Noc Muzeów 2011 w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska


Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje Noc Muzeów 2011 i zaprasza do oddziałów: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Muzeum Historyczne Miasta GdańskaRatusz Głównego Miasta po długiej przerwie otwiera swe wnętrza dla spragnionych emocji uczestników Nocy Muzeów.

Udostępniona zostanie dolna kondygnacja, w skład której wchodzą najpiękniejsze i najbardziej reprezentacyjne sale Ratusza, które na kilka godzin staną się swego rodzaju Wrotami przenoszącymi widza poza czas i przestrzeń. Każda z nich wyróżniać się będzie specyficzną atmosferą działająca na zmysły i sprawiającą wrażenie zupełnego oderwania od reszty. Przeszłość przeplatać się będzie z przyszłością i teraźniejszością.

Dwór Artusa przygotował trzyczęściowy program, podczas którego goście poznają tradycję muzyczną Dworu Artusa – wysłuchają koncertu zespołu Capella Gedanensis, poznają tajemnice i opowieści wiążące się z tym niezwykłym miejscem oraz będą biesiadować w Wielkiej Hali jak dawniej rycerze.

Zapraszamy również na dziedziniec Muzeum Bursztynu, na pokazy edukacyjne rozwijające temat właściwości bursztynu. Niekonwencjonalne warsztaty prowadzone przez Centrum Edukacji EduFun przybliżą poprzez zabawę i eksperymenty tajniki nauk przyrodniczych, m.in. przeprowadzona zostanie „wielka elektryzacja„ nawiązująca do elektrostatycznych właściwości bursztynu, chętni zostaną zamknięci w wielką mydlaną bańkę przez chwilę stając się ”żywą inkluzją”.

Na dziedzińcu oglądać będzie można również pokaz powstawania biżuterii prowadzony przez Manufakturę Bursztynu. Zaprezentowane zostaną m.in. szlifowanie bursztynu, lutowanie srebra. Na przykładzie wisiorka czy pierścionka poznamy tajniki pracy jubilera.

Po Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku krążyć będą obywatele międzywojennego Gdańska opowiadający gościom o swoim życiu w autonomii Wolnego Miasta. Zwiedzający spotkają naczelnika Polskiego Urzędu Pocztowego Nr 1 w Wolnym Mieście Gdańsku, telefonistkę, telegrafistkę, polskiego listonosza oraz mieszkańców Wolnego Miasta – autochtona i Polaka, który przyjechał do Gdańska po powstaniu autonomii.

Koszt wstępu na Noc Muzeów Oddziałach MHMG wynosi 1 zł.

Muzeum zaprasza od godziny 19.00.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz