Przegląd nowości wydawniczych (29 grudnia 2010-25 stycznia 2011)


Po dłuższym okresie przerwy, spowodowanym przestojem na rynku wydawniczym związanym z kolejnymi świętami, na nasze łamy wraca co dwutygodniowy raport o nowościach wśród książek historycznych. Tym razem możecie nabyć grubo ponad 20 pozycji.

Kolejny raz muszę rozczarować zwolenników Starożytności, gdyż nie mam dla nich żadnej nowej książki. Inaczej jest jednak w przypadku Średniowiecza, tutaj są dwie nowe pozycje. Pierwsza z nich to Państwa Wikingów, wiek IX-XI Angelo Orte (Wydawnictwo Naukowe PWN), która przybliża nie tylko funkcjonowanie i wygląd państw Wikingów na przestrzeni dwóch wieków, lecz także ich podboje oraz to jak wpłynęli na dzieje Europy. Druga zaś to Rozkwit Średniowiecza, pod red. Daniela Powera (Świat Książki), gdzie autor w przystępny sposób przedstawia historię polityczną, gospodarczą, społeczną i kulturową Europy od początku X wieku aż do Czarnej Zarazy z połowy wieku XIV.

Ci, którzy lubią Nowożytność doczekali się jednej nowej pracy, którą jest Czesma 1770 Piotra Olendra (Bellona). Opowiada ona o jednej z największych batalii morskich w historii, w której Rosja pokonała flotę turecką, co znacznie przyczyniło się do wygrania przez nią wojny.

Ponieważ nie ukazała się żadna nowa książka traktująca o wieku XIX, przechodzimy do, jak zawsze, najsilniej obsadzonegowieku XX. Mamy tu więc cztery pozycje związane z historią powszechną. Pierwszą z nich są Niemieckie dywizje pancerne. Front wschodni 1941-43 Piera Paolo Battistellego (Bellona), która przedstawia działania bojowe, taktykę, postacie, organizację - słowem wszystko co najważniejsze, a co związane z losami dywizji pancernych III Rzeszy, walczących na froncie wschodnim z ZSRR. Skoro już przy froncie wschodnim jesteśmy, to następnym tekstem jest W oblężonym Leningradzie Alesia Adamowicza (Bellona), który zamiast opisywać działania zbrojne związane z blokadą Leningradu przez Nazistów, postanowił skupić się na wspomnieniach trzech osób przebywających wtedy w mieście i widzących na własne oczy wszystko co się tam działo. Z historią III Rzeszy związana jest także praca Laure’a Joanina Liobeta, pt. Siedmiu ze Spandau (Świat Książki), w której znajdziemy rozmowy z kapelanami, mającymi styczność z siedmioma zbrodniarzami nazistowskimi, skazanymi na pobyt w więzieniu Spandau po procesie norymberskim. Opowiadają oni o stanie psychicznym i przemyśleniach więźniów. Ostatnia już książka związana z historią powszechną XX wieku toWieś zachodniobiałoruska 1944-1953 Małgorzaty Ruchniewicz (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego), która przybliża dzieje ludzi mieszkających na terenach, które po 1944 roku zostały wcielone do ZSRR i zaczęto na nich wykorzeniać pamięć o związkach z Rzeczpospolitą.

Prace związane z historią Polski w XX wieku podzieliłem z kolei na te, które dotyczą okresu do roku 1945 i te, które opowiadają o późniejszych czasach. Wrzesień 1939. Wojna na dwa fronty, pod red. Janusza Gmitruka (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego) to artykuły dotyczące pierwszych dni II Wojny Światowej i działań zbrojnych w tym okresie na ziemiach polskich, które powstały na podstawie konferencji związanej z tym tematem. Okupowanej Warszawy dzień powszedni Tomasza Szaroty (Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik) to przede wszystkim próba przybliżenia czytelnikowi zwykłego dnia, jaki ludzie spędzali w okupowanej przez Nazistów Warszawie w czasie II Wojny Światowej. Książka ta koncentruje się na człowieku, jego problemach, nastrojach, czy sposobach spędzania wolnego czasu. Z kolei „Skała”. Wspomnienia z lat 1924-1945 Makarego Bartłomieja Zakrzewskiego (Wydawnictwo ZP) to relacja różnych wydarzeń widzianych oczami autora książki, który przebywał w Oświęcimiu, był żołnierzem AK oraz brał udział w Powstaniu Warszawskim. 7 Dywizja Armii Krajowej Zbigniewa Zielińskiego (Bellona) to opis dziejów 7 dywizji Armii Krajowej, która wzięła m.in. udział w akcji „Burza”, a także wielokrotnie prowadziła działalność partyzancką w czasie II Wojny Światowej.Polski wywiad wojskowy 1918-1945 Piotra Kołakowskiego i Andrzeja Pepłońskiego (Wydawnictwo Adam Marszałek) to kolejny zbiór artykułów, tym razem przedstawiających różne aspekty i zagadnienia związane z organizacją i działaniem polskiego wywiadu wojskowego od odzyskania niepodległości do końca II Wojny Światowej. Przez Sybir do Polski Józefa Buczmy (Wydawnictwo WAM) to wspomnienia autora, który wraz z całą rodziną w 1940 roku trafił na Sybir, gdzie musiał katorżniczo pracować.

Czas na obiecane teksty związane z okresem w historii Polski po II Wojnie Światowej. Pierwszy z nich to Rozbić więzienie UB Danuty Suchorowskiej (Wydawnictwo LTW), który przybliża akcje AK i WiN z lat 1945-46, mające na celu odbicie więźniów politycznych przebywających w zakładach karnych w Kielcach, Radomiu i Krakowie. Wierni Polsce niepodległej Grzegorza Baziura (Księgarnia Akademicka) opowiada o młodzieżowych konspiracjach przeciwko komunizmowi, które działały na terenie województwa krakowskiego w latach 1945-1956. Czasy Solidarności na Uniwersytecie Jagiellońskim 1980-1989 Andrzeja M. Kobosa (Stowarzyszenie Trans Humana) to 26 rozmów z członkami „Solidarności”, którzy jednocześnie byli wykładowcami na UJ w latach 1980-89. Opowiadają oni o swojej działalności, o wpływie „Solidarności” na Uniwersytet i jak się on zmieniał w tych latach. Ostatnią już książką w tej kategorii jest Mój przyjaciel zdrajca Marii Nurowskiej (Krasnal S.C.), w której autorka na podstawie swoich rozmów z nim, opisała Ryszarda Kuklińskiego, który dla wielu jest zdrajcą, inni mają go zaś za bohatera. Na koniec zostawiłem jeszcze pracę, pt. Dwa dwudziestolecia, pod red. Przemysława Hausera i Witolda Mazurczaka (Wydawnictwo Poznańskie), która przedstawia zagadnienia związane z geopolityką, państwem i społeczeństwem w dwóch okresach historii Polski (1918-1938 oraz 1989 - 2009).

Nie mogło oczywiście zabraknąć także kilku książek związanych z historią przekrojową. Pierwsza z nich toHabsburgowie. Krwawy ród Europy Friedricha Weissensteinera (Bellona), która przybliża losy czternastu władców z dynastii Habsburgów, ich działania, życie prywatne oraz to, w jakim stopniu przez setki lat wpływali na losy Europy. Z koleiHistoria Iranu Anny Krasnowolskiej (Zakłąd Narodowy im. Ossolińskich) przedstawia dzieje jednego z najważniejszych państw Bliskiego Wschodu na przestrzeni trzech tysięcy lat. Indianie USA. Wojny indiańskie Izabelli Rusinowej (Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR) to burzliwa historia rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i ich zmagań na przestrzeni lat z kolonizatorami, a potem Amerykanami, zakończonych sromotną porażką. Mała historia kościoła Alfreda Lapple (Wydawnictwo Św. Wojciecha) w krótki i przystępny sposób opisuje najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią kościoła na przestrzeni wieków. Oblicza historii Donalda Kelley’ego (Wydawnictwo Naukowe PWN) to pasjonujący przewodnik po pracach najwybitniejszych historyków w dziejach, opowiadający o tym, jak z czasem zmieniało się ich podejście do historii oraz sposób pisania o niej. Przedostatnia książka przekrojowa to Historia Warszawy. 10 000 zadań i rozwiązań Zbigniewa Grochowskiego (Wydawnictwo Adam Marszałek), czyli nowatorska synteza dziejów stolicy naszego kraju. Autor opisuje to jak zmieniało się miasto, jego rola oraz ludzie w nim mieszkający. Ostatnią nową pozycją w tym raporcie jest Historia artyleryi polskiej Konstantego Górskiego (Wydawnictwo Kurpisz), która jak łatwo się domyślić, przybliża czytelnikowi wszystkie aspekty związane z rozwojem, organizacją i historią polskiej artylerii na przestrzeni wieków.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o nowości książkowe. Mam nadzieję, że każdy znalazł sobie coś, co go zainteresuje. Do usłyszenia za dwa tygodnie! 🙂

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz