Akademia Solidarności 2010 – rekrutacja rozpoczęta!


Właśnie ruszyła rekrutacja na Akademię Solidarności 2010, która odbędzie się w dniach 25-30 kwietnia 2010 r. w Gdańsku. Jest to konferencja skierowana do młodych ludzi z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Do uczestnictwa zapraszamy studentów, doktorantów oraz młodych działaczy z: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Czech, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Węgier oraz Ukrainy. W projekcie weźmie udział 60 osób - w tym 20 z Polski i 40 z zagranicy.
Zgłoszenia przyjmujemy do 24 marca 2010. O wynikach procesu rekrutacyjnego uczestnicy zostaną poinformowani mailowo w terminie do 7 dni po zakończeniu rekrutacji.

Ideą Akademii jest pielęgnowanie i rozwijanie tradycji Solidarności przez przybliżenie młodym ludziom różnych wymiarów solidaryzmu społecznego - historycznego, ekonomicznego, społeczno-politycznego, a nade wszystko moralnego. Za szczególnie istotną w tym względzie, prócz doświadczeń polskiego Sierpnia’80, uważamy myśl społeczną Jana Pawła II, często odwołującego się do solidarności jako podstawowej zasady postępowania w życiu społecznym. Celem spotkań jest wspólna refleksja nad dziedzictwem ruchu Solidarność - nad jego historią i znaczeniem - oraz nad tym, jak realizuje się idea solidarności w takich dziedzinach życia społecznego jak ekonomia, sektor pozarządowy czy samorząd.

Zauważamy także konieczność realizacji idei solidaryzmu w płaszczyźnie ponadnarodowej, gdyż wyzwania współczesności wymagają podejmowania współpracy wykraczającej poza granice państw. Ma to szczególnie znaczenie dla krajów byłego bloku wschodniego, które łączy wspólnota historii i doświadczenie komunizmu. Dlatego też w tym roku, podobnie jak w 2009, Akademia będzie miała charakter międzynarodowy.

Akademia Solidarności 2010 potrwa pięć dni. Każdego dnia uczestnicy wezmą udział w wykładzie i trzygodzinnych warsztatach, odbywających się w ramach trzech ścieżek tematycznych: idea Solidarności, zmiana społeczna oraz partycypacja społeczna. Program seminarium przewiduje także zwiedzanie ważnych dla historii Solidarności miejsc w Gdańsku oraz panel dyskusyjny zamykający Akademię.


Źródło: akademiasolidarnosci.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz