Podziemia Rynku w Krakowie wydarzeniem historycznym roku!


Spektakularne i ultranowoczesne Podziemia Rynku Głównego w Krakowie wygrały w plebiscycie na wydarzenie historyczne roku. Drugie miejsce przypadło VI Rekonstrukcji bitwy pod Ossowem, a trzecie filmowi „Animowana Historii Polski”, który już dawno stał się hitem internetu.

Otwarcie Podziemia Rynku

Kurtyna z pary wodnej / fot. Wojtek Duch

W plebiscycie wzięło udział ponad 30 zaproponowanych wydarzeń. Wśród zgłaszających były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń. Do finału Jury zakwalifikowało 10 przedsięwzięć, spośród których internauci wybrali najlepsze.

Internauci mogli wybierać spośród wydarzeń o rozmaitym charakterze. Oprócz inauguracji ekspozycji znalazły się rekonstrukcje historyczne, filmy, portale internetowe. Najwięcej, bo 18% głosów otrzymało otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie. O podziemnym muzeum pisaliśmy kilka miesięcy temu w artykule: Podziemia Rynku w Krakowie otworzone - drugiego takiego muzeum nie ma na świecie - relacja

Organizatorzy ekspozycji tak ją anonsują:

„Po kilkuletniej budowie w Krakowie otworzono absolutnie wyjątkowe i to w skali świata podziemne Muzeum. Oprócz unikatowych eksponatów archeologicznych w Muzeum znajduje się mnóstwo nowoczesnej techniki, która urozmaica zwiedzanie.

Na zwiedzających czeka multimedialna kurtyna z pary wodnej, hologramy, ekrany dotykowe etc.”

Drugie miejsce zdobyła VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r., a jako trzecie internauci wybrali ośmiominutowy film animowany na temat historii Polski w reżyserii znanego twórcy Tomasza Bagińskiego.

Rozdanie pamiątkowych tabliczek i podsumowanie konkursu nastąpi na specjalnej konferencji prasowe, na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich finalistów. O jej terminie poinformujemy wkrótce.

Do finałowej dziesiątki zakwalifikowały się i otrzymały głosów internautów wydarzenia:

Miejsce

Nazwa wydarzenia

Głosy w %
1. Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie 18.399 %
2. VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r. 12.653 %
3. Animowana Historia Polski Platige Image na Expo 2010 11.217 %
4. Otwarcie w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-45” 10.328 %
5. Obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem 9.917 %
6. Wybór projektu Muzeum II Wojny Światowej 9.302 %
7. Otwarcie nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 8.891 %
8. Portal Mapa kultury 8.823 %
9. Otwarcie „Nowych Sukiennic”, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. 7.045 %
10. Wystawa na Wawelu „Na znak świetnego zwycięstwa...” 3.419 %


Przypomnijmy:

Muzeum Historii Polski z portalem historia.org.pl ogłosiło trzecią edycję plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku”. Jego celem było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

W Polsce każdego roku organizuje się przeróżne imprezy historyczne, począwszy od rekonstrukcji i happeningów, a skończywszy na wystawach tematycznych i targach. Organizując plebiscyt chcieliśmy uhonorować osoby stojące za najważniejszymi i najciekawszymi przedsięwzięciami. Naszym celem było także podziękowanie im w imieniu miłośników historii i spopularyzowanie podejmowanych przez nie działań.

Plebiscyt składał się z dwóch etapów. W I etapie prosiliśmy o zgłaszanie kandydatur drogą elektroniczną. Każdy mógł nadesłać maksymalnie dwie propozycje. Do zgłoszenia należało dołączyć uzasadnienie oraz opis inicjatywy i jej realizacji.

Po zakończeniu I etapu jury wybrało 10 wydarzeń, które przeszły do II tury rywalizacji. Ostateczną decyzję pozostawiliśmy internautom, którzy zdecydowali w głosowaniu komu przypadł laur zwycięstwa.

Skład jury:

prof. dr hab. Andrzej Chwalba

prof. dr hab. Antoni Dudek

dr hab. Igor Kąkolewski

Marek Stremecki

Wojciech Duch

Sebastian Pawlina

Kamil Janicki

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz