Przegląd nowości wydawniczych (8-22 marca 2011)


Jak zawsze co dwa tygodnie, jak zawsze na czas. Znów możecie zapoznać się z tytułami książkowymi związanymi z historią, które trafiły do księgarń w ciągu ostatnich czternastu dni. Nowych pozycji jest dwadzieścia osiem i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam!

Zwolennicy Starożytności niezbyt często są rozpieszczani przez wydawnictwa. Tak jest i tym razem, gdyż mam dla nich jedną nową pracę. Są toWojny w imieniu Jezusa Philipa Jenkinsa (Bellona), doszukujący się najważniejszych wydarzeń, które w wielkim stopniu ukształtowały Chrześcijaństwo w V wieku p.n.e.

Dla wielbicieli Średniowiecza mam tym razem trzy nowe książki. Pierwsza z nich toBarbarzyńcy w północnej Italii Dominiki Długosz (Wydawnictwo Trio), dzięki której znacznie lepiej poznamy historię północnej części półwyspu apenińskiego po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, która została pobita przez wiele różnych plemion barbarzyńskich. Druga to Konstancja, księżna halicka Piotra Stefaniaka (Wydawnictwo WAM) z serii Wielcy ludzie kościoła. Przeczytacie w niej o życiu i działalności Konstancji, która m.in. przypieczętowała małżeństwem unię prawosławną z katolicyzmem oraz była zwolenniczką misji ewangelizacyjnych na terenie Rusi. Ostatnim nowym tekstem są Stosunki dyplomatyczne Moskwy z Europą Zachodnią w czasach Iwana III Krzysztofa Bojko (Wydawnictwo Księgarnia Akademicka), który przybliży czytelnikom cele i działania dyplomatyczne prowadzone przez cara Iwana III wobec terenów położonych na zachód od Rusi.

Ci, którzy najbardziej lubią Nowożytność doczekali się dwóch nowych książek. Kardynał RichelieuWojciecha Magdziarza (Wydawnictwo WAM) również pochodzi z serii Wielcy ludzie kościoła i, jak łatwo się domyślić, traktuje o jednej z najwybitniejszych osobistości w historii Francji, dzięki której kraj ten stał się europejską potęgą, a także znacznie wzmocniona została władza króla. Z kolei Rzeczpospolita Obojga Narodów a Ukraina. Stosunki dyplomatyczne w latach 1648-1659 Andrzeja B. Pernala (Wydawnictwo Księgarnia Akademicka) dotyczy stosunków dyplomatycznych i kontaktów Rzeczpospolitej Obojga Narodów z Ukrainą w czasie niezwykle ciężkim, bo związanym z wieloma wojnami, w tym powstaniami kozackimi.

Tyle samo nowych pozycji mam dla miłośników XIX wiekuOdrodzenie narodowe w Istrii w latach 1860-1907 Antoniego Cetnarowicza (Towarzystwo Wydawnicze Historia Iagellonica) to ważna praca, pozwalająca zrozumieć zmiany oraz procesy integracyjne (włoskie, chorwackie i słoweńskie), jakie zachodziły na tych dość niewielkich terenach w drugiej połowie XIX stulecia. Natomiast Wojna na morzu 1914-1918 Tima Benbowa (Dom Wydawniczy Rebis) przedstawi szczegółowo wszystkie działania, jakie były prowadzone na morzu w czasie I Wojny Światowej, mające na celu zdobycie dominacji i przechylenia szali zwycięstwa na jedną ze stron.

Jak zawsze najgęściej obsadzony został wiek XX. Najpierw te książki, które dotyczą przede wszystkim okresu przed II Wojną Światową. Pierwsza z nich to Józef Piłsudski. Człowiek i polityk Sławomira Kopra (Bellona), czyli kolejna dokładna biografia jednej z najwybitniejszych postaci w historii naszego kraju. Polski Ruch Ludowy wobec Żydów 1895-1939 Sławomira Mańko (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego) to, zawierająca wiele ilustracji, praca poświęcona postawom i działaniom wobec ludności żydowskiej, jakie podejmowali działacze organizacji ludowych. Ostatnim tekstem tutaj jestŻycie prywatne elit artystycznych II Rzeczpospolitej Sławomira Kopra (Bellona), który przybliża życie codzienne i zwyczaje wszystkich wybitnych postaci kultury okresu II RP.

Teraz czas na cztery prace związane z historią Polski podczas II Wojny Światowej. Pierwszą jestDziedzictwo Orła Białego, tom I Juliana E. Kulskiego (Wydawnictwo Granmark), czyli wspomnienia autora, który brał udział w Powstaniu Warszawskim, a następnie został m.in. ekspertem Banku Światowego. Stefan Korboński. Ostatni delegat rządu na kraj (27 III-28 VI 1945) Romana W. Rybickiego (Oficyna Wydawnicza Rytm) to przede wszystkim historia działalności Stefana Korbońskiego w czasie II Wojny Światowej, kiedy to pełnił takie funkcje, jak szef Kierownictwa Walki Cywilnej w Polskim Państwie Podziemnym, czy delegat rządu na kraj. Najkrótszą drogą Stanisława Sosabowskiego (Wydawnictwo LTW) to opowieść o historii, strukturze i walkach I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, napisana przez jej twórcę i dowódcę. Ostatnia pozycja tutaj to Złote żniwa Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), o której nie dało się nie słyszeć w ostatnich miesiącach. Bardzo kontrowersyjna, szeroko dyskutowana i krytykowana publikacja dotycząca postaw polskiej ludności wobec Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Lecimy dalej. Mam również książki dotyczące historii powszechnej w czasie II Wojny Światowej. Pierwsza to Nieznane operacje służb specjalnych III Rzeszy Igora Witkowskiego (Wydawnictwo WIS-2), dzięki której poznamy wiele ciekawych i dotąd niezbyt znanych akcji prowadzonych przez służby specjalne III Rzeszy. Z kolei Nowa prawda o Wunderwaffe również Igora Witkowskiego (Wydawnictwo WIS-2) to, oparta o mnóstwo dokumentów, pozycja przedstawiająca niezwykle dokładnie awangardowe bronie, jakich używała w czasie walk Wunderwaffe. Zmierzch bogów Thorolfa Hillblada (Bellona) to wspomnienia kolegi autora, szwedzkiego ochotnika z XI Dywizji Grenadierów Pancernych Waffen-SS „Nordland”, w których opowiedział on o ostatnich walkach toczonych podczas II Wojny Światowej, m.in. o obronie Berlina przez Armią Czerwoną. Ostatnią książką jest tu Flota Gułagu Martina Bollingera (Wydawnictwo Replika) opowiadająca o transportach więźniów do kołymskich obozów pracy, które odbywały się na rozkaz Stalina.

Przedstawię teraz dwie książki dotyczące historii Polski po II Wojnie Światowej. Pierwsza z nich toPatriotyzm wojskowy w PRL w latach 1956-1970 Łukasza Polniaka (Wydawnictwo Trio) - próba przybliżenia ideologii narodowo-wojskowej, jej genezy i symboli w czasach kiedy u władzy był Władysław Gomułka. Drugą zaś jest Repression. Protest. Toleranz. Klausa Bachmanna (Oficyna Wydawnicza Atut), w której autor, w oparciu o nieznane sondaże opinii publicznej, bada, w jaki sposób większość społeczeństwa odnosiła się do władzy w kraju po wojnie oraz do przedstawianej przez nią historii.

Kończymy z XX stuleciem czterema pozycjami, które zahaczają o różne momenty tego wieku, przez co nie zaliczyłem ich do żadnej z poprzednich kategorii. Lotnictwo w osiąganiu celów strategicznych operacji militarnych Michała Fiszera (Wydawnictwo Trio) to analiza wielu operacji lotniczych, których zadaniem było osiągnięcie określonych celów strategicznych. Nil. Generał August Emil Fieldorf 1895-1953 Wiesława Jana Wysockiego (Oficyna Wydawnicza Rytm) to szczegółowa biografia wybitnej postaci, jaką był Generał Nil, żołnierz legionów, uczestnik walk z Rosją bolszewicką, dowódca Kedywu KG AK, zastępca ostatniego dowódcy AK - a to tylko niektóre funkcje, które pełnił. Z kolei Ocalić od zapomnienia. Wołyńskie w ogniu Tadeusza Bohma (Wydawnictwo Barwa i Broń) to historia stosunków polsko-ukraińskich na tle dążenia naszych sąsiadów do uzyskania samodzielności państwowej. Ostatni tekst z XX wieku to Uciekinier. Polski oficer, którego nie mogli zatrzymać NiemcyJędrzeja Giertycha (Wydawnictwo Penelopa), w którym autor opisuje swoje wspomnienia z licznych walk, w których brał udział (m.in. wojna polsko-bolszewicka i II Wojna Światowa).

Na sam koniec mam jeszcze dwie pozycje, które dotyczą historii przekrojowej. Są to Dzieje szabli w Polsce Włodzimierza Kwaśniewicza (Oficyna Wydawnicza Rytm), czyli próba przedstawienia historii i wielu funkcji szabli w historii Polski na przestrzeni dziejów oraz Widmo wolności. Historia KaukazuCharlesa Kinga (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego) - wielowątkowa opowieść o dziejach Kaukazu, dzięki której znacznie lepiej można zrozumieć zachodzące na tych terenach procesy i występujące problemy.

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że wszyscy będziecie usatysfakcjonowani i znajdziecie czas, żeby przeczytać wszystko, co Was interesuje. Do przeczytania za dwa tygodnie! 🙂

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz