Emisje historycznych monet kolekcjonerskich NBP w 2011 r. bez Skłodowskiej-Curie


NBP na swoich stronach opublikował plan emisyjny monet okolicznościowych na 2011 r. Wśród nich większość stanowią monety nawiązujące do rocznic historycznych. Jednak zabraknie tej poświęconej wybitnej polskiej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Dodatkowo nasz narodowy emitent znacznie obniżył w porównaniu z poprzednimi latami nakład.

NBPZmniejszenie liczby nakładu emisji jest najszerzej komentowaną kwestią związaną z nowym planem emisyjnym wśród kolekcjonerów. Duży spadek, bo nawet o kilkadziesiąt tysięcy co do zasady powinien cieszyć numizmatyków. Od dawna to środowisko postulowało obniżenie emisji, gdyż handlowanie monetami było, coraz mniej dochodowym biznesem. Do tego wiele monet nie udawało się sprzedać NBP poprzez swój system sprzedaży „Kolekcjoner”.

Tegoroczny nakład najpewniej spowoduje znaczne podwyższenie wartości monety na rynku wtórnym. W tym roku żadna emisja (po za 2 zł - ale to zrozumiałe) nie przekracza 80,000 sztuk. Takiej sytuacji nie było od lat.

Zofia Stryjeńska

Pierwsza emisja historyczna jest planowana na luty. Będzie to kontynuacja serii „Polscy malarze XIX/XX wieku”. Tym razem na monecie znajdzie się Zofia Stryjeńska. Malarka, ilustratorka, scenograf i projektantka tkanin. Do jej najbardziej znanych prac należą: Pastorałka, cykl Pascha i Młoda wieś polska, ilustracje do Monachomachii I. Krasickiego, Pory rokuKolędyCztery sakramenty oraz Tańce polskie.

NZS

W marcu NBP chce przypomnieć o 30 leciu NSZ, które obchodziło swój jubileusz... rok temu. Dziwi wydawanie rocznicowej monety w roku innym niż owa rocznica przypada.

Katastrofa smoleńska

W kwietniu wyemitowane zostaną, aż 4 monety związane z katastrofą smoleńską. Czy to, aby nie przedwcześnie? Z reguły nie wydaje się monet z osobami żyjącymi (absolutnym wyjątkiem był Jan Paweł II), a także dt. aktualnych spraw. Jeśli już NBP zdecydował się na tak szybką emisję takich monet, to powinien zadbać, by ich motyw upamiętniał wszystkie 96. ofiar ubiegłorocznej katastrofy.

Czesław Miłosza tak, Skłodowska-Curie nie

NBP banknoty Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie znalazła się na banknocie wydanym przez NBP w 1989 r.

Czesław Miłosz, który uchwałą Sejmu RP jest patronem 2011 r. znajdzie się na monecie w maju. Obecnie plan zamieszczony na oficjalnej stronie NBP nie przewiduje monety z Marią Skłodowską-Curie. Rok temu nie mieliśmy monety z Chopinem. Za to prawdopodobnie doczekamy się kolekcjonerskiego banknotu (tak też z Chopinem), które jednak nie cieszą się uznaniem wśród kolekcjonerów. We Francji nasza noblistka na monetach znalazła się zarówno w 2006 r. jak i 2009 r. Szkoda, że w Polsce nie ma dla niej miejsca na kolekcjonerskiej monecie...

Powstania śląskie

Powstania śląskie będą upamiętnione w lipcu. Wtedy też przypada 80 rocznica zakończenia III powstania śląskiego.

Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi

100-lecie działalności Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi zostanie uczczone monetą wydaną w październiku.

Ferdynand Ossendowski

Kolejną serią kontynuowaną w tym roku (listopad) będzie seria „Polscy podróżnicy i badacze”. Na monecie znajdzie się Ferdynand Ossendowski. Autor przetłumaczonej na dziewiętnaście języków obcych książki:Zwierzęta, ludzie, bogowie. Opisał w niej ucieczkę z Rosji ogarniętej rewolucją. Książka zawiera opis podróży z Omska przez Krasnojarsk, Mongolię, Tybet, aż do Chin.

Nowa seria

Również w listopadzie zostanie zainaugurowana nowa seria „Polskie kluby piłkarskie”. Na pierwszej monecie znajdzie się temat dt. Polonii Warszawa, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.

Grzegorz Ciechowski

Rok zakończy emisja monety z Grzegorzem Ciechowskim, liderem zespołu Republika.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz