Przegląd nowości wydawniczych (5-19 kwietnia 2011)


W porównaniu do poprzedniego raportu jest zdecydowanie lepiej, gdyż do księgarń trafiły dwadzieścia cztery nowe książki związane z historią. Zapraszam do zapoznania się z tym, co warto przeczytać.

Na początek niezbyt dobre informacje dla miłośników StarożytnościŚredniowiecza oraz Nowożytności, gdyż mam dla Was po jednej nowej pozycji. Opiszę je oczywiście po kolei. Pierwsza to Cesarz Makryn Przemysława Daniela Dyrlaga (Towarzystwo Wydawnicze Historia Iagellonica), czyli pierwsze polskie opracowanie postaci cesarza Makaryna, przybliżające jego postać oraz politykę na podstawie różnorakich źródeł. Uzbrojenie koczowników Wielkiego Stepu w czasach ekspansji Mongołów (XII-XIV w.) Witolda Świętosławskiego (Wydawnictwo Templum) to, jak łatwo się domyślić, przedstawienie broni, jakich używali ludzie mieszkający na Wielkim Stepie na przestrzeni stuleci, w czasie których musieli przetrwać najazdy mongolskie. Z kolei Kircholm 1605 Henryka Wisnera (Bellona) to dokładne omówienie przyczyn, przebiegu i skutku wspaniałego polskiego zwycięstwa nad wojskami szwedzkimi w bitwie pod Kircholmem z 1605 roku.

 

Niewiele lepiej rzecz się ma jeśli chodzi o wiek XIX. Mam tu dwie nowe książki. Pierwsza to Wielki Książę Jarosława Marka Rymkiewicza (Wydawnictwo Sic) - czyli opowieść o Wielkim Księciu Konstantym, o czasach Powstania Listopadowego oraz o Polsce tamtych czasów i tym, jaki wpływ na nią wywarła ta postać. Drugim tekstem jest zaś Gallipoli i Bliski Wschód 1914-1918 Edwarda Ericksona (Dom Wydawniczy Rebis) i przybliża on historię walk na wszystkich frontach, na których walczyły wojska Imperium Osmańskiego w czasie I Wojny Światowej.

Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem, że najwięcej nowych pozycji związanych jest z wiekiem XX. Postanowiłem podzielić go na kilka różnych kategorii. Wpierw książki związane z okresem przed II Wojną Światową. Pierwszą z nich jest Wojna o Kresy Wschodnie 1918-1921 Lecha Wyszczelskiego (Bellona), czyli przedstawienie wydarzeń związanych z Konferencją Paryską w 1919 roku oraz z działaniami mającymi na celu ustanowić wschodnią granicę II Rzeczpospolitej. Druga zaś to Piechota polska w wojnie z Rosją bolszewicką 1919-1920 Janusza Odziemkowskiego (Wydawnictwo UKSW), która przybliża wojnę z Bolszewikami widzianą oczami zwykłych żołnierzy piechoty - tego jak funkcjonowali, jak byli umundurowani i jakie stały przed nimi zadania.

Druga kategoria to teksty związane z historią przed II Wojną Światową, jednocześnie o nią zahaczające. Pierwszym jest Rasizm faszystowskich Włoch Stanisława Sierpowskiego (Wydawnictwo Poznańskie), czyli historia przyczyn i przebiegu jaki miały prześladowania na tle rasowym w czasie gdy Włochami rządzili faszyści. Natomiast drugi to Wojska NKWD 1917-1946 J. Rutkiewicza i W. Kulikowa (Wydawnictwo Barwa i Broń), w którym autorzy przybliżają umundurowanie, organizację i zmiany zachodzące na przestrzeni lat w wojskach NKWD.

Do następnej kategorii należą pozycje związane z historią III Rzeszy. Pierwsza to Trzecia Rzesza 1933-1945 Chrisa McNaba (Wydawnictwo Vesper), czyli kolejna na rynku monografia opisująca historię Niemiec w czasie, kiedy rządził nimi Adolf Hitler. Z kolei Uzbrojenie i taktyka Waffen SS Dr. S. Harta (Bellona) to przybliżenie tego czym i w jaki sposób walczyły wojska III Rzeszy w czasie II Wojny Światowej.

W czwartej kategorii znalazły się książki dotyczące okresu II Wojny ŚwiatowejWojna brytyjsko-francuska 1940. Zatopić Francuzów Davida Wragga (Bellona) to bardzo ciekawa historia akcji Brytyjczyków mającej na celu zapobiec użyciu przez III Rzeszę floty pokonanej Francji, a także inne działania wojenne prowadzone między Wielką Brytanią i Francją. Dzieci Ireny Sendlerowej Anny Mieszkowskiej (Muza SA) to barwna opowieść o Irenie Sendler, która w czasie okupacji Polski uratowała więcej Żydów niż Oskar Schindler. Zatajony Katyń 1941 Tadeusza Kisielewskiego (Dom Wydawniczy Rebis) to szczegółowy opis mordów, jakich dopuścili się na polskich wojskowych żołnierze NKWD w czasie ucieczki przed Niemcami w 1941 roku, już w rok po wydarzeniach katyńskich, o których wszyscy wiedzą.Wojsko Polskie 1939-1945 Stevena J. Zalogi (Bellona), czyli historia tworzenia się, poszczególnych jednostek, organizacji i działań żołnierzy polskich w czasie II Wojny Światowej. Przedostatnią książką są tuPłonące kresy Damiana Markowskiego (Wydawnictwo Trio) - szczegółowe przedstawienie wydarzeń związanych z akcją Burza na całym obszarze Ziem Wschodnich Rzeczpospolitej. Ostatnią zaś pracą sąSpojrzenia na warszawskie Getto Jacka Leociaka (Dom Spotkań z Historią), w której znajdziecie historię sześciu ulic warszawskiego Getta, opatrzone wieloma archiwalnymi fotografiami.

Ostatnią już kategorią są te pozycje, które dotyczą okresu po II Wojnie ŚwiatowejPod prąd Władysława Bartoszewskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN) to zapis rozmów autora z Michałem Komarem na temat jego wspomnień z lat 1945-55, na podstawie których można poznać wiele postaci, z którymi się on zetknął, a także dowiedzieć się jak wyglądało ówczesne życie. Represje wobec kościoła w krajach Bloku Wschodniego, pod red. Ks. Józefa Mareckiego (Wydawnictwo WAM) to zbiór artykułów na temat tego, jak działali komuniści wobec kościoła w różnych krajach. Ostatnia pozycja to Arabsko-izraelska wojna październikowa z 1973 roku Magdaleny Pogońskiej-Pol (Wydawnictwo Adam Marszałek), czyli przybliżenie przyczyn, przebiegu oraz skutków konfliktu, jaki wybuchł między krajami arabskimi, a Izraelem w roku 1973.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o ostatnie dwa tygodnie. Miłej lektury i do przeczytania za kolejne czternaście dni 🙂

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz