Przegląd nowości wydawniczych (23 marca-5 kwietnia 2011)


Dość niespodziewanie ostatnie dwa tygodnie przyniosły nam zaledwie piętnaście nowych pozycji książkowych związanych z historią. Mam jednak nadzieję, że każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. Zapraszam!

Na początku nie mam dobrych informacji dla tych, którzy kochają Starożytność iŚredniowiecze, gdyż do księgarń nie trafiła żadna nowa pozycja związana z tymi okresami. Trochę lepiej jest w przypadku Nowożytności, której dotyczą dwie prace. Pierwsza to Henryk Stroband. 1548-1609. Burmistrz toruński (Wydawnictwo Adam Marszałek), czyli biografia burmistrza Torunia, który utworzył m.in. protestanckie Gimnazjum Akademickie oraz współtworzył kodyfikację prawa chełmińskiego. Druga zaś to Sejmiki lubelskie w okresie stanisławowskim (1764-1794) Waldemara Bednaruka (Wydawnictwo KUL), w której zostały dokładnie opisane organizacja, przebieg, najważniejsze wydarzenia związane z sejmikami lubelskimi pod koniec istnienia Rzeczpospolitej. Z kolei wiek XIXdoczekał się jednego nowego tekstu - Ostrołęka 1831 Michała Leszczyńskiego (Bellona), który przybliży Wam szczegółowy przebieg i skutki bitwy pod Ostrołęką z czasów Powstania Listopadowego.

Czas na wiek XX, jak zawsze najsilniej obsadzony. Wpierw te książki, które związane są z okresem do końca II Wojny Światowej. Przemysł lotniczy w Lublinie 1919-1939 Mariusza Wojciecha Majewskiego (Wydawnictwo ZP) przybliży Wam, jak wyglądał, jakie miał problemy i czego dokonał przemysł lotniczy w Lublinie do wybuchu II Wojny Światowej. Natomiast 1 Pułk Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza w wojnie obronnej 1939 roku Tadeusza Bohma i Krzysztofa Romańczyka (Wydawnictwo Barwa i Broń) to oparta na wspomnieniach jednego z członków próba rekonstrukcji działań i Pułku KOP w roku 1939. Zaporczycy, tom III Ewy Kurek (Wydawnictwo Clio), czyli wspomnienia kilku członków grupy Cichociemni, walczącej o Polskę w czasie II Wojny Światowej. Praca Złote serca, czy złote żniwa?, pod red. Marka J. Chodakiewicza (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne) stara się z kolei przywrócić naukowy tok dyskusji w sprawie postaw Polaków wobec Żydów podczas wojny. Ostatnią pozycją tutaj jest Wyspa kanibali Nicolasa Wertha (Wydawnictwo Znak) - pozwala ona poznać makabryczną historię ludzi, którzy na rozkaz Stalina, zostali deportowani z Rosji w roku 1933.

Teraz kolej na te prace, które są związane z historią XX wieku po II Wojnie Światowej. Gajka i Jacek Kuroniowie Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin (Wydawnictwo Czerwone i Czarne) to, jak łatwo się domyślić biografia tej dwójki ludzi, nie oderwana oczywiście od czasów, w których żyli. Afgańska ruletka. Radziecka inwazja na Afganistan Gregory’ego Fishera (Wydawnictwo Dolnośląskie) przybliży Wam szczegółowo przyczyny, przebieg i skutki interwencji ZSRR w Afganistanie w latach 1979-1989. Natomiast Pola śmierci. Kambodżańska odyseja Hainga Ngora (Wydawnictwo Fronda) to opisany przez mieszkańca Kambodży okres rządów Pol Pota i Czerwonych Khmerów oraz zbrodni, jakie popełnili na swoim narodzie.

Mam dla Was też jedną książkę związaną poniekąd z historią przekrojową. Mowa o Hrabia Bogdan Hutten Czapski 1851-1937 Katarzyny Grysińskiej Jarmuły (Wydawnictwo Europejskie Centrum Edukacyjne), czyli biografii żyjącego na przełomie wieków m.in. polityka pruskiego, kuratora wyższych uczelni warszawskich, czy prezydenta Związku Polskich Kawalerów Mieczowych.

Nie zabrakło tym razem również powieści historycznychKrzyżowcy, tom 1-2 oraz Krzyżowcy, tom 3-4 Zofii Kossak (Instytut Wydawniczy PAX) to pierwsze części cyklu osadzonego w czasach Wypraw Krzyżowych. Akcja koncentruje się na udziale polskich rycerzy w walkach o wyzwolenie Jerozolimy. Z kolei Purpura imperatora Jarosława Błotnego (Fabryka Słów) opowiada o Marku Lentiwiuszu Katelli, który na czele wojsk rzymskich podbija kolejne ludy germańskie.

I to by było na tyle. Miejmy nadzieję, że za kolejne dwa tygodnie będę mógł Wam zaprezentować znacznie więcej nowych książek. Do przeczytania!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz