Zagłosuj i wybierz historyczne wydarzenie roku 2010!


Muzeum Historii Polski wraz z portalem „historia.org.pl” ogłosiły plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku. Dziś prezentujemy finałową 10.

Celem Plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2010 roku i popularyzacja historii.

Do konkursu nadesłano ponad 30. propozycji. Jury spośród nadesłanych zgłoszeń wybrało 10 wydarzeń historycznych minionego roku. Zwycięskie wydarzenie zostanie wybrane przez internautów.

W jury zasiadali: prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Antoni Dudek, dr hab. Igor Kąkolewski, Marek Stremecki, Wojtek Duch, Sebastian Pawlina, Kamil Janicki. Szczegóły oceny: Poznaj jurorów i sposób oceny zgłoszeń w plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku” 2010.

Głosować można za pośrednictwem specjalnie utworzonej strony: GŁOSUJ TUTAJ.

Można oddać głos wyłącznie na jedno z 10 wydarzeń. By zagłosować należy podać swój adres e-mail, a następnie aktywować głos klikając na link nadesłany do wskazanego e-maila.

Wyniki plebiscytu zostaną podane do publicznej wiadomości w trakcie konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie. Na konferencję zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich finalistów.

Zapraszamy do głosowania. Wyboru można dokonać do 31 marca 2011 roku.

Oto finaliści (wg kolejności zgłoszeń):

Otwarcie nowego gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Nowy budynek Muzeum kształtem nawiązuje do lotniczego skrzydła. Goście nowego gmachy mogą nie tylko zobaczyć modele kilkunastu samolotów, ale również usiąść na fotelu lotniczym i sprawdzić swoje umiejętności pilota. W Muzeum znajdują się największe w Polsce historyczne zbiory samolotów, śmigłowców i innych maszyn latających.

Organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Otwarcie „Nowych Sukiennic”, Galeria Sztuki Polskiej XIX w.

Po trzyletnim remoncie i modernizacji Sukiennice ponownie zostały otwarte dla zwiedzających. Galeria przedstawia XIX w. malarstwo, ale pokazane w sposób w pełni XXI-wiecznie z wykorzystaniem najnowszych technologii i środków wyrazu artystycznego. Jej otwarciu towarzyszyły 3 dniowe uroczystości.

Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

Otwarcie Podziemi Rynku Głównego w Krakowie

Po kilkuletniej budowie w Krakowie otworzono absolutnie wyjątkowe i to w skali świata podziemne muzeum. Oprócz unikatowych eksponatów archeologicznych w Muzeum znajduje się mnóstwo nowoczesnej techniki, która urozmaica zwiedzenie. Na zwiedzających czeka multimedialna kurtyna z pary wodnej, hologramy, ekrany dotykowe etc.

Organizator: Urząd Miasta Krakowa i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Wybór projektu Muzeum II Wojny Światowej

By wyłonić projekt Muzeum rozpisano międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwycięska praca zachwyciła wszystkich. Jury konkursu uznało, że „Ogromny budynek taktownie wpisuje się w otoczenie dając szansę na zostanie ikoną otoczoną ważnymi dla Gdańska elementami historycznymi”. Rząd zagwarantował ponad 300 ml zł na budowę muzeum.

Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wystawa na Wawelu „Na znak świetnego zwycięstwa...”

Wystawa zorganizowana w 600. rocznicę zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim przez Zamek Królewski na Wawelu był wyjątkowym przypomnieniem tradycji świętowania zwycięstwa pod Grunwaldem na przestrzeni wieków. Organizatorom udała się trudna sztuka sprowadzenia do Krakowa wszelkich zachowanych eksponatów mówiących o grunwaldzkich obchodach na przestrzeni wieków.

Organizator: Zamek Królewski na Wawelu

Otwarcie w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie wystawy „Kraków - czas okupacji 1939-45”

Wystawa ukazuje doświadczenia miasta i jego mieszkańców podczas hitlerowskiej okupacji 1939-1945. Pracę nad przygotowaniem ekspozycji trwały trzy lata. Na powierzchni ponad 1 tys. m. kw. zrekonstruowano fragment miasta. Dzięki temu zwiedzający przemierza okupowane miasto, by przez Getto trafić do obozu w Płaszowie.

Organizator: Urząd Miasta Krakowa i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem - uroczystości centralne

Z okazji 600. rocznicy wielkiego polskiego zwycięstwa w całym kraju odbywało się wiele historycznych inicjatyw związanych z wielką bitwą. Kulminacja obchodów miała miejsce 15 lipca na polach grunwaldzkich podczas corocznej inscenizacji. Obchodom patronowali Prezydenci Polski i Litwy.

Organizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury

VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Inscenizacja jest hołdem oddawanym uczestnikom wydarzeń 1920 r., którzy stanęli do walki w obronie Warszawy, Polski oraz Europy przed armią bolszewicką. W rekonstrukcji udział wzięło ponad 300 pasjonatów historii, których oglądała kilkunastotysięczna publiczność. Kilka godzin po inscenizacji obyła się Msza Św. z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Organizator: Starostwo Powiatowe w Wołominie i Stowarzyszenie im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce

Mapa kultury

Portal mapakultury.pl jest nowoczesnym narzędziem dokumentującym dziedzictwo kulturowe Polski. Użytkownicy portalu mają możliwość samodzielnego zamieszania wpisów prezentujących lokalne historie, nieznane miejsca i sylwetki ludzi związanych z kulturą.

Organizator: Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

„Animowana Historii Polski” Platige Image na Expo 2010

Film „Animowana Historii Polski” był hitem światowej wystawy Expo 2010. Twórcą filmu jest mistrz animacji Tomasz Bagiński, a opiekę naukową sprawował wybitny historyk prof. Henryk Samsonowicz. Autorom filmu udało się zaledwie w 8 minutach w widowiskowy sposób przedstawić dzieje naszego narodu.

Organizator: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Platige Image

Zostaw własny komentarz