„Ostrołęka 1831” (gra planszowa) - recenzja


Ostrołęka 1831, największa bitwa powstania listopadowego, teraz także do rozegrania w naszych czasach! Wydawnictwo Taktyka i Strategia, promujące historie poprzez strategiczne gry planszowe, oferuje nam rozegranie właśnie tej bitwy. System Napoleon umożliwia nam rozgrywkę w epoce muszkietu i bagnetu, dając do wyboru szeroki wachlarz bitew, takich jak: Borodino 1812, Albuera 1811, Gettysburg 1863 czy niedawno wydany Boreml 1831. Gra Ostrołęka 1831 jest jednocześnie prekursorem całego systemu i jako jedna z niewielu pozycji z oferty TiS wymagała dodrukowania.

Ostrołęka 1831 oferuje graczom rozegranie dwóch bitew, tej z powstania listopadowego oraz bitwy pomiędzy armią Francuską, a Rosyjską z 1807 roku. Co otrzymujemy w pudełku? Zawartość to: dwie kolorowe plansze w wymiarach 50/70 cm, 20-stronicową instrukcję z trzema scenariuszami rozgrywki, 240 sztancowanych żetonów oraz kilkadziesiąt żetonów pomocniczych.

Żetony to pierwszy atut tej gry, kolorowe i doskonale rozplanowane zawierają w sobie opis całej jednostki, jej siły, rodzaju, ruchliwości i przynależności. Także mapy zasługują na szczególną uwagę. Wiernie odwzorowany teren obejmuje lasy, drogi główne i gruntowe (poboczne), a także rzekę Narew, jej okoliczne dopływy i wszystkie większe miejscowości wokół miasta. Tak dopracowana plansza pozwala nam na dowolność działań, dzięki czemu możemy pokusić się o zmianę biegu historii. Jednak Największym niewątpliwie plusem gry jest prostota zasad. Ktokolwiek spotkał się z zasadami różnych innych systemów tego wydawnictwa nadział się już na około 60 stronicowe instrukcje pełne szczegółów jakie trzeba uwzględnić w rozgrywce. System Napoleon umożliwia wręcz błyskawiczne rozegranie batalii oddając także specyfikę dowodzenia w tamtych czasach. Zasady zwracają uwagę na odległość oddziałów od dowódcy, na trudności z manewrowaniem sporym oddziałem kawalerii oraz zasięgiem i mobilnością artylerii. Mamy także możliwość przeprowadzania szarż, tworzenie formacji piechotą (czworoboki), a także budować szańce. Podsumowując plusy mamy do dyspozycji prawie pełną swobodę ruchów (ograniczają nas tylko scenariusze), zmienne warunki atmosferyczne i wiele innych czynników, które wpływają na jakość rozgrywki.

Teraz trochę o mankamentach. Moim zdaniem największą wadą większości gier TiSu są pokrywy pudełek, które zrobione są z cienkiej tektury. Jako posiadacz trzech gier systemowych żadna nie wytrzymała próby użytkowania i pokrywy się po prostu szybko niszczą. Na szczęście w nowych odsłonach (pierwszą z nich była gra Polska 1939) zastąpiono pierwsze opakowania nowymi, z grubszej tektury, dzięki czemu pudełka są mocne i wytrzymałe. Drugim mankamentem dla wielu osób może być fakt, iż wszystkie żetony pomocnicze, niezależnie od kształtu należy wyciąć, jednak faktem jest, iż są tylko jednostronne i ich fabryczne wycinanie, jak to jest z żetonami jednostek, byłoby zbyt kosztowne.

W tym miejscu chciałbym także pochwalić samą pracę wydawnictwa, które mieści się w Warszawie. Zamówione gry lub czasopisma dostarczane są błyskawicznie i w bezpiecznym opakowaniu. Redaktor naczelny, pan Wojciech Zalewski, jest osobą elastyczną i skorą do współpracy co bardzo ułatwia zakup.

Kończąc, gra Ostrołęka 1831 jest zdecydowanie godna polecenia dla tych, którzy chcieliby choć teoretycznie wczuć się w sytuację dowódców powstania i nie tylko, ale także nie boją się zabawić w zmienianie historii. Podkreślić należy, że wiele scenariuszy jest hipotetycznych i służą tylko rywalizacji między graczami. Dla tych, których nie fascynuje zabawa „żołnierzykami” pozostaje czasopismo Taktyka i Strategia, w którym znaleźć można, oprócz gier i scenariuszy, wiele ciekawych artykułów historycznych, oraz książki opisujące ciekawe batalie naszych czasów.

Plus minus:
Plusy:

+ kolorowe i czytelne plansze
+ wiernie odwzorowany region walk
+ dobrze wykonane żetony
+ dobrze przyswajalne zasady
+ szybka i łatwa przesyłka
Minusy:
- mało wytrzymałe pudełko
- sporo żetonów do wycięcia
- dla niektórych może być po prostu nierealistyczna

Tytuł: Ostrołęka 1831
Wydawca: Taktyka i Strategia
Cena: 55 zł
Ocena: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz