Przegląd nowości wydawniczych (9-23 lutego 2011)


Witam po kolejnych dwóch tygodniach. Czas na następny raport dotyczący nowości historycznych na rynku wydawniczym. Tym razem mam do zaprezentowania prawie trzydzieści nowych książek. Zapraszam.

Kilka razy już się tak zdarzało, że nie miałem nic nowego dla miłośników Starożytności. Tak jest i tym razem, w przeciwieństwie do Średniowiecza. Pierwsza pozycja to Miasta podwójne i wielokrotne w średniowiecznej Europie Marka Słonia (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego), który analizuje wygląd miasta w Średniowieczu, jego religijność, politykę, to jak było zbudowane i jak wyglądało tam życie codzienne. Natomiast Zakon rycerski Templariuszy na ziemiach Polski piastowskiej i na Pomorzu Zachodnim Edmunda Burzyńskiego (Wydawnictwo Templum) to dogłębna analiza tego, czy w ogóle, a jeśli tak, to jak wyglądała obecność Templariuszy na ziemiach polskich i Pomorzu Zachodnim. Badania zostały oparte na wielu źródłach, które pozwoliły zweryfikować wiele dotychczasowych sądów.

Dla tych, którzy kochają Nowożytność również mam dwie nowe prace. Mohacs 29 VIII 1526 Piotra Tafiłowskiego (Wydawnictwo Inforteditions) dokładnie przedstawia przyczyny, przebieg oraz skutki bitwy pod Mohaczem, która została stoczona w 1526 roku i która oznaczała koniec panowania Jagiellonów na Węgrzech. Między wojną a dyplomacją. Ferdynand Katolicki i polityka zagraniczna Hiszpanii w latach 1492-1516 Filipa Kubiaczyka (Wydawnictwo Universitas) to dokładne przedstawienie celów i działań obecnych w polityce zagranicznej Hiszpanii na przełomie wieku XV i XVI oraz jak wpłynęło to na dalsze losy tego kraju. Jedna pozycja mniej dotyczy wieku XIXWeterani powstań narodowych w zakładzie im. św. Kazimierza w Paryżu Jerzego Szczepańskiego (Wydawnictwo DiG), bo o niej mowa, to w pierwszej części historia samego Zakładu św. Kazimierza, w drugiej zaś biografie prawie 300 Polaków, przebywających we Francji na emigracji.

Oczywiście, po raz nie wiadomo który, najsilniej reprezentowany jest wiek XX. Najpierw zaprezentuję prace związane z historią powszechną tego okresu. Pierwsza z nich to Kampania letnia na froncie rumuńskim w 1917 roku Andrzeja Dubickiego (Wydawnictwo Inforteditions), przybliżająca mało znane działania wojenne, toczone na froncie rumuńskim pod koniec I Wojny Światowej. Następna książka również związana jest z tą wojną. Wspomnienia Czerwonego Barona(Wydawnictwo Dolnośląskie) to historie o walkach, lecz także życiu codziennym żołnierzy, które opowiedział najsłynniejszy pilot niemiecki z okresu I Wojny Światowej, Manfred von Richthofen. Trzeci tekst to I samodzielna kompania CommandoHuberta Królikowskiego (Bellona), który opowiada o pierwszych krokach jednostek komandosów angielskich na początku II Wojny Światowej, zahaczając również o historię polskiej jednostki tego typu. Teraz znów pamiętnik. Przeżyłem. Dziennik niemieckiego czołgisty 1941-45 (Maszoperia Literacka) to wspomnienia z walk oraz rosyjskiej niewoli, w której przebywał Willi Kubik, strzelec z 13 Dywizji Pancernej wojsk III Rzeszy. Ścigając zło Guya Waltersa (Świat Książki) to wiele nieznanych historii związanych z próbami odnalezienia i wymierzenia sprawiedliwości nazistowskim zbrodniarzom po II Wojnie Światowej. Z ostatniej pozycji, Lotnicy W.E.B. Griffina (Dom Wydawniczy Rebis), dowiecie się sporo o problemach z jakimi borykało się lotnictwo USA w czasie najcięższych walk Wojny w Wietnamie.

Teraz czas na teksty traktujące o historii Polski albo przed II Wojną Światową, albo po niej. Pierwsze dwie do Gdańsk. Między wojnami Aleksandry Tarkowskiej (Dom Wydawniczy Księży Młyn) oraz Katowice. Między wojnami Wojciecha Janoty (Dom Wydawniczy Księży Młyn), które w barwny sposób opisują wydarzenia i życie codziennie w tych dwóch miastach w trakcie 20-lecia międzywojennego (dodatkowo zamieszczono plany miast). Generał Rozwadowski Adama Jordana-Rozwadowskiego (Wydawnictwo Antyk) to dokładny życiorys Generała Tadeusza Rozwadowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego wielkiej roli w czasie Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Łódzka 4 Grupa Artylerii w latach 1929-1939 Artura Kuprianisa (Wydawnictwo Ibidem) to historia powstania, organizacja, najważniejsze postacie i życie codzienne tego oddziału artylerii polskiej przed wybuchem II Wojny Światowej. Z kolei Raporty i korespondencja z Moskwy 1927-1932 (Wydawnictwo Neriton) to zbiór dokumentów, które pisał Stanisław Patek, kierujący w latach 1927-32 polską placówką dyplomatyczną w Moskwie. Przedostatnia książka to Odmowa wykonania. Pułkownik Harcaj i demobilizacja PSZ, pod red. R. Habielskiego (Wydawnictwo L.T.W.), w której Pułkownik Harcaj opowiada, jak wyglądała demobilizacja Polskich Sił Zbrojnych po wojnie. Ostatnia już pozycja to Polscy socjaliści w XX wieku Witolda Skarabalaka (Libertas Philip Wilson) to monografia przybliżająca historię Polskiej Patrii Socjalistycznej, założonej w Paryżu w 1982 roku, a także przedstawiająca jej najważniejszych działaczy.

Trzecia i końcowa kategoria książek z XX wieku, to te, które dotyczą historii Polski podczas II Wojny Światowej. Mamy tu 45 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych Piotra Bielińskiego (Grupa A5), która przybliży Wam działania, organizacje i najważniejsze postaci tego Pułku Piechoty, walczącego we wrześniu 1939 roku. Pojazdy mechaniczne Wojska Polskiego 1939 Adama Jońcy (Wydawnictwo ZP) to, jak łatwo się domyślić, przegląd i opisanie wszystkich jednostek mechanicznych, którymi dysponowało Wojsko Polskie na początku II Wojny Światowej. Z kolei Plan operacyjny wschódRajmunda Szubańskiego (Wydawnictwo ZP) to również niezwykle szczegółowe przedstawienie stanu Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku. Ostatni dzień Borowa Konrada Schullera (Świat Książki) to, oparta o wspomnienia tych, którzy przeżyli, opowieść o mordzie, którego dopuścili się Hitlerowcy we wsi Borów w 1944 roku. Ostatnią pracą z XX wieku jestKostrzyn. Przedpiekle Berlina 1945 Tony’ego Le Tissiera (Bellona), dzięki której poznacie przebieg oraz znaczenie oblężenia Kostrzyna przez wojska polsko-radzieckie, w czasie pochodu na Berlin w 1945 roku.

W tym momencie pewnie Was zaskoczę, bo po raz pierwszy, jeśli mnie pamięć nie myli, zdarza mi się napisać o książce dotyczącej wieku XXI. Jest nią Wojna z Irakiem w 2003 roku Huberta Świętka (Wydawnictwo Naukowe Scholar), w której autor dokładnie opisuje przyczyny, przebieg i zakończenie wojny w Iraku, która miała miejsce w 2003 roku.

Mam też dla Was jedną książkę o historii przekrojowej. Mowa o pracy pod red. Bernarda McGinna, Johna Meyendorffa i Jeana Leclercq, pt. Duchowość chrześcijańska, tom I. Początki do XII wieku (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego), z której dowiecie się wszystkiego o tym jak wyglądała historia, organizacja, symbolika i wiele innych elementów Chrześcijaństwa na przestrzeni kilkunastu wieków.

Na sam koniec zostawiłem jeszcze dwie powieści historyczne. Pierwsza to Złoto Posejdona Lindeya Davisa (Dom Wydawniczy Rebis), którego historia rozgrywa się w I wieku n.e. w Imperium Rzymskim i opowiada o przygodach detektywa Marka Dydiusza Falkona, który mając sporo kłopotów, musi jeszcze poprowadzić śledztwo, które oczyści go z zarzutów morderstwa. Drugą zaś książką jest Sprawiedliwy Jacka Higginsa (Wydawnictwo Buchmann) - historia dwóch postaci, prawej ręki prezydenta USA i brytyjskiego ministra, oraz ich działań na tle niespokojnej sytuacji w Kosowie.

I to już wszystko, co nowego pojawiło się w księgarniach, jeśli chodzi o książki historyczne. Do przeczytania za dwa tygodnie i miłej lektury!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz