Nowe Sukiennice: Otwarto Galerię Sztuki Polskiej XIX w.


W południe w Sali Siemiradzkiego w Sukiennicach odbyła się uroczystość ich otwarcia po blisko trzyletnim remoncie. Przybyli goście mogli po raz pierwszy zobaczyć Nowe Sukiennice. W związku z otwarciem zaplanowano 3 dniowe uroczystości.

Otwarcie Sukiennic

Magdalena Cielecka ambasador Sukiennic / fot. Wojtek Duch

Ceremonię otworzyła i prowadziła wyraźnie wzruszona dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, która podkreśliła wagę tego wydarzenia, a także dumę, że jej zespołowi udało się przywrócić Sukiennicom ich dawny blask i uczynić z nich muzeum na miarę XXI w.

Nieobecny z powodu rządowej debaty budżetowej minister Bogdan Zdrojewski do przybyłych wystosował odczytany przez dyrektor Muzeum list, w którym napisał: „Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem przyczynić się do sfinalizowania tego unikalnego projektu”. Inwestycja została podana jako przykład nowoczesnego muzealnictwa.

Otwarcie Sukiennic 2

Dyrektor Muzeum Zofia Gołubiew / fot. Wojtek Duch

Podczas uroczystości zaprezentowano niektórych ambasadorów Sukiennic. Byli to: Magdalena Cielecka, Róża Thun, Jurek Owsiak, Alicja Resich-Modlińska i Wisława Szymborska, którą reprezentował jej sekretarz Michał Rusinek.

Ponadto na sali obecni byli pozostali ambasadorowie, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze miasta i województwa, pracownicy muzeum i wielu innych zaproszonych gości.

„Rad jestem, że w dniu spektakularnego powrotu XIX-wiecznej kolekcji do Sukiennic, nie tylko serce lokacyjnego miasta, ale cały wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury obszar zabytkowego centrum prezentuje się godnie, że pełnię blasku odzyskują kolejno zabytkowe ulice i place. Cieszę się, że niezależnie od remontu Sukiennic dobiega końca rozbudowa i adaptacja podziemi pod Rynkiem Głównym na potrzeby muzeum historycznego. Nie mam wątpliwości, że sąsiedztwo zmodernizowanej  słynnej Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku i unikatowego parku archeologicznego, który ilustruje dzieje Krakowa znakomicie wpłynie na promocję miasta i każdej z tych instytucji z osobna” - powiedział przemawiający Prezydent Jacek Majchrowski.

Otwarcie Sukiennic 3

Ambasadorowie Sukiennic / fot. Wojtek Duch

Zgromadzonym zaprezentowano także film ilustrujący przebieg remontu Sukiennic. Film pt. „Projekt Nowe Sukiennice” jest do obejrzenia na stronach Muzeum Narodowego w Krakowie. Naprawdę warto, gdyż film w sposób dynamiczny, ciekawy i z fantastyczną ścieżką jest świadectwem, że determinacja i ciężka praca przynosi wspaniałe efekty.

Otwarcie Sukiennic 4

Tłum przybyłych gości / fot. Wojtek Duch

Zabawnym wydarzeniem na zakończenie było pożegnanie muzealnego kapcia, którego odejście i skatalogowane jest symbolem zmian jakie zaszły w Sukiennicach. Przed włożeniem kapcia do gabloty swoje podpisy na nim złożyli obecni na ceremonii ambasadorowie Sukiennic.

Ostatnim akcentem było zaproszenie przez Panią dyrektor wszystkich przybyłych na mały poczęstunek i zwiedzanie Galerii w towarzystwie przewodników.

Galeria przedstawia XIX w. malarstwo, ale pokazane w sposób w pełni XXI-wiecznie z wykorzystaniem najnowszych technologii i środków wyrazu artystycznego. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku nawiązuje wyglądem do pierwotnego charakteru. Składa się, tak jak przednio, z czterech sal, jednak inaczej zaaranżowanych i nazwanych. Teraz są to: Sala Bacciarellego: Oświecenie; Sala Michałowskiego: Romantyzm. W stronę sztuki narodowej; Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii oraz Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu.

Otwarcie Sukiennic 5

Pożegnanie muzealnego kapcia / fot. Wojtek Duch

Szerokiej publiczności galeria została udostępniona w piątek od godz. 18:00, kiedy przy dźwiękach fanfar herold z tarasu Sukiennic ogłosił otwarcie muzeum. W piątek i sobotę Sukiennice będzie można zwiedzać za darmo do 2:00 w nocy.

Sukiennice dla zwiedzających zostały zamknięte na czas remontu 31 sierpnia 2006 r. Ich remont był jednym z największych i ambitniejszych przedsięwzięć konserwatorskich w Europie. „Normalnie na świecie podczas remontu muzeów te najbardziej cenne dzieła się wypożycza, a pozostała magazynuje. My zdecydowaliśmy się jednak na pionierski pomysł przeniesienia całej galerii do innego miejsca. Było to Zamek w Niepołomicach” - powiedziała Zofia Gołubiew.

Koszt remontu wyniósł prawie 9 milionów euro, z czego 60% pokryto ze środków krajowych, a 40% z norweskiego grantu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz