„Wagabunda” - B. Cornwell - recenzja


Wagabunda jest drugą częścią trylogii, dotyczącej Świętego Graala, autorstwa angielskiego pisarza Bernarda Cornwella, która ukazała się nakładem wydawnictwa Erica. Co do legendy o Świętym Graalu, nie ma co jej tu szerzej przedstawiać. Warto jednak zwrócić uwagę na kolejne perypetie głównego bohatera cyklu Thomasa z Hookton, angielskiego łucznika, syna księdza, którego pochodzenie związane jest z katarami i Graalem. Ponownie zostajemy przeniesieni do XIV wieku, gdy Anglia i Francja zaabsorbowane są działaniami wojennymi, nazwanymi potem wojną stuletnią.

Thomas w drugim tomie wraca do Anglii, aby poznać rodzinne sekrety. Należy jednak wspomnieć, że akcja powieści zwłaszcza w drugiej jej części, toczy się również we Francji. Nadal tak do końca nie ma pewności, że to jemu nieżyjącemu ojcu powierzono niegdyś pieczę nad kielichem, a mimo to pragnie pozyskać informacje dotyczące miejsca jego ukrycia. Poza tym misja odnalezienia kielicha odbywa się na rozkaz samego króla. Poszukiwania jednak nie sposób prowadzić w tajemnicy. Do wrogów Thomasa należą między innymi, znany z poprzedniego tomu krewny Guy de Vexille, oraz inkwizycja. Nowym przyjacielem staje się natomiast Szkot - Robbie.

Autor w znakomity sposób ukazał tło historyczne i barwnie nakreślił tło obyczajowe mrocznej, średniowiecznej Europy. Pojawiają się opisy panujących obyczajów i wiary w zabobony. Na uwagę zasługują obszerne przedstawienia bitew: pod Neville Cross i pod La Roche-Derrien, które mogą jednak nużyć i przytłaczać czytelnika nie nawykłego do tego typu opisów. Z kolei miłośnik wojskowości będzie z pewnością usatysfakcjonowany.

Książkę czyta się z zapartym tchem, bowiem czytelnik wraz z upływem stron coraz bardziej pragnie wiedzieć, co będzie dalej. Autor jako historyk z wykształcenia wie, o czym pisze, jednocześnie całą opowieść potrafi przekazać lekkim językiem, a trudne określenia wytłumaczyć w taki sposób, aby były one zrozumiałe dla czytającego. Charakterystyki stworzonych bohaterów są wyraziste, czytelnik od początku jest świadomy, kto jest ten dobry, a kto zły. Czytelnik jest w stanie emocjonalnie zaangażować się w ich przygody. Znakomite plastyczne opisy wzbudzać mogą wiele emocji. Można niemal słyszeć jęki rannych, świst strzał, zawodzące kobiety, szczęk broni czy ujrzeć krew zamordowanych i stratowane ciała. Powieść obfituje w nagłe zwroty akcji i dramatyczne wydarzenia. Niektórzy bohaterowie zostają uśmierceni, a na ich miejsce pojawiają się nowi. Autor nie przedstawił oczywiście ostatecznego rozstrzygnięcia konfliktu między członkami rodu Vexille i nie zakończył opowieści o Graalu. To wszystko znajdziemy zapewne w trzecim tomie.

Druga część cyklu jeszcze bardziej zainteresuje czytelnika zarówno losami Thomasa, jak i przebiegiem wojny stuletniej. Mimo, że czasami można odgadnąć dalszą część fabuły, to nie sposób nie przeczytać książki do końca. Lekki język, zwrócenie uwagi na szczegóły, świetnie odmalowane tło historyczne i realia epoki, bez żadnych upiększeń i idealizacji – to atuty tej powieści, które zaciekawią właściwie każdego.

Plus minus:
Na plus:
+ nawiązanie do rzeczywistych wydarzeń wojny stuletniej;
+ plastyczne opisy broni, pojedynków, bitew;
+ znakomicie oddane realia epoki
+ zrozumiały i lekki język
+ dobra narracja
+ nagłe zwroty akcji

Na minus:
- zbyt długie opisy bitew, które mogą (acz nie muszą) nużyć czytelnika;

Tytuł: Wagabunda
Autor: Bernard Cornwell
Wydawca: Erica
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-89700-83-4
Liczba stron: 448
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: ok. 34 zł
Ocena recenzenta: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz