Spotkania Rycerskie w Barbakanie 2010


Średniowieczni rycerze i ich piękne damy, ale także świetni mieszczanie i wybitni mistrzowie krakowskich cechów – znów zobaczymy ich latem w centrum starego Krakowa podczas Spotkań Rycerskich w Barbakanie.

Walki rycerskie w Barbakanie / fot. mhk.pl

Najpierw rycerze i towarzyszące im damy dworu przejdą z Pałacu Krzysztofory, przez Rynek Główny i ulicę Floriańską, na dziedziniec krakowskiego „rondla”. We wnętrzu tego zabytkowego obiektu architektury obronnej z końca XV w. dzielni rycerze, noszący wierne kopie piętnastowiecznych zbroi płytowych, stoczą ze sobą pojedynki przy użyciu mieczy, toporów, berdyszy i cepów bojowych. To wyjątkowe widowisko historyczno-edukacyjne przybliży widzom epokę średniowiecza, a w szczególności kulturę rycerską z okresu jej największej świetności, czyli z czasów bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.

Oglądając małe inscenizacje teatralne, publiczność pozna kodeks, którym kierowali się sławni rycerze. Nie zabraknie też atrakcji dla osób zafascynowanych obyczajowością tej epoki. Damy – ubrane we wspaniałe historyczne stroje – zatańczą przy dźwiękach średniowiecznej muzyki. Tematem minispektakli w Barbakanie będzie też codzienne życie mieszczan i tajniki średniowiecznych rzemiosł. Widzowie będą mieli również możliwość włączyć się do wspólnej zabawy, uczestnicząc w różnych konkurencjach.

Ważnym punktem Spotkań Rycerskich będą, przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach, zajęcia plastyczne, konkursy z nagrodami oraz zabawy grupowe. Poprowadzą je Krzysztoforek i jego młodsza siostra Dorotka – bohaterowie muzealnego czasopisma dla dzieci „Krzysztoforek”.

Na spotkania w Barbakanie zapraszają Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Fundacja Polonia Celeberrima. Zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci od 7 lat będzie to okazja do znakomitej wspólnej zabawy!

Spotkania odbywać się będą w soboty o godz. 12.00: 10 lipca, 14 i 28 sierpnia oraz 11 września.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz