50. rocznica powrotu z Kanady do Polski części zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu


Dzisiaj mija 50. rocznica powrotu z Kanady do Polski części zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu ewakuowanych we wrześniu 1939 r. Wśród nich znajdowały się bezcenne arrasy z kolekcji króla Zygmunta Augusta.

Tron Wawel

Królewski tron na Zamku Królewskim na Wawelu / fot. Wojtek Duch

W poniedziałek 16 stycznia 1961 r. o godz. 7.30 statek MS „Krynica” dowodzony przez kapitana Jana Drączkowskiego, zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni, na jego pokładzie znajdował się niezwykle cenny ładunek (wyceniony na 60 mln ówczesnych dolarów) – mianowicie część zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, które we wrześniu 1939 r. zostały wywiezione najpierw do Rumunii, a stamtąd przez Francję i Wielką Brytanię trafiły do Kanady.

Po wieloletnich staraniach władzom Polski Ludowej udało się przekonać rząd kanadyjski do zwrotu cennych pamiątek narodowych, wśród których znalazły się m.in. arrasy ze zbiorów króla Zygmunta Augusta, portrety członków rodzin panujących i szlacheckich, rzędy końskie, zbroje, meble czy jedwabne tkaniny np. płaszcz kawalera Orderu Świętego Ducha ofiarowany Janowi III Sobieskiemu przez Ludwika XIV w 1786 r.
Zbiory znajdowały się w 41 skrzyniach, zaś arrasy umieszczono w 14 rulonach. Z Gdyni ładunek przetransportowano najpierw do Warszawy, skąd we czwartek 19 stycznia o godz. 22.08 pociągiem dotarły do Krakowa, aby po paru miesiąca zostać włączonymi do kolekcji wawelskiej.
Obecnie stanowią one jeden z cenniejszych elementów zbiorów eksponowanych na Zamku Królewskim na

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz