Konkurs: „Bohaterowie najdłuższych dni”


Nasz pierwszy konkurs z serii „konkursów czwartkowych” już rozstrzygnęliśmy. Pora na kolejny. Tym razem mamy dla was wraz z wydawnictwem PWN, aż pięć egzemplarzy Bohaterów najdłuższych dni Macieja Franza.

Opis książki:

Podczas II wojny światowej przeprowadzono kilkadziesiąt dużych operacji inwazyjnych. Wybrzeża stały się polami zażartych bitew - pierwszą linią obrony przed nacierającymi siłami desantowymi. Żołnierze musieli niekiedy zdobywać plaże metr po metrze, ponosząc w walce ogromne straty. W nadmorski piasek wsiąkała krew dziesiątków tysięcy walczących (więcej w zapowiedzi).

Autor opisuje wszystkie najważniejsze bitwy na plażach całego świata: planowany, ale nigdy nie zrealizowany desant wojsk niemieckich na Półwysep Helski w 1939 roku, niemieckie lądowania w Skandynawii rok później, japońskie operacje desantowe na Pacyfiku i w Azji Południowo-Wschodniej czy wreszcie walki Armii Czerwonej i aliantów zachodnich podczas operacji desantowych w różnych częściach świata - w Europie, Azji, Afryce i na Pacyfiku.

Pytania konkursowe:

  1. Podaj nazwy pięciu plaż w Normandii, na których lądowali żołnierze alianccy w czerwcu 1944 r.
  2. Podaj nazwisko jednego z żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej - autora wspomnień z walk na wyspach Peleliu i Okinawie.
  3. Podaj nazwę polskiej jednostki piechoty, która walczyła pod Narvikiem w 1940 r.
  4. Podaj nazwę polskiego okrętu, który uczestniczył w rajdzie na Dieppe

Nagrody:

Pięć egzemplarzy książki: Maciej Franz, Bohaterowie najdłuższych dni, Wydawnictwo Naukowe PWN 2011.

Wyciąg z zasad:

Nagrody (po jednej książce) rozlosujemy wśród osób, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe i wysłały je na adres konkursy@historia.org.pl do 8 czerwca (do godz. 23.59). W e-mailu oprócz odpowiedzi należy podać swoje dane adresowe. Prosimy o zatytułowanie e-maila „Desant”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 czerwca.

 


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Zostaw własny komentarz