Walkiria 2010 - największa bitwa na Mazurach od 65 lat


Park Miniatur Warmii i Mazur kontynuuje cykl pikników historycznych, które w tym sezonie odbywają się na terenie byłej oranżerii Hitlera. W Gierłoży, 900 m za legendarnym Wilczym Szańcem można już było zobaczyć plemiona słowiańskie i kwiat rycerstwa polskiego oraz krzyżackiego. A przed nami największy piknik drugowojenny - „Walkiria 2010”!

„Walkiria 2010” to największa impreza plenerowa, która odbędzie się w tym sezonie w Parku Miniatur Warmii i Mazur. Do Gierłoży zjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, przygotowując wiele atrakcji dla odwiedzających. Pokazy zaplanowano aż na dwa dni. W sobotę, 24 lipca w godz. 12.00-14.00 odbędzie się w Kętrzynie niecodzienny przemarsz żołnierzy ubranych w historyczne mundury Wehrmachtu, Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Dodatkowo wszyscy, którzy zgromadzą się przy ul. Wojska Polskiego, ul. Sikorskiego i rondzie Jana Pawła II spotkają ludność cywilną, przeniesioną w czasie rodem z lat czterdziestych ubiegłego wieku. Mieszkańcom Kętrzyna, który w czasie II wojny światowej został zniszczony w 40 proc., defilujące oddziały zaprezentują na parkingu przy ul. Traugutta pokazy musztry i broni. Nie zabraknie także pojazdów z epoki! Zobaczyć będzie można prawdziwego niemieckiego Opla Blitz, KdF Kubelwagena wz. 182, radzieckiego Gaza 67, dwuosobowe motocykle niemieckie BMW R 75 produkowane na potrzeby armii oraz niemiecki transporter opancerzony Sd. KFZ. 215.

Drugiego dnia, w niedzielę jednostki, które maszerowały przez miasto, rozbiją swoje przyfrontowe obozowiska w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży. Odwiedzający będą mogli zobaczyć, jak żyli żołnierze stacjonujący tuż przy oddziałach wroga oraz wziąć udział w licznych zabawach tj. rzut granatem, ćwiczenie prawidłowych postaw strzeleckich, układanie linii telefonicznej, rozbrajanie pola minowego czy też przebrać się za agenta Hansa Klossa. Najwytrwalsi wykopią własny okop, w którym później schowają się przed wrogą armią. Każdy z uczestników będzie mógł przejechać się jednym z pojazdów wojskowych, które dzień wcześniej przejadą przez Kętrzyn.

Największą atrakcją całego dnia będą jednak bez wątpienia dwie duże inscenizacje walk między Armią Czerwoną i Wehrmachtem (godz. 12.00) oraz Wojskiem Polskim i armią niemiecką (godz. 14.00). Pierwsza zostanie poświęcona śmierci gen. Stanisław Grzmota-Skotnickiego w bitwie pod Bzurą, kiedy to mały oddział polski stoczył bohaterską, acz nierówną walkę z zachodnimi najeźdźcami. Druga bitwa przybliży widzom sytuację na froncie wschodnim w II połowie 1944 roku, gdy oddziały Armii Czerwonej wkraczały do Prus Wschodnich. Wojna przeniosła się na terytorium Niemiec, ale wojska niemieckie ciągle cofają się pod naporem Armii Czerwonej. Między tymi pokazami o godz. 13.00 odbędzie się szarża ułanów polskich, którzy również - chociaż niewiele osób o tym wie - brali udział w II wojnie światowej. To właśnie jeźdźcy konni swoimi atakami często dezorganizowali działania niemieckie, znacznie osłabiając impet natarcia nawet korpusów pancernych. W walkach wykorzystana zostanie broń oraz profesjonalna pirotechnika! Takiej bitwy na Mazurach nie było od 65 lat!

Wojskową scenerię pikniku „Walkiria 2010″ dopełni wystawa militariów oraz unikalna wystawa „W cieniu Wilczego Szańca”, prezentująca eksponaty wykorzystywane w codziennym życiu przez żołnierzy. Obydwie atrakcje są dostępne zwiedzającym przez cały sezon.

Program:

24 lipca, sobota - Kętrzyn. Plan defilady:

12.00 - wymarsz sprzed Urzędu Miasta

12.05 - przejście ul. Wojska Polskiego

12.10 - przemarsz ul. Sikorskiego

12.45 - dotarcie na parking przy ul. Traugutta

13.00 - pokazy musztry na parkingu przy ul. Traugutta

13.30 - zakończenie defilady

25 lipca, niedziela - Park Miniatur Warmii i Mazur, Gierłoż. Plan pikniku:

09.00 - rozpoczęcie pikniku

10.00 - pokazy musztry

10.30 - ćwiczenie postaw strzeleckich

11.00 - trening rzutu granatem

11.30 - zwiedzanie okopów

12.00 - wielka inscenizacja walk między Wojskiem Polskim i Wehrmachtem („Śmierć gen. Skotnickiego”)

13.00 - pokaz szarży ułańskiej

13.30 - zabezpieczanie pola minowego

14.00 - wielka inscenizacja walki Wehrmachtu z Armią Czerwoną

14.30 - konserwacja ekwipunku

15.00 - układanie polowej linii telefonicznej

16.00 - nauka władania bronią białą

17.00 - przejażdżki na pojazdach wojskowych

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz