Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, Gniezno 2011


Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Tegoroczne obchody MDOZ będą miały miejsce w Gnieźnie.

Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony spuścizny minionych pokoleń.

W Polsce ideą obchodów jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów, opiekunów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do opieki nad nimi.

Gniezno to miejsce, które w historii Polski odegrało bardzo ważną rolę, było stołecznym grodem pierwszych Piastów. To właśnie stąd w 997 roku biskup Wojciech wyruszył na wyprawę misyjną do Prus, tu w 1000 roku przybył cesarz niemiecki Otton III z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha, tu w 1025 roku odbyła się koronacja pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego i jego następców na polskim tronie - Mieszka II i Bolesława Śmiałego. Pierwsza wzmianka o Gnieźnie pochodzi z 2. połowy XII wieku, lecz tradycja ustna spisana w kronice Galla Anonima sięga IX wieku. Natomiast znaleziska archeologiczne wskazują na prawdopodobieństwo istnienia grodu już w VIII wieku.

14 kwietnia, tj. w przeddzień oficjalnej uroczystości, odbędzie się objazd studialny w trakcie którego poruszone zostaną następujące tematy:

Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim - problematyka ekspozycji zabytków archeologicznych - prof. dr hab. Andrzej Wyrwa

Bazylika pw. Wniebowzięcia NMO w Gnieźnie - stan zachowania i przebieg powojennych prac konserwatorskich - ks. Jarosław Bogacz, Konserwator Diecezjalny

Tego samego dnia będzie miała także miejsce konferencja „Rejestr jako narzędzie ochrony zabytków” w Auli Collegium Europaeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W tematykę wprowadzi uczestników Pani Paulina Florjanowicz, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Agenda:

15 kwietnia 2011 r.

Teatr im A. Fredry , ul. Mickiewicza 9, 62-200 Gniezno

11.00 - Gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
11.00-11.40 – Koncert zespołu muzyki dawnej „Parnassus”

MDOZ odbędzie się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Prymasa Polski, Metropolity Gnieźnieńskiego Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego.


Źródło: nid.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz