II Międzyrzecka Noc w Muzeum „Tropem diabłów, demonów, wiedźm i czarów”


Już po raz kolejny mieszkańcy polskich miast będą mogli wziąć udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Po raz II obchody tego święta zagoszczą do położonego pomiędzy Zieloną Górą a Gorzowem Wielkopolskim Międzyrzecza. Tematem tegorocznych spotkań w Muzeum będzie świat magii, diabłów i czarownic.

Muzeum w MiędzyrzeczuII Międzyrzecka Noc w Muzeum rozpocznie się 14 maja od godziny 16:00 w siedzibie muzeum i tutaj już pierwsza niespodzianka. Organizatorom przedsięwzięcia udało zaprosić się z gościnnym wykładem prof. dr hab. Jacka Wijaczkę, jednego z najwybitniejszych specjalistów zajmującymi się procesami o czary w Polsce. Toruński historyk jest autorem wielu tekstów naukowych i popularnonaukowych poruszających tematykę związaną z szeroko pojętym światem myślenia magicznego m.in. „Magia i czary„ czy „Procesy o czary w Prusach Książęcych (Brandenburskich) w XVI – XVIII w.„ . Prof. Wijaczka opowie w Muzeum w Międzyrzeczu o ”polskich czarownicach” w czasach wczesnonowożytnych. Dopełnieniem wykładu prof. Jacka Wijaczki będzie spektakl teatralny oparty na aktach procesu mieszczki zielonogórskiej Katarzyny Grasse, która spłonęła na stosie pod koniec XVII w.

Następnie uczestnicy II Międzyrzeckiej Nocy w Muzeum będą mogli odetchnąć trochę od opowieści o czarownicach, diabłach oraz magii i wysłuchają Stefana Wiernowolskiego, który zaprezentuje swoje najnowsze fotografie z podróży do Chin.

Ostatnia część obchodów Europejskiej Nocy w Muzeum w Międzyrzeczu odbędzie się w murach średniowiecznego zamku. W bastei zamkowej wystąpią wspólnie Międzyrzecki Chór Kameralny i zespół muzyki dawnej Antiquo More. Na zakończenie uroczystości w Międzyrzeczu zaprezentują się wojowie z Międzyrzeckiego Bractwa Rycerskiego.

W dniu 14 maja osoby zainteresowane będą mogły również zwiedzić siedzibę Muzeum w Międzyrzeczu za darmo. Szczególnie interesujące wydaje się tu największa w Polsce i jedna z największych w Europie kolekcja portretów trumiennych z okresu staropolskiego oraz wystawy czasowe „Perły archeologii lubuskiej„ i ”Złoto Ukrainy”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz