Podziemny sukces Krakowa - uroczyste wręczenie nagród


Otwarcie Podziemi Rynku Głównego zdaniem ponad 5,000 internautów wygrało w naszym i Muzeum Historii Polski Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku. Wczoraj w zwycięskim obiekcie odbyła się uroczystość wręczenia nagród.

Podziemia Krakow whr

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie / fot. Katarzyna Żuber

„Pomysł na ten plebiscyt powstał trzy lata temu w naszej redakcji. Chcieliśmy nagrodzić twórców, autorów i inicjatorów przedsięwzięć historycznych w Polsce. To pierwszy tego typu plebiscyt w naszym kraju.”- powiedział na otwarciu Wojtek Duch z  „historia.org.pl.”

Omówił także pokrótce historię poprzednich plebiscytów.

Poinformował również, że w tym roku w Plebiscycie nadesłano kilkadziesiąt zgłoszeń, z czego jury wybrało finałową dziesiątkę. Podziękował Muzeum Historii Polski za ogromne wsparcie przy współorganizacji.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro kontynuował:

„Celem naszego Plebiscytu jest pokazanie ile fantastycznych i  świetnych projektów historycznych jest realizowanych w naszym kraju co roku. Inny cel to promowanie tych inicjatyw, które są najciekawsze i najbardziej atrakcyjne dla publiczności. O zwycięstwie decydują tutaj sami internauci, co pozwala mobilizować się społecznościom lokalnym na rzecz swoich projektów.”

Dyrektor podkreślił także ogromny sukces Krakowa w tegorocznej edycji. Połowa finalistów to wydarzenia, które miały miejsce w dawnej stolicy Polski.

Marek Stremecki zaprezentował wszystkie dziesięć finałowych wydarzeń. Pierwsze miejsce zajęły Podziemia Rynku, drugie V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie, a trzecie „Animowana Historia Polski” Platige Image na Expo 2010.

Podziemia Krakow whr 2

Nagroda dla finalisty plebiscytu Zamku Królewskiego na Wawelu / fot. Katarzyna Żuber

Na uroczystość przybyli przedstawiciele ośmiu finalistów. Zabrakło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Platige Image, które jednak bardzo dziękowało za wyróżnienie, ale z powodu natłoku pracy nie mogli przybyć na tę prestiżową uroczystość.

Nagrodę za Wydarzenie Historyczne Roku dla Podziemi odebrał sam Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Podkreślił, że ma ona wyjątkową wartość, gdyż tym razem nie jest to wyróżnienie od ekspertów i specjalistów, lecz od internautów. Prezydent Krakowa powiedział:

„To chyba jedyna w Europie taka podziemna ekspozycja. Co prawda w innych miastach są ekspozycje podziemne, ale na ogół ograniczają się do budynku, pod którym się znajdują. Tutaj jest zupełnie, co innego. Na powierzchni 4,000 mmamy połączenie najstarszej historii miasta z najnowocześniejszą techniką.”

Na koniec swojego wystąpienia Prezydent wyraził ogromne zadowolenie, że akurat temu muzeum przypadła ta nagroda. „Chciałem podkreślić nieskromnie, że zrobiłem je wbrew wszystkim” - zakończył.

Otworzone po kilkuletniej budowie Podziemia Rynku w Krakowie to absolutnie wyjątkowe i to w skali świata podziemne muzeum. Oprócz unikatowych eksponatów archeologicznych w Muzeum znajduje się mnóstwo nowoczesnej techniki, która urozmaica zwiedzenie. Na zwiedzających czeka multimedialna kurtyna z pary wodnej, hologramy, ekrany dotykowe etc.

Po tegorocznym sukcesie Plebiscytu przyszłoroczna edycja zapowiada się niezwykle ekscytująco. O tegorocznym Plebiscycie ukazało się blisko 100 publikacji prasowych. Być może w przyszłym roku Plebiscyt zostanie podzielony na kategorię i nagradzani będą również sami twórcy, a nie tylko wydarzenia.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz