Konferencja: „W murach Wiecznego Miasta - między państwem a kościołem”


Niezwykle ciekawy kazus Rzymu - miasta trzech podmiotów prawa międzynarodowego: Republiki Włoskiej, Stolicy Apostolskiej oraz Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego może stać się przedmiotem badań w wielu aspektach. Interesujący jest fakt koegzystencji tych jednostek w świetle prawa międzynarodowego publicznego, a także element stykania się w jednym miejscu monarchii z federacją, struktur zakonnych, państwowych i kościelnych, a także różnych spojrzeń na politykę światową.

„Najstarsza i najlepsza dyplomacja świata” - takim mianem niejednokrotnie określana jest służba dyplomatyczna Stolicy Apostolskiej. Podmiot o powierzchni zaledwie 0,44 km2, niebędące członkiem ONZ czy UE utrzymuje się na najwyższej pozycji w hierarchii dyplomatycznej.

Czy Stolica Apostolska wpływa na państwo włoskie? Czy Zakon Maltański jako suwerenny podmiot uczestniczy w grze światowej? Co decyduje o wpływie Państwa Miasta Watykańskiego na stosunki międzynarodowe? Jak to się dzieje, że państwo bez armii radziło i nadal sobie radzi we współczesnym świecie, na dodatek w granicach innego państwa?

Z jakimi problemami stykają się dyplomaci trzech podmiotów prawa międzynarodowego na tym samym – niejako swoim – terytorium?

Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji naukowej W murach Wiecznego Miasta, gdzie państwo styka się z Kościołem. Oprócz paneli poświęconych dyplomacji włoskiej i watykańskiej, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę kultury włoskiej oraz specyfikę włoskiej społeczności, rozdartej między religią a multikulturalną Europą.

Konferencja W murach Wiecznego Miasta - między państwem a Kościołem jest trzecim etapem programu badawczego „Dywizje papieża” - najlepsza armia dyplomatyczna świata? Studium wpływu Stolicy Apostolskiej na wybrane aspekty stosunków międzynarodowych za pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI i wpisuje się doskonale w polską lukę badań nad dyplomacją Stolicy Apostolskiej oraz nad jej podmiotowością prawną.  W ramach całego przedsięwzięcia grupa badawcza odbyła m.in. wizyty w Nuncjaturze Stolicy Apostolskiej w Polsce, gdzie spotkała się z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce abpem Józefem Kowalczykiem, w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej w Rzymie oraz Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

Cel:

Celem konferencji jest zbadanie na jakich zasadach współistnieją trzy podmioty prawno międzynarodowe: Stolica Apostolska, Republika Włoska  i Zakon Maltański na jednym terytorium. Ważna zdaje się odpowiedź na pytanie: czy służby dyplomatyczne w szczególności Stolicy Apostolskiej i Republiki Włoskiej mają wspólne cele?

Uczestnicy konferencji zastanowią się także nad tym, co sprawia, że słowo dyplomacji Stolicy Apostolskiej jest wciąż tak dobitnie słyszalne na arenie międzynarodowej.

Termin i miejsce:

Konferencja odbędzie się w 2011 r. w Krakowie, w Sali Wystawowej A Auditorium Maximum UJ, mieszczącej się przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz