Konkurs: „Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskich”


Ruszamy z naszym stałym pasmem konkursowym „konkursy czwartkowe”. W czwartki szukajcie na łamach naszego portalu nowych konkursów i wyników konkursów już zakończonych. Na pierwszy ogień idzie książka Jakowa Rapoporta Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskich, wydana przez IW Erica.

Opis książki:

„Potwory i mordercy ukrywali się pod płaszczykiem szanowanego i szlachetnego zawodu lekarza i badacza”.

Tak 13 stycznia 1953 r. rosyjska „Prawda” zdecydowała się opisać i ujawnić spisek 11 lekarzy w tym 7 pochodzenia żydowskiego, którzy mieli na zlecenie państw kapitalistycznych niewłaściwie leczyli Stalina i głównych przywódców ZSRR. Aresztowanie tych „żydowskich nacjonalistów burżuazyjnych” dało początek największej i ostatniej z antysemickich prowokacji...

Pytania konkursowe:

  1. Kto jest autorem/autorką koncepcji żywej substancji?
  2. Ilu delegatów przybyło na XX Zjazd KPZR (możecie pomylić się o 200)?
  3. Kto obok Stalina widnieje na poniższym zdjęciu:

Odpowiedzi na pytania spróbujcie poszukać m.in. tutaj: Powraca „Sprawa lekarzy kremlowskich”!Zdemaskowanie „kultu Stalina” - referat Nikity-Chruszczowa „O kulcie jednostki” i jego następstwach na XX Zjeździe KPZR.

Nagrody:

Trzy egzemplarze Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskich, J. Rapoport, IW Erica.


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Zostaw własny komentarz