Rekonstrukcja w Krzywczy 2010


12 września 2010 r. w Krzywczy (powiat przemyski, woj. podkarpackie) odbędzie się rekonstrukcja miejscowej bitwy, którą 13 września 1939 stoczyła w ramach wojny obronnej 11. Karpacka Dywizja Piechoty pod dowództwem płk Bronisław Prugara – Ketlinga z Niemcami: 7. Dywizją Bawarską i częściami 2. Dywizji Górskiej.

Oprócz samej inscenizacji zostanie przeprowadzonych wiele innych działań, zwłaszcza wśród młodzieży, przypominających o bitwie pod Krzywczą 13 września 1939 r. W ramach projektu odbył się już Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Wojenne losy mojej rodziny” mający na celu m.in. utrwalenie wiedzy historycznej na temat II wojny światowej, a zwłaszcza na terenie okolic Przemyśla, uczczenie rocznicy bitwy o Krzywczę oraz kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia. Po inscenizacji organizatorzy zapraszają na piknik krzywiecki, w ramach którego będzie wiele atrakcji dla całej rodziny.

Organizatorami widowiska w którym weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów i statystów będą Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.„, Stowarzyszenie „W Dolinie Sanu”, Urząd Gminy w Krzywczy i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Widowisko odbywać się będzie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Zygmunta Prugara-Ketlina, syna Generała 11 KDP.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz