Dziś 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem


Dziś mija dokładnie 600 lat od jednego z największych polskich zwycięstw wojennych w historii – bitwy pod Grunwaldem. Pokonanie sił Zakonu Krzyżackiego przez wojsko polsko-litewskie dowiodło silnej pozycji jaką posiadał organizm unii Korony z Wielkim Księstwem Litewskim, zaś sam Grunwald do dziś jest symbolem potęgi Rzeczypospolitej i synonimem jej zwycięstw.

bitwa pod Grunwaldem

Fragment słynnego obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem

Niedługo po bitwie 15 lipca został niejako pierwszym świętem narodowym. Przez wieki pamięć o batalii była nieco przykurzona, jednak Wielka Wojna na czele z jej główną bitwą była jednym z elementów jakie wlewały otuchę w serca Polaków w okresie zaborów. Do znacznej popularyzacji tego tematu przyczyniły się prace historyczne Karola Szajnochy, malarstwo Jana Matejki i oczywiście Krzyżacy Henryka Sienkiewicza, którzy do dnia dzisiejszego dla zwykłego Polaka są głównym źródłem wiedzy dotyczącej wojny 1409-1411 i wydarzeń 15 lipca 1410 r.

Z czasem zwycięstwo grunwaldzkie stało się także jedną z broni w walce ideologicznej. Było symbolem zwycięstwa Słowian nad Germanami, których marsz na wschód („Drang nach Osten”) został sromotnie zatrzymany na polach między Grunwaldem, Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem.

Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przyniosły znaczny postęp w badaniach nad tą częścią polskiej historii. 550. rocznica wydarzenia, jaka miała miejsce w 1960 r., była bardzo uroczyście i podniośle obchodzona i przy okazji dała powód do przeprowadzenia zakrojonych na szeroką skalę badań archeologicznych (na większą skalę powtórzonych jeszcze na początku lat 80.).

W czasach współczesnych sporą popularnością cieszą się coroczne inscenizacje bitew. Jak sami organizatorzy przyznają, nie odznaczają się one zbyt dużą wiarygodnością i całkowitym odzwierciedleniem prawdy, ale ważny jest symbol i pamięć, by tenże symbol nie miał okazji zginąć w czeluściach niepamięci.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz