„Kazimierz Świtalski. Biografia polityczna (1886-1962)” - T. Serwatka - recenzja


W ostatnich latach wielu czołowych przedstawicieli piłsudczykowskich elit doczekało się własnych biografii, niektórzy nawet kilku, jednak do tej pory nikt nie podjął się napisania biografii jednego z najbliższych współpracowników Marszałka Piłsudskiego, Kazimierza Świtalskiego. Lukę tę wypełnia książka T. Serwatki Kazimierz Świtalski. Biografia polityczna (1886-1962), która ukazała się nakładem Wydawnictwa LTW w serii BibliotekaNiepodległości.

W swej pracy T. Serwatka prezentuje koleje życia człowieka, który pozostawił nieoceniony Diariusz, bez którego trudno sobie wyobrazić pracę historyków zajmujących się okresem Dwudziestolecia międzywojennego. Jak sam tytuł wskazuje Autor skupił się głównie na działalności politycznej K. Świtalskiego, jednak nie zapomina on o umieszczeniu informacji o najważniejszych wydarzeniach z jego życia prywatnego, co nie zawsze ma miejsce w tego typu biografiach.

Z kart tej napisanej lekkim i przystępnym językiem książki, która prowadzi nas przez kolejne okresy w życiu bohatera wyłania się obraz człowieka, któremu od najmłodszych lat leżała na sercu sprawa odzyskania przez Polskę niepodległości. Miłość do Ojczyzny wyniesiona z rodzinnego domu będzie towarzyszyć mu przez całe życie, determinując kolejne wybory, które doprowadzą go najpierw do Legionów, potem na stanowisko premiera i marszałka Sejmu, a po zakończeniu II wojny światowej zdecyduje o tym, że pozostał on w Polsce, co przypłacił długoletnim więzieniem. Kazimierz Świtalski jest w niej ukazany jako osoba inteligentna (co potwierdza doktorat z filologii) a jednocześnie skromna, nigdy nie zabiegał on o splendory, jednak, gdy przyszło mu sprawować najważniejsze urzędy w państwie to podjął się tego zadania, nie popadając w samouwielbienie lecz krytycznie patrząc na swe dokonania. W ostatnich latach II RP wycofał się z życia politycznego, co jednak nie przeszkodziło władzom PRL aresztować go w 1948 r. i trzymać w więzieniu aż do 1956 r. W okresie tym wykazał się on niezłomnym chartem ducha. Ostatnie lata życia poświęcił (tak jak te po wycofaniu się z polityki) pracy nad spuścizną Józefa Piłsudskiego.

Książka ta, jak już wspomniałem napisana żywym językiem, stoi jednocześnie bardzo wysoko pod względem merytorycznym, Autor dołożył dużo starań, przeprowadzając szeroką kwerendę archiwalną, aby jak najdokładniej zaprezentować sylwetkę Kazimierza Świtalskiego, jednak brak źródeł spowodował, że nie zawsze było to możliwie, mimo to należy uznać, że efekt końcowy jest więcej niż dobry.

Zwykle w swych recenzjach sporo miejsca poświęcam na narzekania, jednak w tym wypadku nie mam ku temu okazji (z czego się cieszę), gdyż zarówno do pracy jaką wykonał Autor jak i strony edytorskiej trudno mieć jakieś większe zastrzeżenia, dlatego też szczerze polecam tę książkę wszystkim tym którzy interesują się II RP i nie tylko, ponieważ czas spędzony na lekturze książki Tomasza Serwatki upłynie Czytelnikowi szybko i na pewno nie będzie czasem straconym.

Plus minus:
Na plus:
+ wartość merytoryczna
+ język i styl powodujący, że książkę czyta się naprawdę dobrze
+ sporo ciekawych fotografii na kredowym papierze
+ solidne szyte wydanie w twardej oprawie
Na minus:
- nic co warto by wymieniać

Tytuł: Kazimierz Świtalski. Biografia polityczna (1886-1962)
Autor: Tomasz Serwatka
Wydawca: Wydawnictwo LTW
Data wydania: 2009
ISBN/EAN: 978-83-7565-104-1
Liczba stron: 256
Cena: ok. 35 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz