Piknik historyczny „Przez Czerwińsk na Grunwald” 2010


W dniach 26-27 czerwca w Czerwińsku nad Wisłą odbędzie się wielki piknik historyczny pod hasłem „Przez Czerwińsk na Grunwald”. Będą to zarazem główne obchody rocznicy grunwaldzkiej na Mazowszu.

Organizatorzy chcą aby impreza tworzyła niezapomnianą atmosferę święta upamiętniającego tak wielkie wydarzenie w historii Polski. Na te trzy dni chcemy zatrzymać czas w Czerwińsku i wrócić pamięcią do okresu jego świetności oraz przyciągnąć wielu sympatyków walk, jarmarków i pojedynków rycerskich. Ogrody salezjańskie przy Bazylice Zwiastowania NMP oraz bulwar nad Wisłą staną się cudowną scenerią dla wielu wydarzeń historycznych oraz wspaniałą ostoją dla strudzonych rycerzy średniowiecznych - podają na swojej stronie.

W ramach obchodów w Czerwińsku przewidziano uroczystą Mszę Św. za Ojczyznę, koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, inscenizację spektaklu „Czerwińsk nad Wisłą 1410. Most do Zwycięstwa” w reżyserii A. Krucza, paradę ulicami Czerwińska „Przeprawa wojsk Jagiełły przez Wisłę” z udziałem Bractw Rycerskich, wojska, uczestników uroczystości, oraz wiele innych wydarzeń.

W Czerwińsku w 1410 r. wojska króla Jagiełły przeprawiły się przez Wisłę przez słynny most łyżwowy spławiony Wisłą z Kozienic.

Imprezy towarzyszące:

- 26-27 czerwca - wystawa historyczna „Boży Wojownicy” zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne w Warszawie
- 27 czerwca - Legia MTB Marathon – wyścig kolarski
- 3-4 lipca – Przemarsz Królewski organizowany przez Inowłodzkie Bractwo Rycerskie

Organizator:

Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Starostwo Powiatowe w Płońsku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz