Wystawa „Cmentarze ewangelickie na Ziemi Lubuskiej” w Muzeum w Międzyrzeczu


Dnia 4 lutego 2011 r. o godz. 17.00 w Muzeum w Międzyrzeczu odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Cmentarze ewangelickie na Ziemi Lubuskiej”. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Muzeum w MiędzyrzeczuPrezentowana wystawa to zbiór kilkudziesięciu fotografii Łukasza Małkiewicza, przedstawiająca zapomniane nekropolie ewangelickie województwa lubuskiego. To podróż do nieistniejącego już świata mulitikulturowości tego regionu. Wystawa prezentowana jest w Międzyrzeczu dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Oprócz zdjęć Ł. Małkiewicza Muzeum udostępni również zwiedzającym stare fotografie cmentarza ewangelickiego w Międzyrzeczu. Pragniemy również zaprosić Państwa do dyskusji pt. „Cmentarz ewangelicki w Międzyrzeczu. Historia - zapominanie - upamiętnianie”. Jej głównym tematem będzie los 80 płyt nagrobnych z tego cmentarza oraz możliwości upamiętnienia tej zapomnianej już nekropolii.

Otwarcie wystawy uświetni również wykład mgr Anny Zglińskiej doktorantki w Zakładzie Historii XIX wieku Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu pt. „Miejsca niepamięci - cmentarze ewangelickie w Polsce po 1945 r.” Pani Anna jest pomysłodawczynią i głównym koordynatorem projektu „Tak trzeba”, którego celem jest ratowanie dawnych cmentarzy. Jest także autorką tekstów naukowych i popularnonaukowych związanych z kulturą pamięci, cmentarzami ewangelickimi i ich renowacją.

Wystawa prezentowana będzie w Muzeum w Międzyrzeczu od 4 lutego do 1 kwietnia 2011 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz