Przegląd nowości wydawniczych (24 lutego-8 marca 2011)


Znów obrodziło przez dwa tygodnie książkami historycznymi. W dzisiejszym raporcie mam Wam do zaprezentowania dwadzieścia osiem nowych pozycji. Nie przedłużając, zapraszam do zapoznania się z tym, co możecie znaleźć w księgarniach.

Dla wielbicieli Starożytności i Średniowiecza mam po zaledwie jednej nowej książce. Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie Sławomira Kopra (Bellona) przybliży Wam, jak dokładnie wyglądało życie prywatne polityków w dawnych czasach, obali różne mity z tym związane i unaoczni, jak wielką niekiedy rolę odegrało to w historii świata. Z kolei Dziedzic Królestwa Polskiego. Książkę Głogowski Henryk (1274-1309) Tomasza Jurka (Wydawnictwo Avalon) to historia jednej z ważniejszych postaci z czasów prób zjednoczenia państwa polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego, oparta na licznych dokumentach źródłowych.

Nieco lepiej przedstawia się sytuacja z Nowożytnością, gdyż tutaj pojawiły się trzy prace. Pierwsza z nich to Hetman Koronny w systemie ustrojowym Rzeczypospolitej w latach 1581-1646 Przemysława Gawrona (Instytut Historyczny UW), dzięki której zrozumieć można jak doszło do tego, że hetman koronny w pewnym momencie miał olbrzymią władzę w kraju, a także jak wyglądały jego relacje z innymi organami administracji państwowej. Roczniki Polski. Klimakter czwarty 1669-1673, opracowane przez Leszka A. Wierzbickiego (Wydawnictwo DiG), czyli pamiętniki autorstwa Wespazjana Kochowskiego, który opisał w nich okres rządów Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Ostatnia pozycja to Tajemnice południowego Pacyfiku Johna Gascoigne’a (Bellona) - barwna opowieść o życiu i podróżach żeglarza i odkrywcy Jamesa Cooka. Ci, którzy lubią XIX wiek doczekali się również jednej pozycji. Jest to Jena i Auerstadt 1806 Sławomira Leśniewskiego (Bellona) i jak łatwo się domyślić można dowiedzieć się z niej jak dokładnie przebiegały i jakie miały znaczenie te dwie wielkie bitwy z okresu wojen napoleońskich.

Nikogo już z pewnością nie zdziwi, że najsilniej obsadzony jest XX wiek. Na początek te książki, które dotyczą historii powszechnej nie związanej z II Wojną Światową. Pierwsza z nich to Liga Nadziei. Z dziejów Ligi Narodów Wiesława Balceraka (Instytut Historyczny UW), która wyjaśni genezę powstania oraz działalność Ligi Narodów, która miała stać na straży pokoju po I Wojnie Światowej. Druga to Margaret Thatcher. Portret Żelaznej Damy Johna Blundella (Wydawnictwo Zysk i S-ka), dzięki której dowiecie się jak żyła, jak rządziła krajem i co robiła na emeryturze premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Skrzydła wojny. Decydująca siła XX wieku Waltera Boyne’a (Wydawnictwo Wołoszański) to przybliżenie historii lotnictwa i jego wykorzystania w działaniach wojennych na przestrzeni lat. Ostatnia książka z tej kategorii to Ciężka haubica polowa 15 cm s.F.H.18 Mariusza Skotnickiego (Wydawnictwo ZP) to pozycja z nowej serii „Technika, broń i umundurowanie”, której zadaniem jest prezentacja wyposażenia, którego używali w różnych wojnach żołnierze.

Jeśli chodzi o teksty związane z historią powszechną II Wojny Światowej, to jest ich pięć. Europa Północna 1939-1945Jamesa E. Gebhardta i Larsa Gyllenhaala (Bellona) przybliży dokładnie jak wyglądała sytuacja państw skandynawskich w czasie II Wojny Światowej, współpraca z III Rzeszą, a następnie z Aliantami. 1943. Rok przełomu Władimira Bieszanowa (Wydawnictwo Inicjał) to oparta o liczne dokumenty i wspomnienia dowódców rekonstrukcja sytuacji w ZSRR w 1943 roku, kiedy wojska sowieckie przeszły do natarcia w walce z Niemcami. Holokaust Guido Knoppa (Świat Książki) - jak łatwo się domyślić jest to dokładna i szczegółowa historia jednej z największych zbrodni w historii ludzkości. Związana z tym tematem jest następna pozycja, Jugendjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945 Jana Grabowskiego (Centrum Badań nad Zagładą Żydów), przedstawiająca historię poszukiwań Żydów prowadzonych przez Nazistów w powiecie Dąbrowa Tarnowska, z uwzględnieniem roli m.in. polskiej policji. Ostatnia książka z historii powszechnej XX wieku to Armia duchów. Tajny oddział armii amerykańskiej na frontach II Wojny Światowej Jacka Kneece’a (Wydawnictwo Zysk i S-ka) to arcyciekawa opowieść o tzw. Armii Duchów, oddziale liczącym 1100 żołnierzy amerykańskich, których zadaniem było mylenie i oszukiwanie niemieckich jednostek w czasie II Wojny Światowej.

Czas na prace związane z historią Polski XX wieku. Zaczniemy od tych, dotyczących okresu przed II Wojną Światową.Dzieje Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem w Łodzi latach 1930-1935 Karola Dziudy (Firma Dystrybucyjna Antyk) to przedstawienie struktur administracyjnych w Łodzi, która była bardzo ważnym miejscem i zapleczem dla BBWR.Życie i śmierć dla narodu. Antologia myśli narodowo-radykalnej z lat trzydziestych XX wieku, pod red. Arkadiusza Mellera i Patryka Tomaszewskiego (Wydawnictwo Prohibita) to ogromny zbiór tekstów źródłowych napisanych przez działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego przed II Wojną Światową. Natomiast Kancelaria starostw województwa lubelskiego w latach 1919-1939 Marka Konstankiewicza (Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej) analizuje funkcję kancelarii starostw w województwie lubelskim w odniesieniu do całości administracji państwowej.

Teraz przejdziemy do tych tekstów, które są głównie związane z historią Polski czasie II Wojny Światowej. Pierwsza z nich to Konspiracja w powiecie lubaczowskim 1939-1947 Mieczysława Argasińskiego (Wydawnictwo Ostoja), przybliżająca organizację i dokonania konspiracji przeciwko obcym wojskom, działającej w powiecie lubaczowskim. Druga to W tajnej służbie Mieczysława Z. Rygora Słowikowskiego (Dom Wydawniczy Rebis) - historia udziału polskiego wywiadu wojskowego w akcjach Aliantów na terenie Afryki Północnej, który w znacznym stopniu przyczynił się do wielu zwycięstw. Ostatnia to Zygmunt Szendzielarz Łupaszko. 1910-1951 Patryka Kozłowskiego (Oficyna Wydawnicza Rytm), czyli biografia jednego z najbardziej znanych żołnierzy Wojska Polskiego, który walczył w czasie II Wojny Światowej, a także był dowódcą 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK.

Na sam koniec zostawiłem pozycje dotyczące historii Polski po II Wojnie Światowej (choć niektóre zahaczają też i o nią). Od Rzezi Wołyńskiej do Akcji Wisła Grzegorza Motyki (Wydawnictwo Literackie) to szczegółowa historia przedstawiająca genezę, przebieg i konsekwencje konfliktu polsko-ukraińskiego z lat 1943-1947. Sekrety sztabu generalnego pojałtańskiej Polski Franciszka Puchały (Bellona) to napisana przez byłego członka Sztabu Generalnego praca dotycząca wielu nieznanych faktów związanych z działaniem Wojska Polskiego w czasie PRL, jak na przykład przygotowania w razie ewentualnego ataku jądrowego na nasz kraj. Z kolei książka Żołnierze wyklęci Jerzego Śląskiego (Oficyna Wydawnicza Rytm) przybliża zgrupowanie „Orlik”, którego głównym zadaniem było przeciwstawienie się sowietyzacji Polski po II Wojnie Światowej. Uzależnienie czy suwerenność? Odwilż październikowa w dyplomacji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 1956-1961 Jacka Tebinki (Wydawnictwo Neriton) dostarcza wielu informacji na temat funkcjonowania i działalności polskiej dyplomacji na różnych frontach po odwilży 1956 roku. Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989 Dariusza Stoli (Instytut Studiów Politycznych PAN) pozwoli zrozumieć motywacje jakimi kierowali się poszczególni ludzie, którzy decydowali się na opuszczenie PRL i wyjazd za granicę. Przedostatnią pracą jest Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł Mirosława Piepki i Michała Pruskiego (Świat Książki) czyli reportaż dotyczący wydarzeń z roku 1970 w Gdyni. Został on oparty na rozmowach ze świadkami tego, co się wtedy działo oraz bogato zilustrowany. Ostatnią pozycją jaką mam dziś do zaprezentowania jest PRL od grudnia 70 do czerwca 89 (Bellona) - zbiorowa praca niemal czterdziestu autorów, których celem było przybliżenie w formie esejów historii PRL w taki sposób, by była jak najbardziej zrozumiała dla każdego odbiorcy.

I to już wszystkie książki historyczne, które trafiły do księgarń w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Mam nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie. Jeśli nie, może za dwa tygodnie się poszczęści 😉 Do przeczytania!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz