Przegląd nowości wydawniczych (08-28 grudnia 2010)


Po krótkiej przerwie wraca na nasze łamy raport książkowy, który znów będzie się ukazywać co dwa tygodnie. Zapraszam więc do zapoznania się z tym, co historycy znajdą ciekawego w księgarniach - tym razem jest ponad 20 pozycji.

Niestety, już na samym początku muszę zmartwić wielbicieli zarówno Starożytności, jak i Średniowiecza, gdyż nie pojawiła się na rynku żadna nowa książka związana z tymi okresami. Więcej szczęścia mieli ci, którzy interesują się Nowożytnością - dla nich mam pięć pozycji. Pierwsza to Dwa sejmy 1666 roku Pawła Krakowiaka (Wydawnictwo Adam Marszałek), który przybliża dokładny przebieg i wygląd dwóch sejmów zwołanych w czasie rokoszu Lubomirskiego w 1666 roku, na których podjęte zostały próby reformy państwa polskiego. Druga to Samorząd sejmikowy województw poznańskiego i kaliskiego w latach 1696-1732 Michała Zwierzykowskiego (Wydawnictwo Poznańskie) opisuje historię sejmików dwóch województw na przestrzeni kilkudziesięciu lat i to jak się zmieniły i jak funkcjonowały po reformie z 1717 roku. Ciekawą pozycją wydaje się być Chorografia Rzeczypospolitej szlacheckiej w Encyklopedii Diderota i D’Alemberta Macieja Foryckiego (Wydawnictwo Poznańskie), w której przedstawione zostały hasła dotyczące Rzeczpospolitej, znajdujące się w słynnej Encyklopedii Diderota i D’Alamberta. Można więc zobaczyć, jak wówczas za granicą widziano nasz kraj. Następny tekst to Pierwszy rozbiór Polski Władysława Konopczyńskiego (Wydawnictwo Arcana), czyli, jak łatwo się domyślić, dokładnie opisana historia, przyczyny, przebieg i skutki pierwszego rozbioru Polski z 1772 roku. Ostatnia pozycja z tego okresu to Antologia polskiej myśli politycznej okresu rozbiorów Grzegorza Radomskiego, Witolda Wojdyło i Małgorzaty Zamojskiej (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), czyli próba zrozumienia wielu idei i poglądów na kraj, społeczeństwo, gospodarkę polityków Rzeczpospolitej żyjących pod koniec XVIII wieku, w czasie rozbiorów Polski.

Miłośnicy XIX wieku także będą niezadowoleni, gdyż nie doczekali się żadnej nowej książki, w przeciwieństwie do, tradycyjnie już, najsilniej „obsadzonego” XX wieku. Dziewięć pozycji dotyczy historii Polski tego okresu. Depesze wojenne attachatu wojskowego przy ambasadzie RP w Bukareszcie 1939-1940 roku, pod red. T. Dubickiego i A. Suchcitza (Instytut Tarnogórski i Muzeum) to dokumenty przedstawiające korespondencję jednego z dyplomatów polskich przebywającego w Bukareszcie na początku II Wojny Światowej. Dzieci Katynia Teresy Kaczorowskiej (Bellona) to opowieść o dzieciach pomordowanych w Katyniu oficerów Wojska Polskiego, o tym jak radziły sobie przez lata ze śmiercią bliskich i jakie przyjmowały postawy wobec polityki PRL zmierzającej do zakłamania historii tych wydarzeń. Literatura i pisarze wobec cenzury PRL 1948-1958 Kamili Budrowskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku) przybliża losy różnych pisarzy żyjących w PRL i starających się walczyć na różne sposoby z cenzurą swoich dzieł. Z kolei Szczęsny. Generał Stanisław Karolkiewicz 1918-2009 Kazimierza Krajewskiego (Oficyna Wydawnicza Rytm) przedstawia postać Stanisława Karolkiewicza, wybitnego żołnierza polskiego państwa podziemnego, historię walk, w których brał udział, a także jego działalność po wojnie. Represje wobec wsi i ruchu ludowego 1944-1989, pod red. J. Gmitruka i E. Leniarta (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego) to zbiór 19 artykułów na tematy związane z różnymi aspektami represji jakie dotknęły ruch ludowy po II Wojnie Światowej. Natomiast Wojenka cudna pani. Osobiste wspomnienia żołnierza Ryszarda Leśniaka (Firma Dystrybucyjna Antyk) to wspomnienia z przeżyć autora z czasów okupacji Polski podczas II Wojny Światowej. Żołnierz niepodległości. Wspomnienia i dokumenty, pod red. Przemysława Wywiała (Księgarnia Akademicka) opowiada o Józefie Herzogu i o historii jego walki w czasie II Wojny Światowej, czasie jaki spędził w więzieniach hitlerowskich i stalinowskich oraz o jego późniejszej działalności niepodległościowej. Przedostatnim już tekstem dotyczącym historii Polski jest Samorząd terytorialny w myśli politycznej II RP Moniki Sidor (Wydawnictwo Adam Marszałek), który opisuje, jakie pomysły na organizację i rolę samorządu terytorialnego w II RP miały główne siły polityczne. Ostatnia pozycja to UPA w Bieszczadach Stanisława Żurka (Wydawnictwo Nortom), w której autor przedstawia działalność UPA, zajmującej się mordowaniem Polaków na tych terenach w czasie II Wojny Światowej.

Znacznie mniej jest za to książek związanych z historią powszechną XX wieku. Pierwsza z nich to Nie osądzone zbrodnie ludobójców z czasów II Wojny Światowej 1939-1946Stulecie zagłady Jerzego Borejszy (Wydawnictwo Naukowe Scholar) zaś to zbiór esejów na tematy związane między innymi z III Rzeszą, ZSRR, Włochami Mussoliniego oraz dyktatorami żyjącymi w XX wieku. Z kolei Pius XII. Papież w epoce totalitaryzmów, pod red. Marka Kornata (Wydawnictwo Arcana) to próba oceny pontyfikatu Piusa XII (jego poglądów i działań), władającego kościołem w czasie totalitaryzmów i zbrodni ludzkości. Ostatnia już książka to Sprzedana rewolucja. Jak Niemcy finansowały LeninaElizabeth Heresch (Bellona). Została ona oparta na licznych dokumentach z wielu krajów, przybliżających poparcie cesarza Wilhelma II dla Lenina i jego rewolucji w Rosji. Stanisława Jastrzębskiego (Firma Dystrybucyjna Antyk), który na podstawie licznych dokumentów, a także relacji świadków przybliża historię wielu masowych mordów mających miejsce w czasie II Wojny Światowej.

Przedostatnią kategorią stanowią przekrojowe książki historyczne. Pierwsza z nich to Historia województwa podlaskiego, pod red. Adama Dobrońskiego (Instytut Wydawniczy Kreator), która przybliża dokładną historię polityczną, gospodarczą i społeczną województwa podlaskiego na przestrzeni wielu lat. Z kolei Pokuszenie historyczne Janusza Tazbira (SSP Stopka) to zbiór felietonów poruszających najróżniejsze tematy historyczne, od intelektualnych korzeni holocaustu, po kulturę chrześcijańską, czy rolę Kresów w Rzeczpospolitej. Ostatnia pozycja przekrojowa to Zamachy na prezydentów USA Longina Pastusiaka (Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam) przedstawiająca wszystkie dotychczasowe zamachy na prezydentów Stanów Zjednoczonych, ich przebieg, możliwe przyczyny oraz śledztwa i kontrowersje z nimi związane.

Na sam koniec została jeszcze powieść historycznaCzerwony śnieg Romana Hofe (Instytut Wydawniczy Erica), która opowiada historię żołnierzy III Rzeszy na froncie wschodnim w 1943 roku, ich problemy, przemyślenia, rozterki i działania. Jest to pierwszy tom trylogii.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o nowości książkowe. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, a ci, którzy najbardziej lubią okresy, które nie doczekały się nowych pozycji, sięgną po te z innych czasów. Do usłyszenia za dwa tygodnie! 🙂

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz