Przegląd nowości wydawniczych (18-31 maja 2011)


Mam dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra jest taka, że pod względem liczby nowych książek historycznych w księgarniach jest lepiej niż dwa tygodnie temu. Zła, że tylko trochę.

Na sam początek dwie książki, obie związane z XIX wiekiem. Pierwsza to Wojna Paragwajska 1864-1870Jarosława Wojtczaka (Bellona), z której dowiecie się wszystkiego o przyczynach, przebiegu i skutkach konfliktu jaki wybuchł między krajami Ameryki Południowej - Brazylią, Argentyną i Paragwajem. Druga zaś to Bałkany, Włochy i Afryka 1914-1918 Davida Jordana (Dom Wydawniczy Rebis), czyli przybliżenie najważniejszych wydarzeń z okresu I Wojny Światowej, jakie miały miejsce na Bałkanach, we Włoszech i Afryce.

Tradycyjnie najsilniej obsadzony jest wiek XX, który podzieliłem na książki związane z II Wojną Światową oraz pozostałe. Najpierw te pierwsze. Rok 1944. Dziesięć uderzeń Stalina Władimira Bieszanowa (Bellona), który w swojej książce przybliża najważniejsze posunięcia Stalina na froncie wschodnim na rok przed zakończeniem wojny. Bohaterowie najdłuższych dni. Desanty morskie II Wojny Światowej Macieja Franza (Wydawnictwo Naukowe PWN) to przedstawienie niezwykle ważnych desantów morskich oraz ich głównych bohaterów, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej. Natomiast Auschwitz. Historia miasta i obozuRoberta Jana van Pelta i Deborah Dwork (Dictum) to oparta o wiele źródeł polskich i rosyjskich opowieść o Oświęcimiu, jego historii, a także dzieje obozu koncentracyjnego, który się tam znajdował.

Teraz pora na książki związane z różnymi okresami XX wiekuLotnictwo morskie II Rzeczpospolitej Andrzeja Olejko (Wydawnictwo ZP) pozwoli Wam zapoznać się z tym, jak wyglądało tworzenie się, organizacja i jaki był skład maszyn należących do sił lotnictwa morskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rotmistrz Mariana Zacharskiego (Wydawnictwo Zysk i S-ka) opowieść o Jerzym Sosnowskim von Nałęczu, rotmistrzu ułanów, który jako przedwojenny as wywiadu zdobywał dla Polski mnóstwo niezwykle ważnych informacji. Europejskie korzenie przemocy nazistowskiejEnzo Traverso (Instytut Wydawniczy Książka i Prasa) to bardzo ważna pozycja w dyskusji o przyczynach Holocaustu. Autor stara się zrozumieć, co doprowadziło do tych wydarzeń. Skrwawione ziemie Timothy’ego Snydera (Świat Książki) pozwolą poznać przebieg i zrozumieć przyczyny, dla których Hitler i Stalin decydowali się na czystki etniczne na terenie Europy Środkowowschodniej na przestrzeni lat. Z książki Ucieczki specjalnego znaczenia Jolanty Drużyńskiej i Stanisława M. Jankowskiego (Dom Wydawniczy Rebis) dowiecie się o historii ucieczek wielu znakomitych osobistości polskich do USA oraz ich dalsze losy na obcej ziemi. Ostatnią pozycją tutaj są Samoloty Zimnej Wojny 1945-1991 Thomasa Newdicka (Wydawnictwo Vesper), czyli bogato ilustrowany przewodnik po maszynach latających, które posiadały w swoich wojskach państwa NATO i Układu Warszawskiego podczas Zimnej Wojny.

Na sam koniec zostawiłem dwie pozycje związane z historią przekrojową oraz jedną powieść historyczną.Rzeczpospolita. Duma i wstyd Jacka Wegnera (Dictum) to tekst łączący w sobie historię i politykę, opisujący dzieje naszego kraju na przestrzeni stuleci, od powstania do dnia dzisiejszego. Pakistan. Historia i współczesność Aleksandra Głogowskiego (Księgarnia Akademicka) przybliża historię, a także to jak wygląda obecnie i z jakimi problemami się boryka Pakistan. Powieść historyczna zaś to Cesarstwo Stevena Saylora (Dom Wydawniczy Rebis), czyli kontynuacja Rzymu, dalsze losy rodu Pinariuszów, które mają miejsce m.in. w czasie ostatnich dni Oktawiana Augusta, czy chaosu roku czterech cesarzy.

I to by było na tyle. Kolejny raport oczywiście za dwa tygodnie. A tymczasem, mam nadzieję, że znajdziecie coś, co Was zainteresuje. Miłej lektury!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz