Oko w oko z historią, czyli wielkie otwarcie Podziemi Rynku w Krakowie już wkrótce!


24 września o 20:00 odbędzie się ceremonia otwarcia szlaku turystycznego po podziemiach Rynku Głównego - „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Pod płytą największego rynku w Europie powstał unikatowy park archeologiczny.

Od dnia otwarcia w Krakowie będzie można oglądać pierwsze w Polsce i unikalne w świecie podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” będzie multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta.

Z uroczystości otwarcia przygotujemy relację udokumentowaną fotograficznie.

Badania pod powierzchnią Rynku rozpoczęły się w sierpniu 2005 r. i były związane z wymianą nawierzchni i budową pomieszczeń przeznaczonych na potrzeby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i do obsługi Sukiennic. Wykopy archeologiczne objęły w sumie 5% całej powierzchni Rynku.

Archeologom udało się odkryć wiele unikatowych zabytków przedstawiających życie codzienne Krakowian w średniowieczu. Badania przyniosły także wiele nieznanych dotąd informacji o zagospodarowaniu przestrzeni pod dzisiejszym Rynkiem i życiu dawnych mieszkańców. Warto tutaj wymienić takiej odkrycia jak:

  • istnienie w XI w. na terenie dzisiejszego Rynku rozległego cmentarza, na którym chowano; zmarłych mieszkańców wczesnośredniowiecznego ośrodka miejskiego;
  • powstanie w XII w. powstała osada ze zwartą zabudową;
  • zbudowanie w XIII w. Kramów Bogatych;
  • istnienie gruntowej nawierzchni Rynku do czasów nowożytnych;
  • występowanie kamiennych bruków tylko w sąsiedztwie murowanych budowli układające się w ciągi komunikacyjne na powierzchni ówczesnego Rynku.

Muzeum w statystyce:

700 zabytków archeologicznych
500 elektronicznych odwzorowań zabytków
8 filmów animowanych
5 filmów dokumentalnych
7 manekinów i makiet
600 rekonstrukcji cyfrowych 3D
30 stanowisk multimedialnych
25 gablot
64 kamery cyfrowe
25 ekranów plazmowych
13 ekranów LCD
104 playery
160 konwerterów sygnału
27 projektorów multimedialnych
37 monitorów dotykowych
270 stopni - ekran projekcyjny
3 metry - ekran parowy
98 głośników
28 tys. m kabli
5 hologramów

150 audiobooków


Źródło: http://krakow.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz