Relacja z konferencji „W murach wiecznego miasta”


Niezwykle ciekawy kazus Rzymu - miasta trzech podmiotów prawa międzynarodowego: Republiki Włoskiej, Stolicy Apostolskiej oraz Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego był przedmiotem marcowej konferencji zorganizowanej przez KSSM UJ.

Konferencja odbyła się zgodnie z planem. Została otwarta przez dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof.dr. hab. Bogdana Szlachtę. Panel studencki o tytule „Oryginał na arenie międzynarodowej - przypadek Stolicy Apostolskiej” został oceniony przez słuchaczy jako niezwykle interesujący, a poszczególne prelekcje jako starannie i dogłębnie merytorycznie przygotowane. Studenci rywalizowali o zdobycie głównej nagrody jaką był semestralny kurs języka włoskiego w szkole językowej Profi-Lingua. Opinię o merytoryczności studentów i doktoarnów wygłosił oceniający wszystkie wykłady - dr Piotr Dardziński, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Ostatecznie zdecydowano, że zwyciężczynią zostanie Kornelia Masiuk, której wystąpienie wywołało największą polemikę.

Po krótkiej przerwie kawowej swoim przybyciem zaszczycił nas Nuncjusz Apostolski w Polsce J.E. Abp. Celestino Migliore. Sala była wypełniona po brzegi, każdy z zainteresowaniem słuchał słów Dziekana Korpusu Dyplomatycznego. Prelekcja odbyła się w języku polskim. Pomimo, że nasz język sprawiał Nuncjuszowi trudności podołał temu niezwykle trudnemu zadaniu. Po półgodzinnym wystąpieniu na temat relacji państwo - Kościół był czas na zadawanie pytań. Uczestnicy wykazali się niesamowitą dociekliwością. Ks. Nuncjusz, pomimo szerokiego wahlarzu zadawanych pytań, odpowiedział na każde wyczerpująco.

Po kolejnej przerwie kawowej nadszedł czas na panel ekspercki o tematyce politycznej, w którym wzięli udział pracownicy naukowi z różnych uczelni Polski. Skupili się na scharakteryzowaniu relacji pomiędzy Stolicą Apostolską a Państwem Włoskim i wspólnotą międzynarodową. Poza tym, że referaty były na najwyższym poziomie merytorycznym, to wzbudziły ponadprzeciątne zainteresowanie uczestników.

Po przerwie obiadowej rozpoczął się ostatni panel naszej konferencji pt. „Wpływ Kościoła na społeczeństwo włoskie”. Udział w nim wzięły trzy znawczynie tematu z różnych instytutów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystąpienia niosły ze sobą lżejsze treści, ale niezwykle ciekawe.

Konferencja zakończyła się zgodnie z planem. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z atmosfery jaka panowała na sali oraz z wysokiego poziomu wystąpień. Byli także pełni uznania, iż podejmujemy tak trudny i wymagający temat.

Patronat honorowy nad konferencją objęli JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr. hab. Karol Musioł, Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. dr. hab. Bogdan Szlachta oraz Marszałek Województwa Małopolskiego p. Marek Sowa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz