Nowości historyczne z bibliotek cyfrowych (24 lutego 2011)


Od tego miesiąca przegląd zdigitalizowanych nowości nie będzie miał formy spisu, lecz bardziej „ciągłą”. Mam nadzieję, że zmiana ta zostanie odebrana pozytywnie. Przegląd obecny zawiera mniej pozycji niż poprzednie, jednak sądzę, że wiele czytelników znajdzie tu odpowiednią i pasjonującą lekturę.

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Dla miłośników książek Antoniego Czubińskiego mam dwie propozycje z historii najnowszej, Układ zgorzelecki (wbc.poznan.pl) oraz książkę w języku naszych południowych sąsiadów Czechów, a tyczącej się wojny polsko-radzieckiej z lat 1919-1921 Rusko-polská válka v letach 1918-1921: první sovetský útok na Evropu (wbc.poznan.pl).

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa

W ostatnich czasach często zapomina się u nas o grobach żołnierzy Armii Czerwonej, która w latach 1944-1945 wyzwoliła Polskę spod hitlerowskiej okupacji. Warto, więc przypomnieć sobie jak pielęgnowano pamięć o wyzwolicielach dawniej. W tym celu można przeczytać pracę Żołnierze radzieccy polegli nad środkową Odrą (zbc.uz.zgora.pl).

Jak wiadomo powszechnie, w Polsce Ludowej zlikwidowano problem analfabetyzmu. Aby dowiedzieć się jak przebiegało uczenie osób dorosłych należy zajrzeć do pracy Uczmy czytać (zbc.uz.zgora.pl).

Dla pasjonatów historii nieco dawniejszej „perełką” może okazać się książka Kasper Elyan z Głogowa, pierwszy polski drukarz (zbc.uz.zgora.pl).

Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa

A teraz coś dla interesujących się parlamentaryzmem staropolskim: Konstytucje sejmów z lat 1539-1540 (dbc.wroc.pl).

Cenną pozycją jest także rękopis Dzieje Ormian lwowskich od roku 1649 aż do r. 1713 (dbc.wroc.pl).

Śląska Biblioteka Cyfrowa

Śląska Biblioteka Cyfrowa zdigitalizowała niewątpliwie znakomite dzieło dla tych, którzy chcieliby poczytać o konfederacji barskiej z perspektywy nie-Polaka. Jest to „Wojna w Polsce 1770 i 1771. Z pamiętników generała Dumouriez’a” (sbc.org.pl).

Znalazła się także powieść historyczna: Zamek kruszwicki Jana Kwiatkowskiego (sbc.org.pl).

Podlaska Biblioteka Cyfrowa

Podlaska Biblioteka Cyfrowa jak zwykle zajęła się publikacją zbiorów związanych z Kresami Wschodnimi i tematyką pogranicza. Tym razem są to:

Polacy, Litwini, Białorusini: przemiany stosunków etnicznych na północno-wschodnim pograniczu Polski (pbc.biaman.pl).

Siedemnastowieczna polszczyzna kresów północno-wschodnich : słowotwórstwo, słownictwo, frazeologia (pbc.biaman.pl) – wspaniała pozycja dla zainteresowanych naszą mową ojczystą i jej zawiłymi dziejami.

Podczas podróży na Kresy może się przydać Plan Miasta Grodna z roku 1932 (pbc.biaman.pl). Warto porównać ile zmieniło się w ciągu osiemdziesięciu lat.

Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Dla lubiących dawniejszych twórców dzieło Marcina Kromera Historia prawdziwa o przygodzie żałosnej książęcia finlandzkiego Jana i królewny polskiej Katarzyny (kpbc.umk.pl), Smutne Starożytnośći Teatrum: to jest Tragediae Seneki Rzymskiego Nâ Polski ięzyk, dla pospolitego przetłumaczone pożytku, Przez W. X. Jana Alana Bardzinskiego, Z. K. (kpbc.umk.pl).

Jak zwykle Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa nie omieszkała opublikować materiałów związanych z Mikołajem Kopernikiem. Zacną pozycją w tym względzie jest Mikołaj Kopernik jako ekonomista (kpbc.umk.pl).

Małopolska Biblioteka Cyfrowa

Małopolanie niewątpliwie zainteresują się pozycjami Dawne przedmieścia Krakowa : ulatująca przeszłość. Cz. 31, Łobzów, Krowodrza, Zakrzówek, Pychowice, Łagiewniki i Rżąka (mbc.malopolska.pl), Inscriptiones et decreta terminorum terrestrium districtuum Cracoviensis, Proszoviensis, Xianznensis et Leloviensis, colloquialium et in curia regis (akta sądowe) – (mbc.malopolska.pl).

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

Na Podkarpaciu zdigitalizowano, m.in.: Akcja misyjna wśród prawosławnych na wschodnich kresach Wileńszczyzny – przykład polonizacyjnej polityki II RP wobec Ukraińców i Białorusinów (pbc.rzeszow.pl); Jan Kochanowski: materjał do obchodów ku czci poety w czterechsetną rocznice jego urodzin(pbc.rzeszow.pl). Dla zwolenników lżejszych pozycji również coś się znajdzie powieści historyczne J.I. Kraszewskiego (pbc.rzeszow.pl).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz