„W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne” - M. i J. Łozińscy - recenzja


Państwo Maja i Jan Łozińscy po raz kolejny przygotowali prawdziwą gratkę dla miłośników Drugiej Rzeczpospolitej. Na półki księgarń trafiła waśnie niezwykle ciekawa i bogato ilustrowana książka W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne. Podobnie jak w przypadku ostatniej pracy Autorów, ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

Obecnie – zgodnie z tym co sugeruje tytuł – mamy możliwość zapoznania się z realiami życia w Drugiej Rzeczpospolitej. Zarówno „przeciętnych” obywateli, jak i przedstawicieli wyższych sfer.

Recenzowana publikacja liczy nieco ponad 280 stron i można uznać ją za album. Świadczy o tym świetnej jakości kredowy papier, nietypowy format oraz naprawdę pokaźna liczba ciekawych zdjęć i reprodukcji przedwojennych plakatów. Z drugiej strony, sam tekst stanowi również bardzo istotny – o ile nie najważniejszy – element. W związku z tym nie będzie przesadą jeżeli napiszę, że W przedwojennej Polsce… to doskonałe połączenie wartości merytorycznej z piękną szatą graficzną.

Wyprawa w Dwudziestolecie

Tekst podzielono na osiem rozdziałów, które poprzedza krótki Wstęp. Książkę zaopatrzono również w przydatną. do samodzielnego zgłębiania tematyki, bibliografię.

Według słów Autorów W przedwojennej Polsce… to:

swoisty raport z przeszłości, w którym wspomnienia, relacje literackie i anegdoty układają się w powieś o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Radość z odzyskania niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy – ale i porażki – w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły fascynującą atmosferę tamtych, jakże trudnych w ocenie, lat. (s. 7)

Taki opis doskonale oddaje to czym jest ta publikacja. Opowieść rozpoczyna się bowiem wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a zamyka ją początek II wojny światowej. Miedzy tymi skrajnymi datami zawiera się całe spektrum tematów, które zostały w niej poruszone.

Odnajdziemy tam opis tego jak wyglądał pejzaż najważniejszych miast międzywojennej Polski. Zajrzymy do chłopskiej chaty na Polesiu, ale również do pałacu Potockich w Łańcucie czy Radziwiłłów w Nieświeżu. Będziemy uczestniczyć w hucznych balach i mniej lub bardziej kameralnych bankietach, wydawanych przez znane osobistości życia społecznego i politycznego. Poznamy gwiazdy kina i kabaretu. Wsiądziemy do Lux Torpedy, lub polskiego fiata 508, aby ruszyć w podróż po Polsce. Wzniesiemy się w przestworza z polskimi pilotami święcącymi trumfy w międzynarodowych zawodach. Spróbujemy przelecieć Atlantyk wraz ze Stanisławem Skarżyńskim. Pomkniemy rajdowym bugatti Janusza Regulskiego, czy zagramy w tenisa z Jadwigą Jędrzejowską. Poznamy również ówczesne trendy w modzie i budownictwie mieszkaniowym. Autorzy pokażą nam także „brzydkie” oblicze Drugiej Rzeczpospolitej ze skrajną nędzą i ekscesami antyżydowskimi. Jednak całość niesie ze sobą pozytywny obraz tamtej epoki.

Nie oceniaj książki po okładce?

W przypadku publikacji tego typu, strona wizualna ma często większe znaczenie niż warstwa tekstowa. Pod tym względem W przedwojennej Polsce… również nie zawodzi. Jak wspomniałem, książka została wydana na świetnej jakości, kredowym papierze, który zadrukowano setkami ciekawych zdjęć. Jednak prawdziwą ozdobą są reprodukcje pięknych plakatów reklamowych oraz afiszy filmowych. Szkoda jedynie, że tylko kilka z nich zajmuje całe strony, mimo wszystko nie można narzekać. Całości dopełnia bardzo ładna, twarda oprawa oraz szycie stron, które dają nam gwarancję, że za wydane pieniądze będziemy długo cieszyć się pięknem albumu.

Jedyną wadą może okazać się stosunkowo wysoka cena. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę relację cena-jakość, to książka, pod tym względem, naprawdę się broni.

Nie tylko dla miłośników Drugiej Rzeczpospolitej

Praca Państwa Łozińskich na pewno nie jest książką przeznaczoną wyłącznie dla miłośników Drugiej Rzeczpospolitej. Dzięki olbrzymiemu ładunkowi różnorakich ciekawostek i anegdot oraz pięknej oprawie graficznej, zaciekawi ona każdego miłośnika historii. Duża liczba, niezwykle interesujących zdjęć, daje nam możliwość obcowania z Polską, której już nie ma, ale która ciągle żyje w naszej zbiorowej pamięci. Bez wątpienia warto ją mieć w swojej domowej biblioteczce. Jeżeli zdecydujecie się na jej zakup, W przedwojennej Polsce… będzie prawdziwą jej ozdobą.

Plus minus:
Na plus:

+ niezwykle interesująca tematyka
+ wartość merytoryczna
+ spora liczba ciekawostek i anegdot z Dwudziestolecie
+ dużo interesujących zdjęć oraz reprodukcji pięknych plakatów
+ bibliografia
+ jakość wydania
Na minus:
- dosyć wysoka cena
- kilka drobnych błędów

Tytuł: W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne
Autor: Maja i Jan Łozińscy
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2011
ISBN 978-83-01-16559-8
Liczba stron: 288
Oprawa: twarda
Cena: ok. 80 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz