Muzeum Historii Polski i „Mówią wieki” wybierają Polkę wszech czasów


Muzeum Historii Polski wraz z Magazynem Historycznym „Mówią wieki” organizują plebiscyt na Polkę wszech czasów. Typy można nadsyłać 10 lutego 2011 r.

Muzeum Historii PolskiOrganizatorzy przygotowali listę 15 kandydatek do miana Polki wszech czasów. Głosować można na dwie kobiety z przygotowanej listy i ewentualnie na jedną spoza uzasadniając powód dokooptowania.

Typy należy nadsyłać do 10 lutego 2011 roku na kartkach pocztowych na adres: Redakcja „Mówią wieki”, ul. Grzybowska 77, 00-844 Warszawa (z dopiskiem „Polka wszech czasów”) lub na adres poczty elektronicznej  kalwat@bellona.pl.

Lista 15 kandydatek przygotowana przez organizatorów:

Dobrawa (Dąbrówka, zm. 977)

Córka księcia czeskiego, żona Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, odegrała istotną rolę w przyjęciu chrześcijaństwa przez męża i jego poddanych.

Św. Jadwiga Andegaweńska (ok. 1373 – 1399)

Pierwsza kobieta na polskim tronie, jej ślub z wielkim księciem Jagiełłą przypieczętował unię Polski z Litwą, opiekunka szpitali i kościołów, przyczyniła się do odnowienia Akademii Krakowskiej.

Bona Sforza (1494 – 1557)

Królowa, włoska żona Zygmunta Starego, dążyła do poprawy międzynarodowej pozycji Polski oraz wzmocnienia władzy królewskiej, zawdzięczamy jej rozpropagowanie włoskiej kultury, obyczajów i potraw

Marysieńka Sobieska (Maria Kazimiera Ludwika de la Grange d’Arquien, 1641 – 1716)

Francuska żona i wielka miłość króla Jana III Sobieskiego.

Izabela Czartoryska (1746 – 1835)

Mecenas sztuki, pisarka, kolekcjonerka, otworzyła pierwsze polskie muzeum w Puławach z pamiątkami po wielkich Polakach, aktywna uczestniczka życia politycznego w okresie Sejmu Wielkiego.

Emilia Plater (1806 – 1831)

Bohaterka narodowa Polski, Litwy i Białorusi, jedna z wielu kobiet walczących w powstaniu listopadowym.

Helena Modrzejewska (1840 – 1909)

Aktorka o międzynarodowej sławie specjalizująca się w rolach tragicznych. Jedna z najpiękniejszych kobiet swej epoki.

Maria Konopnicka (1842 – 1910)

Poetka, nowelistka, publicystka i tłumaczka, autorka Roty, jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Maria Skłodowska-Curie (1867 – 1934)

Najsłynniejsza polska przedstawicielka nauki, fizyk, chemik, odkrywczyni radu i polonu, podwójna laureatka Nagrody Nobla.

Pola Negri (Apolonia Chałupiec, 1896 – 1987)

Gwiazda kina niemego, do dziś najbardziej znana na świecie polska aktorka.

Halina Konopacka (1900 – 1989)

Lekkoatletka, jako pierwsza zdobyła dla Polski złoty medal olimpijski, w 1939 roku brała udział w ewakuacji złota Banku Polskiego do Francji

Hanka Ordonówna (Maria Anna Pietruszyńska-Tyszkiewicz, 1902 – 1950)

Piosenkarka, aktorka, tancerka, autorka wierszy i piosenek, jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego.

Irena Sendlerowa (1910 – 2008)

Pielęgniarka, działaczka społeczna, podczas drugiej wojny światowej pracowała w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, uratowała od śmierci ok. 2500 żydowskich dzieci.

Elżbieta Zawacka (1909 – 2009)

W czasie drugiej wojny światowej kurierka Komendy Głównej AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, po wojnie pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, generał brygady Wojska Polskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz