Zmarł dr Sławomir Radoń


Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż w dniu 15 lutego 2011 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, odszedł od nas Pan dr Sławomir Radoń, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Doktor nauk humanistycznych, założyciel i redaktor naczelny czasopisma naukowego „Krakowski Rocznik Archiwalny”.

Wybitny historyk, wzór urzędnika, prawy obywatel. Swoje życie zawodowe poświęcił pracy na rzecz archiwów państwowych, przechodząc kolejno wszystkie szczeble kariery zawodowej w służbie na ich rzecz. Wieloletni Dyrektor Archiwum Państwowego w Krakowie. Członek Rady Naukowej Archiwum PAN i PAU. Od 1999 członek Kolegium IPN, któremu dwukrotnie przewodniczył (2000-2001 oraz 2004-2005). W 2008 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 15 stycznia 2009 r. członek Kapituły Orderu.

Podjął wiele cennych inicjatyw na rzecz sieci archiwów państwowych w Polsce, stworzył program modernizacji, wytyczył kierunki działania archiwów na najbliższe lata. Jego pomysły stały się inspiracją do działania kierowanego przez Niego zespołu współpracowników. Funkcję Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych pełnił od chwili powołania przez Premiera 26 września 2006 roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz