz