Program telewizyjny dla historyków (20-26 grudnia)


Po tygodniowej przerwie, spowodowanej moim pobytem w Barcelonie, wraca program telewizyjny dla historyków. Tak więc bez zbędnego wodolejstwa, zapraszam do zapoznania się z pozycjami, które warto obejrzeć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. No i, korzystając z okazji, życzę wszystkim wesołych świąt! 🙂

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

07:00 - Discovery World - Strefa Śmierci. Inwazja na Grenadę

W październiku 1983 roku wojska amerykańskie dokonały inwazji na Grenadę w celu obalenia radykalnie lewicowego rządu i przywrócenia demokracji.

08:00 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Szarża angielskiej kawalerii

W latach 1853-1856 miała miejsce wojna krymska między siłami Rosji z jednej a Anglii, Francji i Turcji z drugiej strony. Niedaleko Sewastopola nastąpił samobójczy atak kawalerii angielskiej. Lord Lucan przez pomyłkę wysłał brygadę lekkiej kawalerii wprost na baterie rosyjskie.

09:00 - Discovery World - Kubilaj-chan i upadek mongolskiej hordy

W 1259 roku Kubilaj został wielkim chanem mongolskim. Dzięki jego rządom imperium znalazło się u szczytu rozwoju. W roku 1271 założył dynastię Yuan. W 1279 r. podbił Chiny. Państwa sąsiadujące z cesarstwem Kubilaja zmuszone były uznać jego zwierzchnictwo. Program przedstawia kulisy wydarzeń, które doprowadziły do zagłady jednej z największych cywilizacji w historii.

15:30 - Discovery World - Historia oręża. Ekstremalni wojownicy

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku o jednostkach specjalnych.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Mroczna tajemnica Agincourt - „historia.org.pl” poleca!

Śmierć Henryka IV i objęcie tronu przez jego syna Henryka V obudziły w Anglikach marzenia o podboju Francji. Kraj, bogaty i prężnie rozwijający się, był gotowy na podjęcie walki z pogrążonym w chaosie przeciwnikiem. Uwieczniona przez Szekspira bitwa pod Agincourt w 1415 r. stanowiła esencję męstwa i ciężkiej walki. Znużona długim oblężeniem Harfleur armia Henryka V, stając do walki przeciwko trzykrotnie silniejszym siłom francuskim, pokonała wrogów.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Saperzy USA

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym wydaniu o amerykańskich saperach.

21:30 - Discovery World - Krew dla bogów. Krew i władza

Składanie ofiar z ludzi nie miało wyłącznie charakteru religijnego. W tym odcinku wszystko o krwawych rytuałach ku czci potężnych władców.

Wtorek

09:00 - Discovery World - Tajemnice piramid

Wspaniałe, wciąż intrygujące budowle - piramidy. Największe należą do słynnego kompleksu w Gizie. Historia budowli starożytnych Egipcjan nadal nie jest znana, choć powstaje na ich temat wiele niezwykłych teorii. Dokument analizuje ich znaczenie w religii i kulturze.

12:30 - Kino Polska - Orzeł

Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo „Orła” decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę, który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński, decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi. Okręt przebija się przez kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną Bałtyk i dociera do Wielkiej Brytanii, by tam walczyć z hitlerowcami.

13:00 - Viasat History - Wybuch

Poruszający dokument, który przypomina moment wybuchu II wojny światowej w Wielkiej Brytanii i odtwarza ten dzień przy pomocy archiwalnych materiałów filmowych i wypowiedzi świadków zdarzeń.

15:10 - Ale Kino! - Hawana. Miasto utracone - „historia.org.pl” poleca!

Hawana lat 50. tętni muzyką i kusi nocnymi rozrywkami, choć żyje pod terrorem generała Batisty. Skorumpowanym miastem rządzi mafia, tysiące ludzi, na skutek systemu klasowego, żyją w ubóstwie. Dopóki jednak słychać muzykę, a na Kubie bawią się obywatele obu Ameryk, można przymykać oko na politykę. Takiego zdania jest Fico Fellove, sceptyczne nastawiony do rozkręcającej się rewolucji Fidela Castro i Che Guevary. Bracia Fico przyłączają się do partyzantów, jeden z nich ginie. Wdowa po nim, wielka miłość Fico, zostaje pierwszą damą rewolucji.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Klęska pod Gallipoli

Brytyjska i francuska flota została zdziesiątkowana i zmuszona do odwrotu przez artylerię turecką w bitwie o półwysep Gallipoli. Walka o Gallipoli, który strzeże dostępu do morza Marmara rozpoczęła się w 1915 r. Chociaż alianci dawali sobie radę z turecką artylerią, to ich statki zostały zdziesiątkowane przez miny rozrzucone wokół półwyspu. Dowództwo podjęło decyzję o desancie wojsk na ląd. W walkach, które trwały prawie rok, zginęło lub odniosło rany około 250 tys. żołnierzy brytyjskich i francuskich i prawie tyle samo tureckich.

18:00 - Viasat History - Ulubiony książę Hitlera

Książę Karol Edward, był ulubionym wnukiem królowej Wiktorii. W 1900 roku szesnastoletni książę był jedynym realnym spadkobiercą bardzo zamożnych księstw Saxe Coburg i Gotha w Niemczech. Na rozkaz królowej Wiktorii przyjął tytuł i został przemianowany z brytyjskiego na niemieckiego księcia - Herzoga Carla Eduarda. Po wybuchu I wojny światowej książę Karol Edward nie miał wyboru jak tylko walczyć po stronie Niemiec, przeciwko krajowi swego urodzenia. Kiedy wojna się skończyła, specjalną uchwałą parlamentu okrzyknięto go zdrajcą.

19:00 - Viasat History - Praska wiosna

21 sierpnia 1968 roku 460 000 żołnierzy i 7000 czołgów wojsk Układu Warszawskiego wtargnęło na teren Czechosłowacji. Ta, wtedy największa od czasów II wojny światowej operacja militarna, dramatycznie położyła kres krótkiej próbie demokratyzacji mającej na celu reformy społeczne i polityczne tego kraju. W ciągu ostatnich kilku lat archiwa ujawniły skrywane dotychczas informacje na temat tej okupacji - polityczne plany akcji i dane ludzi, którzy odegrali w tych wydarzeniach kluczową rolę.

20:00 - TVP Historia - Zwycięzcy Rómmla, odc. 1

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Legia cudzoziemska

Historia francuskiej, elitarnej jednostki bojowej, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw.

01:40 - HBO - Tobruk

II wojna światowa, wczesna jesień 1941 roku. Młody czeski żołnierz, Jiří Pospíchal, zostaje wysłany do Libii, gdzie ma bronić obleganego przez Niemców i Włochów miasta Tobruk. Tam jego naiwne i idealistyczne wyobrażenia na temat bohaterstwa i wojennej rzeczywistości zostają wystawione na ciężką próbę. Chłopak nie jest w stanie poradzić sobie z brutalnością i ciężkimi warunkami panującymi na pustyni. Ciągły stan zagrożenia i wszechobecna śmierć odciskają piętno na jego psychice.

Środa

16:30 - Discovery World - Wojna w Zatoce Perskiej: Żołnierskie opowieści, odc. 1

Kolejny etap starć zbrojnych w Zatoce Perskiej. Trwa wojna w powietrzu. Oddziały SAS otrzymują zadanie zniszczenia wyrzutni rakiet SCUD, zagrażających Izraelowi. Tymczasem na lądzie rozpoczynają się przygotowania do nieuniknionej wojny.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Specnaz

Historia jednostek sił specjalnych Rosji. Specnaz to elitarne oddziały żołnierzy, które zajmują się walką z terroryzmem.

21:00 - Viasat History - Upadek twierdzy Krzyżowców

W 1178 roku napięcie między chrześcijanami i muzułmanami sięgnęło zenitu. Krwawy podbój Jerozolimy przez pierwszych krzyżowców wywołał wściekłość u przywódcy kurdyjskiego i muzułmanina, Saladina. Starcie między tymi dwiema gigantycznymi siłami przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

21:30 - TVN - Wojna Harta - „historia.org.pl” poleca!

Zima 1944 r. Młody Amerykanin, porucznik Thomas Hart, trafia do niemieckiego obozu dla jeńców w pobliżu Augsburga. Tam spotyka charyzmatycznego pułkownika McNamarę, wojskowego w czwartym pokoleniu. Trudne położenie nie wpływa korzystnie na stosunki między żołnierzami. Pojawienie się dwóch czarnoskórych pilotów wywołuje rasistowskie reakcje. Konflikt wybucha z całą mocą, gdy w tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowany sierżant Vic Bedford. Podejrzenie pada na jednego z pilotów, porucznika Scotta.

22:00 - Viasat History - Piramidy śmierci

Starożytne prekolumbijskie miasto Teotihuacán w Meksyku było siedliskiem jednej z najpotężniejszych i najmniej znanych cywilizacji. Cywilizacja ta pojawiła się znikąd i zniknęła w tajemniczy sposób w niemal tysiąc lat później pozostawiając po sobie jedne z największych na świecie piramid. Program opowiada o przełomowych odkryciach archeologicznych, które całkowicie zmieniły dotychczasowe postrzeganie cywilizacji Teotihuacán.

22:25 - Ale Kino! - Żelazny krzyż

II wojna światowa. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Podoficer i jego ludzie usiłują przetrwać w rosyjskim piekle. Szanse na to są małe. Oddział Steinera toczy zacięte potyczki z Armią Czerwoną. Większym zagrożeniem są dla nich ich niemieccy dowódcy. Bezpośredni przełożony sierżanta, kapitan Stransky, to wyniosły pruski arystokrata, oficer zaślepiony ambicją, którego marzeniem jest zdobycie najwyższego odznaczenia w hitlerowskiej armii - Żelaznego Krzyża. Aby zrealizować cel, nie zawaha się poświęcić życia żołnierzy.

Czwartek

10:00 - Ale Kino! - Ocalić miasto

Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających wyzwolenie Krakowa w styczniu 1945 roku. Zaminowane i skazane na zagładę miasto ocalało dzięki manewrowi taktycznemu oddziałów Armii Czerwonej dowodzonej przez marszałka Iwana Koniewa. W obliczu ofensywy wojsk radzieckich Niemcy przygotowują wysadzenie Krakowa w powietrze. Żołnierze AK, AL i zwiadowcy radzieccy starają się temu przeszkodzić.

10:10 - Canal + Film - Północna ściana

Nazistowska propaganda stawia za punkt honoru przejście niezdobytej północnej ściany góry Eiger w Alpach Berneńskich, która ze względu na liczne ofiary bywa nazywana „ścianą śmierci”. Zadania podejmują się dwaj bawarscy żołnierze oraz konkurencyjna para austriackich alpinistów. W ślad za nimi udaje się doświadczony dziennikarz, którzy zamierza napisać propagandowy artykuł o wyczynie Bawarczyków. Jego fotografem zostaje odbywająca staż w redakcji Luise Fellner, która wychowywała się wspólnie z alpinistami.

16:30 - Discovery World - Wojna w Zatoce Perskiej: Żołnierskie opowieści, odc. 2

Wspomnienia żołnierzy o misji SAS, której celem było zniszczenie zagrażających Izraelowi pocisków typu Scud, a także o okolicznościach powstawania słabej koalicji.

17:00 - Viasat History - Zasługi rewolucji przemysłowej, odc. 1

Od gotowania wody w czajniku po pracę w biurze, współczesny świat w wielu aspektach ukształtowany został przez osiągnięcia rewolucji przemysłowej. Sześcioczęściowy serial prezentowany przez eksperta w dziedzinie architektury, historyka Dana Cruickshanka, odsłania naukowe, technologiczne i polityczne osiągnięcia XIX wieku, które w znacznym stopniu wpłynęły na życie ludzi.

17:30 - Viasat History - Zasługi rewolucji przemysłowej, odc. 2

Od gotowania wody w czajniku po pracę w biurze, współczesny świat w wielu aspektach ukształtowany został przez osiągnięcia rewolucji przemysłowej. Sześcioczęściowy serial prezentowany przez eksperta w dziedzinie architektury, historyka Dana Cruickshanka, odsłania naukowe, technologiczne i polityczne osiągnięcia XIX wieku, które w znacznym stopniu wpłynęły na życie ludzi.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Izraelskie siły specjalne

Historia i kulisy działania sił specjalnych Izraela. Jednostka wzorowana na brytyjskich SAS zawsze jest obecna podczas przeprowadzania tajnych operacji w różnych zakątkach świata.

21:00 - Viasat History - Szpiedzy, którzy wyszli z morza

Jesienią 1942 roku ataki niemieckich okrętów podwodnych przesunęły się daleko w głąb potężnej Rzeki Św. Wawrzyńca w Kanadzie, zatapiając 21 statków i zabijając ponad 250 osób. Niemcy osiągnęli swój cel. Ich operacja praktycznie spowodowała zamknięcie Rzeki Św. Wawrzyńca dla wszystkich kanadyjskich konwojów, zmierzających do Wielkiej Brytanii. Program opowiada mało znaną historię o szpiegach, którzy wylądowali na kanadyjskim wybrzeżu i tajemniczym lądowaniu lodzi podwodnej, które to wydarzenie przez ponad 35 lat okryte było tajemnicą.

23:00 - Viasat History - Wyatt Earp - „historia.org.pl” poleca!

Wyatt Earp portretowany był w rozlicznych filmach i programach telewizyjnych przez jednych z największych hollywoodzkich gwiazdorów, takich jak Henry Fonda, Jimmy Stewart czy Kevin Costner. To popularne przedstawienie jego osoby często kryje złożoność i niedoskonałości człowieka, którego życie to soczewka, przez którą widać świat polityki, prawa i ekonomicznych możliwości amerykańskich kresów tamtych czasów.

Piątek

09:00 - Discovery World - Zagadki egipskiej komnaty

Egiptolog dr Zahi Hawass ponownie otwiera komorę KV63, aby udowodnić, że grobowiec był przeznaczony dla królowej Kiji - matki Tutanchamona.

12:50 - Canal + - Dzieci Ireny Sendlerowej - „historia.org.pl” poleca!

Warszawa, rok 1941. Irena Sendlerowa mieszka z matką Janiną w okupowanym przez Niemców mieście. Przed wybuchem II wojny światowej pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Teraz jest pielęgniarką kolumny sanitarnej i ma oficjalny wstęp do getta. Za każdym razem, gdy tam wchodzi, potajemnie wnosi ubrania, jedzenie i lekarstwa. Pewnego dnia żydowska kobieta prosi ją, aby wyprowadziła jej dziecko. Sendlerowa ratuje dziewczynkę. Ksiądz Godlewski sugeruje podjęcie szerszej akcji ratowania dzieci z warszawskiego getta.

16:30 - Discovery World - Wojna w Zatoce Perskiej: Żołnierskie opowieści, odc. 3

Żołnierze opowiadają o ataku brytyjskiej artylerii ciężkiej i wycofywaniu się Irakijczyków pod jej ostrzałem.

18:00 - Viasat History - Nelson Mandela - człowiek pokoju

Program analizuje fenomen osobowości Nelsona Mandeli - byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki, który spędził 27 lat w więzieniu, a w 1993 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Program prezentuje portret człowieka, który bardziej niż ktokolwiek inny stał się światłem Czarnego Kontynentu i przypomina historyczne momenty długiej walki z apartheidem, pokazując znaczące i kontrowersyjne momenty z życia Nelsona Mandeli.

20:30 - Discovery World - Lot 93: Wojna z terroryzmem

Poruszający dokument o tragedii bohaterskich pasażerów trzeciego z samolotów porwanych 11 września 2001 roku, który jako jedyny chybił wytyczonego przez terrorystów celu. Pasażerowie utrzymywali kontakt telefoniczny z bliskimi do chwili katastrofy. Autorzy filmu starają się odtworzyć historię lotu i nastrój na pokładzie.

22:15 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

Sobota

09:05 - TVP 1 - Potop, odc. 1

Najazd Szwedów na Polskę, lata 1656-60. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży orszański, Andrzej Kmicic, opowiada się początkowo po stronie sprzyjających Szwedom Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o Polskę, ale o własne interesy, marzy im się nawet korona. Porywa księcia Bogusława, by zawieźć go do Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy przeciwko królewskiemu majestatowi. Jednak Bogusław ciężko go rani i umyka pogoni.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Operacja Blockbuster: Bitwa o przełęcz Hochwald

W lutym 1945 roku kanadyjskie wojska decydują się na przeprowadzenie jednej z najtrudniejszych akcji - sforsowania gęstych lasów Hochwaldu, wśród których kryły się potężne niemieckie fortyfikacje, oraz dokonania przeprawy przez Ren. Niemcy byli zdeterminowani, aby uniemożliwić aliantom wdarcie się do serca III Rzeszy. Po intensywnych i krwawych walkach, pod naporem przeważającej liczby pancernych oddziałów wojsk alianckich, zmuszeni zostali do wycofania się.

12:50 - TVP 1 - Potop, odc. 2

Po chorobie spowodowanej ranami odniesionymi w starciu z Bogusławem Andrzej Kmicic udaje się z Soroką i Kiemliczami do Częstochowy. Przypadkowo podsłuchuje rozmowę szwedzkich dowódców, z której wynika, że jasnogórski klasztor i jego skarby są kolejnym celem ataku. Dzięki jego ostrzeżeniom obrońcom udaje się przygotować do oblężenia. Jako Babinicz walczy w ich szeregach, ale po wysadzeniu szwedzkiej kolubryny trafia do niewoli. Wkrótce udaje mu się uciec, dociera na Śląsk, do króla Jana Kazimierza.

17:00 - Viasat History - Historia rolnictwa: błoto, pot i traktory, odc. 1

Historia brytyjskiego rolnictwa w XX wieku, pokazująca zmiany w sposobie pozyskiwania produktów spożywczych i ich zbioru oraz sprzedaży, na którą ogromny wpływ wywarło pojawienie się supermarketów. Poszczególne odcinki koncentrują się na podstawowych produktach spożywczych, takich jak mleko, owoce i warzywa, pszenica i wołowina. Serial wzbogacą też fragmenty prywatnych filmów wideo, będących autentycznym zapisem życia na farmach w tamtych czasach.

18:40 - TVP 2 - Pan Wołodyjowski, odc. 1

Po śmierci narzeczonej pułkownik Wołodyjowski z rozpaczy wstępuje do zakonu. Tymczasem kraj znów szykuje się do wojny z tureckim najeźdźcą. Zagłoba znajduje sposób, by mały żołnierz wrócił do służby. Przypadkowo na leśnej drodze rycerze spotykają siostrę pana Michała i jej dwie podopieczne, Krzysię i Basię. Wołodyjowski zabiera panie do domu, który Ketling przed wyjazdem powierzył jego opiece. Powrót gospodarza burzy nadzieję Michała na szczęście u boku Krzysi. Jednak druga z panien nie będzie miała wątpliwości co do wyboru swego serca.

20:00 - Viasat History - Gladiatorzy: powrót z zaświatów

Na bazie niedawnych rewolucyjnych odkryć archeologicznych program odtwarza wydarzenia na rzymskiej arenie sprzed kilkuset lat, opowiadając o życiu i brutalnej śmierci sześciu brytyjskich gladiatorów.

20:00 - TVP Historia - Trzcinica. Karpacka Troja

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:10 - Ale Kino! - Gladiator - „historia.org.pl” poleca!

Umierający cesarz Marek Aureliusz chce uczynić generała Maksimusa następcą. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi Kommodusowi, który postanawia pozbyć się rywala, skazując generała i jego rodzinę na zagładę. Maksimusowi cudem udaje się uciec. Jednak wojownik trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Powraca do Rzymu, by pomścić zamordowanych bliskich.

22:15 - Canal + - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

Niedziela

12:00 - Canal + Film - Trzy Królestwa

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pancerne w Normandii

6 czerwca 1944 roku płynące w specjalnych amfibiach alianckie czołgi dobiły do brzegów plaży Juno na wybrzeżu północnej Francji. Niemieckiej obronie udało się zniszczyć część pojazdów. Wiele zatonęło po wpłynięciu na podwodne miny lub zapory przeciwdesantowe. Mimo tego alianckim oddziałom pancernym udało się przedrzeć w głąb lądu. Kierując się w stronę zajętych przez Niemców miast, natknęli się na oddziały pancerne wyposażone w czołgi typu Tygrys i Pantera. Pojazdy te uważane były za najlepsze czołgi II wojny światowej.

18:40 - TVP 2 - Pan Wołodyjowski, odc. 2

Michał zostaje komendantem stanicy w Chreptiowie. Młoda żona w trakcie podróży do niego ulega wypadkowi. Z opresji ratuje ją Tatar - Azja, który się w niej zakochuje. Goszcząca w stanicy Ewa Nowowiejska rozpoznaje w nim dawną miłość, więc Basia próbuje ich ze sobą połączyć. Azja, który potajemnie przeszedł na stronę Tatarów, usiłuje porwać ukochaną. Na szczęście dziewczynie udaje się uciec. Młody Nowowiejski wyrusza w pościg za zdrajcą. Trwa wojna z Turcją, Ketling i mały pułkownik zostają komendantami twierdzy Kamieniec.

20:00 - Viasat History - Zapiski z czasów wojny

Ekranizacja pamiętników brytyjskiej gospodyni domowej z okresu II wojny światowej Nelli Last. Sfrustrowana w swoim związku z mężem i pełna obaw o życie syna na froncie, toczy walkę o własną autonomię. Pisane przez nią pamiętniki dodają jej sił poprzez stworzenie możliwości wyrażenia siebie i dania szansy rozmowy o sprawach, o których nie może pomówić ze swoim despotycznym mężem. Przystąpienie do służby ochotniczej pozwala jej podjąć walkę o własne wyzwolenie.

20:00 - TVP Historia - Legenda Grunwaldu

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

22:50 - Canal + - Bękarty Wojny - „historia.org.pl” poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz