III edycja Plebiscytu na Książkę Historyczną Roku


Portal „historia.org.pl” po raz trzeci ogłasza plebiscyt na Książkę Historyczną Roku. W sześciu kategoriach konkursowych Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem szefa działu recenzje Rafała Kuzaka wybierze najlepsze książki w każdej z kategorii. Jednak ostateczna decyzja o zwycięstwie w plebiscycie będzie należała do naszych czytelników.

Celem Plebiscytu jest wyłonienie najwartościowszych publikacji historycznych w sześciu ustanowionych kategoriach i popularyzowanie czytelnictwa książek historycznych w Polsce. Książki historyczne to jedne z najchętniej wydawanych i czytanych publikacji w naszym kraju. Poprzez nasz plebiscyt chcemy wskazać najlepsze książki, a tym samym uhonorować ich autorów i wydawców.

W tym roku wprowadzono dwie nowe kategorie. Nasi czytelnicy wybiorą oprócz książek naukowych i popularnonaukowych najlepszy album i powieść historyczną roku.

Plebiscyt został rozłożony na dwa etapy. I etap będzie polegał na nadsyłaniu zgłoszeń przed wydawców i czytelników, które oceni specjalnie powołana Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem szefa działu recenzji Rafała Kuzaka. Członkowie kapituły wybiorą najlepsze ich zdaniem książki w każdej z kategorii. II etap będzie polegał na głosowaniu naszych czytelników na książki, które znalazły uznanie w Kapitule.

Książki należy zgłaszać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres plebiscyt@historia.org.pl wraz z załączonym formularzem zgłoszenia i dopiskiem „Zgłoszenie 2010”. Prawo zgłoszeń mają czytelnicy i wydawnictwa. Kapituła będzie obradował wyłącznie nad książkami, które zostały zgłoszone za pośrednictwem prawidłowo wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

Do Plebiscytu można zgłaszać książki wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2010 r., a 31 grudnia 2010 r.

Głosować będzie można za pośrednictwem poczty elektronicznej plebiscyt@historia.org.pl. Nożna głosować na jedną książkę w każdej z kategorii.

Terminy:

Zgłaszanie książek do I etapu od 17 do 31 stycznia.

Wybór książek dopuszczonych do II etapu dokonany przez Kapitułę do 8 lutego.

Głosowanie na książki w II etapie od 18 do 28 lutego.

Ogłoszenie wyników nastąpi do 3 marca.

Kategorie:

Książki naukowe:

1. Najlepsza książka historyczna naukowa roku o tematyce do XIX w.

2. Najlepsza książka historyczna naukowa roku o tematyce od XIX w.

- można zgłosić po dwie książki w każdej kategorii, Kapituła wybierze do dziesięciu książek w każdej z kategorii

Książki popularnonaukowe:

3. Najlepsza książka historyczna popularnonaukowa roku o tematyce do XIX w.

4. Najlepsza książka historyczna naukowa popularnonaukowa o tematyce od XIX w.

- można zgłosić po dwie książki w każdej kategorii, Kapituła wybierze do dziesięciu książek w każdej z kategorii

Album historyczny:

5. Najlepszy album historyczny roku

- można zgłosić jedną książkę, Kapituła wybierze do ośmiu książek

Powieść historyczna (także fantastyka historyczna):

6. Najlepsza powieść historyczna roku

- można zgłosić jedną książkę, Kapituła wybierze do ośmiu książek

Rok wcześniej

W poprzedniej edycji za najlepsze książki zostały uznane: Historia starożytnych Greków t.2 - B. Bravo, M. Węcowski, E. Wipszycka, A. Wolicki, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Historia stosunków polsko-japońskich 1904-1945, E. Pałasz-Rutkowska, A.T. Romer, Trio.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz