„Aleksander II. Ostatni Wielki Car” - E. Radziński - recenzja


Zamach przeprowadzony na życie cara Aleksandra II w dniu 4 kwietnia 1866 r. był tak naprawdę tylko pierwszym z wielu zamachów jakie były wymierzone w Imperatora Wszechrosji. Od tego momentu życie władcy zmieniło się raz na zawsze...

A dowiemy się tego wszystkiego z biografii Aleksandra II, która wyszła spod pióra Edwarda Radzińskiego, który na swoim koncie ma już szereg podobnych pozycji. I co tu dużo ukrywać wyszło mu to w dobrym stylu!

Autor za pomocą barwnego języka prezentuje Czytelnikowi jedną z najbardziej niezwykłych postaci historycznych, które stąpały po ziemi rosyjskiej. Aleksander II - car reformator, który dał chłopom wolność! Jedno to wydarzenie odmieniło oblicze tamtych czasów. O tym, a także o wielu innych sprawach pisze w swojej książce Radziński. Dzięki niemu poznajemy życie cara z najdrobniejszymi szczegółami. Dowiemy się np. jak przebiegało jego wykształcenie, w kim kochał się w młodości, jakie ostatnie słowa przekazał mu jego ojciec przed śmiercią - Mikołaj I i wiele wiele innych. Jednakże myli się ten, że pozycja ta skupia się tylko na życiu cara. Tak naprawdę życie władcy stało się doskonałym pretekstem do opisania XIX-wiecznej Rosji z całym przekrojem jej społeczeństwa. Ta panorama epoki daje naprawdę wiele do myślenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie dowiedzieć się jak rodził się terror w Rosji, jak przebiegało wprowadzanie reform i jak odbierali je mieszkańcy tego ogromnego kraju. Mało tego, cały czas jesteśmy zaskakiwani jakimiś ciekawostkami z życia codziennego współczesnych, a także cara i jego rodziny. Mówiąc, a pisząc szczerze autor stawia na początku bardzo odważną tezę, o tym, kto tak naprawdę obsadzał tron w Rosji, aż do powstania dekabrystów. Nie zdradzę więcej szczegółów, bo to trzeba przeczytać samemu.

Bibliografia na kanwie, której powstała owa pozycja robi duże wrażenie. Szczególnie zawarte tam materiały archiwalne stanowią kąsek dla pasjonatów XIX-wiecznej Rosji. Ach, gdyby móc tylko pojechać i dokonać samodzielnych badań...

Jak każda książka i ta zawiera swoje wady. Czasem, gdzieś zdarzy się jakaś literówka czy błędy w w terminologii wojskowej, ale to szczegół, który nie ma większego wpływu na odbiór tej pozycji. To, co mnie naprawdę zasmuciło to brak przypisów. Cóż za strata dla tej pozycji! Gdyby tylko autor stosował przypisy książka ta mogła, by być w 100% świetnym materiałem do wszelakich prac. Tak, pozostaje świetną lekturą z działu tych popularnonaukowych. Być może taka idea przyświecała autorowi, ale ja pozostaję sceptyczny wobec wielu niektórych faktów i rozmów, które przytacza Radziński.

Jeśli zaś chodzi o wydanie to wydawnictwo Magnum jak zawsze zasługuje na brawa. Twarda okładka, dobry papier i szycie zapewnią tej książce trwałość, a przy okazji bardzo ładnie prezentuje się na półce.

Komu, więc polecić tę książkę? Z pewnością wszystkim, którzy pasjonują się życiem carów Rosji. Polecam ją również wszystkim osobom interesującym się wiekiem XIX-tym, gdyż tak barwnie i ciekawie opisanej panoramy tamtych czasów nie czyta się na co dzień.

Plus minus:
Na plus:
+ barwny język, tej książki się nie czyta ją się pochłania
+ ładne wydanie
+ nieznane zdjęcia z epoki
+ indeks nazwisk
Na minus:
- brak przypisów
- drobne literówki i terminologia

Tytuł: Aleksander II. Ostatni Wielki Car
Autor:
 Edward Radziński
Wydawca:
 Wydawnictwo Magnum
Data wydania:
 2005
ISBN/EAN:
 83-89656-16-7
Liczba stron:
 496
Cena:
 ok. 47 zł do 62 zł
Ocena recenzenta:
 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz